Dzieje się - Teatr

Pierwsza w Polsce szkoła dramaturgii!

2008-08-13 09:03:55
 Pierwsza w Polsce profesjonalna szkoła dramaturgii rusza w październiku w Warszawie, przy Laboratorium Dramatu. Propozycja skierowana jest do przyszłych autorów teatralnych, a także do szerokiej grupy studentów, którzy chcą poszerzyć swoją znajomość dramaturgii, umiejętność konstruowania opowieści, budowania postaci i języka scenicznego.

W Polsce nie było dotąd szkoły kształcącej autorów teatralnych. Wydziały teoretyczne istniejące na uczelniach teatralnych w Krakowie i Warszawie kształcą przyszłych krytyków i kierowników literackich – dramaturgów.

Tymczasem profesjonalne kursy dramatopisarstwa są ważnym elementem edukacji teatralnej na świecie. Wydziały dramaturgiczne istnieją m.in. w berlińskiej Hochschule der Künste (jej absolwentem jest m.in. Dea Loher) i New School Of Drama w Nowym Jorku. Znany rosyjski dramatopisarz Nikołaj Kolada prowadzi szkołę dramaturgii przy uniwersytecie w Jekaterynburgu.

Warszawska Szkoła Dramatu jest odpowiedzią na rosnące zainteresowanie polską dramaturgią współczesną w ostatnich latach. Pojawienie się wielu nowych autorów i sztuk zrodziło bowiem potrzebę profesjonalizacji zawodu dramaturga oraz zakotwiczenia go w praktyce teatralnej. Podstawową słabością współczesnych autorów jest niska świadomość warsztatu teatralnego, czego wyrazem jest naśladowanie wzorów z telewizji i filmu – mówi szef Laboratorium Dramatu Tadeusz Słobodzianek.

Szkoła będzie kształcić w cyklu dwuletnich studiów zaocznych. W ramach zajęć studenci będą poznawać podstawowe formy dramatopisarskie, od monodramów i jednoaktówek po pełnospektaklowe sztuki. Będą też analizować klasyczne i współczesne dramaty pod kierunkiem praktyków teatru: reżyserów, scenografów, aktorów, a także specjalistów z innych dziedzin: socjologii, psychologii, filozofii. W programie znajdą się ćwiczenia z historii idei, dziejów teatru i dramatu, kierunków współczesnego teatru, marketingu i prawa autorskiego. – Kładziemy akcent na praktykę. Chcemy uczyć sztuki dramaturgii, rozumianej nie tylko jako umiejętność pisania tekstów scenicznych, ale jako narzędzie pozwalające zrozumieć siebie i opisać świat – mówi Tadeusz Słobodzianek.

Zajęcia praktyczne poprowadzą m.in. dramatopisarze Janusz Głowacki i Tadeusz Słobodzianek, reżyser Izabela Cywińska, scenograf Jerzy Juk Kowarski, aktor Zdzisław Wardejn, natomiast teoretyczne – historyk teatru dr Jagoda Hernik-Spalińska, psychiatra prof. Jacek Bomba, literaturoznawca prof. Leonard Neuger, reporter Marek Miller i krytyk Roman Pawłowski.

Uzupełnieniem studiów będą klasy mistrzowskie, które poprowadzą wybitni dramaturdzy z Polski i zagranicy. Jednym z pierwszych autorów, którzy przyjęli zaproszenie Szkoły Dramatu jest Mark Ravenhill, gwiazda brytyjskiej dramaturgii, autor głośnych sztuk „Shopping and fucking” i „Polaroidy”. Planowane są także warsztaty z technik aktorskich i ćwiczeń psychofizycznych, które poszerzą wiedzę studentów na temat współczesnych sztuk performatywnych.

Szczegółowe informacje na stronie: http://www.labodram.pl
 

 
Słowa kluczowe: laboratorium dramatu szkoła dramaturgii studia teatrologia
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
40-ppa-nurt-off
8 spektakli w Konkursie Off na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Wybrano osiem najlepszych scenariuszy do realizacji na 40. PPA we Wrocławiu.

Zenon Laskowik
Zenon Laskowik wystąpi w Imparcie z programem "Będą zmiany..." Wrocław

Spektakl odbędzie się 28 grudnia 2018 o 18:00.

Ludzie inteligentni
"Ludzie inteligentni" Olafa Lubaszenki w sylwestra w Teatrze IMKA Warszawa

W obsadzie są Renata Dancewicz, Maria Seweryn, Magdalena Stużyńska, Szymon Bobrowski, Rafał Królikowski i Bartłomiej Topa.

Polecamy
Castingi do Studio Buffo
Castingi do Studio Buffo Warszawa

Janusz Józefowicz i Janusz Stokłosa szukają odtwórcy Jana w musicalu „Metro” oraz tancerzy i tancerek do zespołu baletowego.

Studenci z Polski i Niemiec zapraszają na spektakl
Studenci z Polski i Niemiec zapraszają na spektakl Wrocław

„Lieblingsmenschen" Laury de Weck to nietuzinkowa sztuka, w której jednak nie warto doszukiwać się bohaterów szekspirowskich tragedii.

Ostatnio dodane
40-ppa-nurt-off
8 spektakli w Konkursie Off na 40. Przeglądzie Piosenki Aktorskiej Wrocław

Wybrano osiem najlepszych scenariuszy do realizacji na 40. PPA we Wrocławiu.

Zenon Laskowik
Zenon Laskowik wystąpi w Imparcie z programem "Będą zmiany..." Wrocław

Spektakl odbędzie się 28 grudnia 2018 o 18:00.

Konkurs Ziaja