Dzieje się - Teatr

Rusza 11. edycja Brave Kids w nowej formule

2020-07-06 12:50:46

6 lipca 2020 rusza 11. edycja Brave Kids, czyli stworzonego we Wrocławiu unikatowego w skali świata projektu artystyczno-edukacyjnego dla dzieci. Wydarzenia lokalne odbędą się w 6 miastach w Polsce. W warsztatach artystycznych weźmie udział 240 dzieci. Finał, w zupełnie nowej formie, zaplanowano pod koniec sierpnia we Wrocławiu.

11. edycja Brave KidsBrave Kids 2020

Brave Kids to niezwykły projekt, łączący źródłowe kultury i tradycje muzyczne, taneczne i teatralne odległe od siebie nieraz o tysiące kilometrów. To również autorski model pracy twórczej, umożliwiający dzieciom swobodne rozwijanie talentów i artystyczną współpracę. Takie podejście doskonale się sprawdziło, czego dowodem jest 10 dotychczasowych edycji projektu. Wzięło w nich udział łącznie 1500 dzieci ze 180 grup artystycznych z kilkudziesięciu krajów z pięciu kontynentów, a w swoich domach gościło je 500 polskich rodzin z 13 miast. Wspólne spektakle młodych artystów przypominały wulkany energii, zawsze były niepowtarzalne i zaskakiwały pomysłowością. Brave Kids to jedyny tego rodzaju międzynarodowy projekt. Zyskał uznanie na całym świecie.

W tym roku energia w polskiej formule

Mimo że w tym roku takie niezwykłe spotkanie dzieci z różnych krajów jest niemożliwe, to organizatorzy Brave Kids nadal realizują ideę projektu. Postanowili zmierzyć się z niesprzyjającymi okolicznościami, wpisując ją w nową formułę, opierającą się na serii lokalnych warsztatów artystycznych z udziałem uczestników z Polski.

Jesteśmy pełni entuzjazmu i cieszymy się, że mimo trudnych okoliczności i warunków projekt się odbędzie. Brave Kids jest przede wszystkim dla dzieci, które w ostatnich miesiącach izolacji zostały pozbawione możliwości obcowania z rówieśnikami i budowania nowych przyjaźni. Nasze warsztaty są pretekstem do budowania nowych ważnych relacji, uczestnikom dają mnóstwo dobrej energii. Dlatego jesteśmy mocno przekonani, że warto go kontynuować również w tym roku – mówi Iwona Frydryszak, producent wykonawczy projektu Brave Kids.

Dodaje, że istota projektu Brave Kids, mimo wyjątkowych okoliczności i nowej formuły, pozostaje bez zmian. – W ramach warsztatów wykorzystamy nasz model pracy. Jest uniwersalny: wciąga i daje wolność ekspresji bez oceniania. Wspólne tworzenie w takim środowisku wyzwala w dzieciach nieskrępowaną, spontaniczną i czystą radość.

Brave Kids w lokalnym wydaniu

We Wrocławiu zaplanowano trzy warsztaty artystyczne, a po jednym w Warszawie, Trójmieście, Wałbrzychu, Przemyślu i Rzeszowie.

Dzieci niekoniecznie mają za sobą ścieżkę rozwoju artystycznego, ale nie jest to żadna przeszkoda. Nasi doświadczeni instruktorzy artystyczni obserwują, w czym są dobre, czym chcą się zająć, co je interesuje lub pasjonuje, odkrywając w ten sposób talenty. Nie narzucają swojego scenariusza ani oczekiwań, dlatego efekt końcowy takich warsztatów kreatywnych na początku jest zawsze intrygującą niewiadomą – opowiada Iwona Frydryszak.

Uczestnicy poszczególnych warsztatów przez 11 dni będą przygotowywali wydarzenie – swego rodzaju lokalny, kameralny finał, otwarty dla publiczności. 6 lipca rozpoczną się pierwsze warsztaty we Wrocławiu oraz w Trójmieście, a kolejne wystartują w drugiej połowie lipca oraz w sierpniu. Sposób organizacji warsztatów został dostosowany do obecnej sytuacji i związanych z nią reguł życia społecznego, zgodnie z wymogami i zaleceniami odpowiednich instytucji.

Wielki finał: w jednym czasie, w wielu miejscach

Pod koniec sierpnia uczestnicy tegorocznej edycji Brave Kids ze wszystkich miast zaprezentują się we Wrocławiu. – Chcemy, żeby było to święto dzieci. Myślimy o całym tym wydarzeniu jako o Dniu Dziecka we Wrocławiu, który 1 czerwca właściwie się nie odbył – podsumowuje Iwona Frydryszak.

Projekt artystyczno-edukacyjny Brave Kids powstał w 2009 roku przy wrocławskim Brave Festival, jednym z najbardziej uznanych i prestiżowych wydarzeń kulturalnych Wrocławia i Polski. Głównym organizatorem i pomysłodawcą Brave Kids jest wrocławskie Stowarzyszenie Kultury Teatralnej Pieśń Kozła. Edycje odbywające się w każdym z miast organizowane są w partnerstwie z lokalnymi organizacjami pozarządowymi i instytucjami kultury.

ip

fot. Mateusz Bral / materiały prasowe

Słowa kluczowe: 2020, miasta, wydarzenia, warsztaty, finał, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.