Dzieje się - Teatr

Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

2021-06-17 13:45:23

Rusza 4. edycja „Animatusa” - międzynarodowego konkursu na koncepcję i realizację lalki, animowanego obiektu lub innej formy teatralnej.  Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają pełnoletnich twórców różnych dziedzin plastycznych, sztuk wizualnych i teatralnych. Laureaci „Animatusa” otrzymają nagrody pieniężne oraz zrealizują zwycięskie koncepcje w ramach rezydentury artystycznej.

4. konkurs AnimatusAnimatus - cel i zasady konkursu

Celem konkursu „Animatus” jest poszukiwanie nowych środków wyrazu w obszarze teatru lalek (także teatru lalek dla dorosłych), szeroko rozumianego teatru formy oraz wspieranie nowatorskich projektów scenograficznych.

Główna idea przedsięwzięcia to eksplorowanie teatralnych środków w konfrontacji z rozwojem technologii i różnorodnych koncepcji estetycznych. W trzech minionych edycjach konkursu uczestniczyli scenografowie, projektanci, reżyserzy, performerzy, lalkarze czy twórcy multimediów, a nagradzane prace powstawały z wykorzystaniem zarówno technik tradycyjnych (rzemieślniczych, lalkarskich, rzeźbiarskich), jak też współczesnych rozwiązań cyfrowych jak np. VR czy druk 3D.

Zadaniem konkursowym jest przygotowanie oryginalnego projektu lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej, przeznaczonej do wykorzystania w etiudzie teatralnej lub performansie. Termin nadsyłania zgłoszeń i projektów na adres info@animatuscontest.pl upływa w dniu 31 sierpnia 2021 roku. Szczegółowe warunki uczestnictwa w konkursie określa Regulamin (można go znaleźć na stronie: www.animatuscontest.pl lub pobrać na stronie Teatru „Kubuś”. ).

Nadesłane prace oceni profesjonalne Jury, wybierając do drugiego etapu konkursu najbardziej interesujące projekty. Następnie, do 15 września 2021 roku, wskazani autorzy przedstawią szczegółowe założenia swoich propozycji, po czym Komisja Konkursowa wyłoni ostatecznie trzech zwycięzców konkursu.

Nagrody dla laureatów

Każdy z laureatów otrzyma nagrodę w wysokości 1000 Euro oraz weźmie udział w rezydenturze, w ramach której zrealizuje swój konkursowy projekt. Organizator konkursu zapewni rezydentom nieodpłatne noclegi i wyżywienie w Kielcach, a także pracownie i materiały niezbędne do realizacji projektu oraz pomoc techniczną wykwalifikowanych pracowników.

Do dyspozycji laureatów będą też konsultanci: scenografowie, konstruktorzy, aktorzy i twórcy teatralni. Podczas rezydentury laureat zobowiązany jest do wykonania nagrodzonego projektu, który finalnie zaprezentowany zostanie podczas pokazu dla publiczności w Kielcach.

Organizatorzy

Konkurs „Animatus” realizuje Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach im. Stefana Karskiego, we współpracy ze Wzgórzem Zamkowym (kieleckim Instytutem Dizajnu) oraz Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach a jego pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym jest Robert Drobniuch (obecnie dyrektor Teatru Lalek Guliwer w Warszawie). Patronat honorowym nad konkursem objął Polski Ośrodek Lalkarski Polunima.

Partnerami konkursu są również uczelnie wyższe: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza w Warszawie Filia w Białymstoku, Akademia Sztuk Teatralnych w Krakowie Wydział Lalkarski we Wrocławiu, Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach. Partnerami medialnymi są kwartalnik Teatr Lalek i wortal e-teatr.pl

W trakcie uroczystego finału „Animatusa”, który przewidziany jest na jesień 2021r., odbędą się prezentacje zwycięskich prac, a także wykłady, panel studencki Forum Form i wystawa online.   

Konkurs ma być impulsem do tworzenia współczesnych animantów, nie tylko w teorii, ale przede wszystkim w praktyce. Mamy nadzieję, że „Animatus” będzie atrakcyjnym wyzwaniem dla artystów, umożliwiającym im rozwój i twórcze eksploracje.

Wszelkie pytania prosimy kierować na adres: info@animatuscontest.pl lub telefonicznie: +48 698 859 302

Projekt jest finansowany ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: konkurs teatralny, konkurs na lalkę, 2021, Teatr Kubuś Kielce
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
A miłości bym nie miał
"A miłości bym nie miał" - powstaje spektakl o subkulturze inceli

Będzie to efekt współpracy wrocławskiego Teatru Układ Formalny z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

Dzieci z dworca ZOO spektakl
Opera na Zamku w Szczecinie zapowiada wydarzenia na sezon 2021/2022 Szczecin

Rusza też sprzedaż biletów na nowy sezon!

Polecamy
Polski Teatr Tańca
Polski Teatr tańca rozstrzygnął konkurs na realizację premiery w Roku Wyklętych Poznań

Katarzyna Raduszyńska wyreżyseruje spektakl o wyklęciu Ziemi przez gatunek ludzki.

Musical Metro
Musical Metro z tańszymi biletami z okazji Dnia Kobiet

Okazja by zobaczyć niepowtarzalny i absolutnie kultowy musical!

Ostatnio dodane
A miłości bym nie miał
"A miłości bym nie miał" - powstaje spektakl o subkulturze inceli

Będzie to efekt współpracy wrocławskiego Teatru Układ Formalny z Teatrem Modrzejewskiej w Legnicy.

Dzieci z dworca ZOO spektakl
Opera na Zamku w Szczecinie zapowiada wydarzenia na sezon 2021/2022 Szczecin

Rusza też sprzedaż biletów na nowy sezon!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?