Dzieje się - Teatr

Pola chwały 2015 - historia w praktyce [PROGRAM]

2015-09-21 09:12:32

Pola Chwały obchodzą w tym roku jubileusz - to już dziesiąta edycja imprezy. Ze spotkania miłośników gier historycznych to wydarzenie przerodziło się w jedną z największych imprez historycznych i militarnych w Polsce. Impreza odbędzie się w Niepołomicach, w dniach 25-27 września 2015.

Tegoroczne Pola Chwały będą w szczególny sposób poświęcone czasom II wojny światowej (w tym roku wypada 70. rocznica jej zakończenia) oraz okresowi wojen napoleońskich. Wielką atrakcją będzie po raz pierwszy ściągnięty do Niepołomic w pełni sprawny czołg (T-34/85 z Muzeum Sztygarka z Dąbrowy Górniczej), który będzie można oglądać w jednym z obozów i w akcji na Hipodromie, podczas rekonstrukcji bitewnych.

Ważnym wydarzeniem wpisującym się w główny temat 10 edycji Pól Chwały będzie prezentacja nowej książki Normana Davisa poświęconej losom żołnierzy Armii Andersa („Szlak Nadziei. Jak Armia Andersa wybrnęła z Rosji”). Natomiast odbywająca się w ramach imprezy już po raz czwarty Międzynarodowa Konferencja Naukowa Historii Militarnej będzie tym razem poświęcona psychologii boju i zachowaniu ludzi w sytuacji granicznej.

Podczas Pół Chwały pojawią się także bardzo współczesne wątki militarne. O wojnie w Donbasie opowie Marcin Ogdowski – dziennikarz i korespondent wojenny (Irak, Afganistan), nazywany pierwszym polskim blogerem wojennym (Spotkanie „Z Donbasu” – sala Małopolskiego Centrum Dźwięku i Słowa, sobota godz. 13.00). Również w budynku MCDiS zostanie zaprezentowana wystawa zdjęć z pól bitew I wojny światowej wykonanych w technice chromianowo-proszkowej.

Z okazji jubileuszu w pierwszym dniu imprezy odbędzie się uroczysta Gala Pól Chwały uwieńczona koncertem historyka sztuki, poety i barda – Jacka Kowalskiego (Sala Akustyczna Zamku Królewskiego w Niepołomicach, piątek 25 września, początek o godz. 19.00, koncert o godz. 20.00).

Już po raz drugi w sobotni wieczór na zamku odbędzie się kostiumowy „Bal u Arcyksięcia” – otwarty dla wszystkich, którzy przyjdą przebrani w stroje historyczne. Dla tych, którzy nie mają własnego stroju, będzie czynna na miejscu wypożyczalnia z olbrzymim wyborem strojów z różnych epok i stylów. Bal ma cel charytatywny – odbędzie się na rzecz Fundacji „Wspieram Cicho i Skutecznie”.

Zarówno w sobotę jak i niedzielę uczestnicy imprezy będą mieli okazję do zdobycia wyjątkowych pamiątek. Organizatorzy Pól Chwały poprosili, by goszczące grupy rekonstrukcyjne zabrały ze sobą dodatkowe stroje i mundury. Każdy będzie mógł przebrać się i poczuć przez chwilę jak rycerz lub żołnierz, a na pamiątkę zrobić sobie zdjęcie.   

Dla dzieci

Pola Chwały to impreza przygotowywana także z myślą dzieciach. Tradycyjnie czeka na nie wiele atrakcji. Kącik Pazia to propozycja dla najmłodszych. Najlepsi animatorzy kultury poprowadzą zajęcia na dziedzińcu renesansowego zamku: budowanie zamków z klocków, malowanie obrazów historycznych, tańce i zabawy dworskie dla maluchów.

Szkoła Rycerska jest kierowana do nieco starszych. Aby zostać rycerzem, trzeba najpierw udowodnić, że jest się tego godnym. Szereg zadań do wykonania, ćwiczenia odwagi i charakteru, na koniec pasowanie na giermka. Rodzaj gry terenowej mającej pokazać dzieciom i młodzieży etos rycerza. Szkoła Dam Dworu jest propozycją dla dziewcząt. Piękne zachowanie, taniec, stroje – takie umiejętności trzeba nabyć, by zostać ozdobą królewskiego dworu.

Po raz drugi będzie prowadzony program dla dzieci szkolnych „Budzenie Pasji”. Uczestnicy wysłuchują opowieści narratora, oglądają atrakcyjne multimedia, biorą udział w różnego typu warsztatach - teatralnych, plastycznych, karaoke, a nawet kulinarnych. Za pomocą wielu środków dzieci aktywnie poznają historię Polski, tym razem przedstawimy odcinki poświęcone polskim zrywom narodowym w XIX wieku oraz II wojnie światowej. Zapisy są prowadzone na stronie imprezy: www.polachwaly.pl .  

10 lat Pól Chwały

Pola Chwały od początku są organizowane przez miłośników historii i wojskowości, których pasje realizują się na różne sposoby. Jedni z nich odtwarzają historyczne oddziały wojskowe, szyją mundury i rekonstruują bitwy, inni robią to samo w skali makiety, a jeszcze inni na planszach do gry. Kolejni budują modele, śpiewają stare pieśni i tańczą albo piszą książki i prace naukowe. Dla nich wszystkich historia jest ważnym elementem życia, pasją i radością, którą chcą się dzielić z innymi.

Obecnie impreza obejmuje całe centrum Niepołomic, ogniskując się w najciekawszych punktach miasta. Niepołomice na trzy dni stają się wielkim, kolorowym i wielonarodowym garnizonem, a na jego ulicach można spotkać rycerzy i żołnierzy z różnych epok i krajów oraz wozy bojowe, które zwykle możemy podziwiać jedynie w muzeach.

Obozy wojskowe są rozstawione wokół zamku i na terenach zielonych w centrum Niepołomic. Oddziały rekonstrukcyjne zostały podzielone według epok, które reprezentują – od starożytności po współczesność. Każdy może z bliska oglądać mundury, broń i pojazdy wojskowe. Na hipodromie za zamkiem odbywają się pokazy oddziałów rekonstrukcyjnych, a w niedzielę o godz. 11.00 ulicami Niepołomic idzie widowiskowa defilada, podczas której prezentują się wszystkie oddziały biorące udział w imprezie.

W niepołomickim zamku na specjalnych makietach są rozgrywane największe bitwy z historii Europy i świata. Można także oglądać wystawę modeli wojskowych. W zamkowych komnatach przez 48 godzin non stop odbywa się maraton miłośników gier planszowych. Na dziedzińcu są prowadzone zajęcia dla dzieci, gry na olbrzymich planszach oraz wypożyczalnia strojów historycznych.

MD/ip

fot. materiały organizatora

Słowa kluczowe: pola chwały 2015, niepołomice impreza, pola chwały niepołomice
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Mały Tygrys Pietrek
Spektakl "Mały Tygrys Pietrek" zacznie nowy sezon w Teatrze Kubuś Kielce

Przekonaj się, co ciekawego do zaproponowania w nowym sezonie ma kielecki Teatr Kubuś.

Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.