Dzieje się - Teatr

Powstanie spektakl dokumentalny o pandemii koronawirusa

2020-04-01 12:50:55

W ramach prowadzonego w Instytucie Grotowskiego od 2018 roku projektu „Teatr na faktach”, zapraszamy wszystkich do dzielenia się swoimi historiami z czasów pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. Na ich podstawie reżyserzy, aktorzy i producenci z całej Polski stworzą spektakl dokumentalny.

Opowieści z kwarantanny

Jakie zadanie w obliczu pandemii stoi przed teatrem dokumentalnym? Rozmawiać i dokumentować. Każdy ma historię do opowiedzenia. Nieważne, czy jest na pierwszej linii frontu w szpitalu, przebywa w izolacji, chodzi codziennie do pracy czy opiekuje się dzieckiem w domu. Twórcy spektakli dokumentalnych chcą uchwycić ten wyjątkowy moment i przedstawić towarzyszące mu emocje i perspektywy na teatralnej scenie. Na profilu „Teatru na faktach” na Facebooku będzie można śledzić postępy prac, oglądać fragmenty rozmów i relacje. Na podstawie materiałów z rozmów zostanie skonstruowany scenariusz spektaklu.

Osoby zainteresowane opowiedzeniem swojej historii proszone są o kontakt mailowy pod adresem: jtabisz@grotowski-institute.art.pl (w tytule maila prosimy wpisać „Opowieści z kwarantanny”). Po ustaleniu terminu będą przeprowadzane rozmowy online przez uczestników „Teatru na faktach”: reżyserów, aktorów i badaczy. Nie będą to typowe dziennikarskie wywiady, ale rozmowy o nas, o obecnej sytuacji, o strachu, o nadziei, o wszystkim, co rozmawiającym przyjdzie do głowy. W tym projekcie nie ma złych tematów, nie ma złych pytań i nie ma złych odpowiedzi.

„Teatr na faktach” to projekt realizowany w Instytucie Grotowskiego od października 2018 roku. W lutym 2019 roku odbył się pierwszy przegląd spektakli dokumentalnych, a w czerwcu „Noc na faktach”, czyli maraton teatralnego dokumentu. Do marca 2020 roku powstało 15 spektakli poruszających tematy ważne, trudne, również te wesołe. Tak jak w życiu, na naszej scenie zdarzyć się może wszystko. I nawet najdziwniejsza, najciekawsza, najbardziej niewiarygodna historia będzie prawdziwa. Teatr tworzą reżyserowie, aktorzy i producenci z całej Polski. Nad projektem czuwają Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz.

Więcej o projekcie: http://grotowski-institute.art.pl/projekty/teatr-na-faktach/

ip

rys. Alex Aleksiejczuk

Słowa kluczowe: Teatr na faktach, Wrocław, instytut grotowskiego, 2020, SARS-CoV-2
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Teatroteka Fest
Rusza 4. edycja festiwalu ekranizacji teatralnych Teatroteka Fest Warszawa

Podczas trzech festiwalowych dni (6-8 marca 2020) publiczność zobaczy ekranizacje aż 15 tekstów.

Ghost Dance - spektakl
The Best OFF - przegląd spektakli offowych w Instytucie Grotowskiego Wrocław

Spektakle zobaczymy w dniach 7–10 marca 2019 we Wrocławiu.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.