Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Paula Dzwonik o tańcu w czasie kwarantanny [WYWIAD]

2020-04-28 12:33:57

Paula Dzwonik - tancerka baletowa z zespołu Opery Wrocławskiej opowiedziała nam, jak obecnie wygląda sytuacja w jej zawodzie w czasie kwarantanny, związanej z pandemią koronawirusa. Jak Paula trenuje balet w domu, możecie zobaczyć w naszej galerii zdjęć >>

Paula Dzwonik, tancerka baletowa

Michał Derkacz, dlaStudenta.pl: Opisz proszę, jak dużo miałaś pracy w ostatnim okresie przed tym jak zamknięto w Polsce kina i teatry i opery. W jakich produkcjach można Cię było oglądać?

Paula Dzwonik: Przed wybuchem pandemii koronawirusa intensywnie pracowaliśmy nad bieżącym repertuarem w Operze Wrocławskiej oraz przygotowywaliśmy się do nowej premiery "Carmen" Georgesa Bizeta. To piękna opera grana i znana na całym świecie. Niestety do premiery nie doszło. Prowadziłam również zajęcia z dziećmi przy Studiu Baletowym Opery Wrocławskiej i brałam udział w koncertach. Można mnie było zobaczyć w większości przedstawień baletowych jak i operowych. 

Jak teraz wygląda Twoja praca? Domyślam się, że cierpisz na jej brak, ale czy jest całkowita przerwa w próbach do spektakli i innych projektach, w których brałaś udział?

Jestem do dyspozycji dla pracodawcy. Obecnie realizujemy w domu nowe projekty związane z obecną sytuacją. Jesteśmy też zobowiązani pamiętać choreografię z repertuaru przed pandemią. Ponadto, w miarę możliwości, dbamy o kondycję fizyczną, żeby w każdej chwili być gotowym do powrotu do pracy.

Jak w takim razie pracujesz nad formą w osamotnieniu? Robisz jakieś specjalne treningi?

Staram się trenować jak mogę. Jest to utrudnione w czterech ścianach domu i nie można tego porównać do ćwiczeń na sali baletowej, gdzie jest większa przestrzeń, specjalnie przystosowana podłoga, drążki i lustra. Wszyscy z zespołu baletowego pracujemy zwykle parę godzin dziennie udoskonalając naszą technikę i kondycję. Jest to niecodzienna sytuacja, ale mimo obostrzeń próbujemy radzić sobie w domowym zaciszu. 

Czy wyobrażasz sobie powrót do gry w formie teatru telewizji, na żywo, ale bez widowni? Czy dla Ciebie gra w spektaklu bez publiczności ma sens?

Oczywiście, że ma sens. Przede wszystkim kocham tańczyć. Jest to coś, co nadaje sens mojemu życiu. Taniec towarzyszy mi od najmłodszych lat i jest moją pasją. Uwielbiam dzielić się nią z publicznością. Myślę, że jak człowiek kocha to co robi, również publiczność będzie to czuła. Najważniejsze jest mieć serce do tańca. Z drugiej strony publiczność jest nieodzowną częścią mojej pracy. Te emocje, które towarzyszą mi na widok klaszczącej publiczności są nie od opisania. Czuję, że moja ciężka praca i godzinne treningi na sali baletowej są docenione. Czerpię z tego wielką satysfakcję i radość.

Ponowne spotkanie z widownią może być inne niż przed pandemią. Jak według Ciebie koronawirus odbije się na funkcjonowaniu instytucji kultury, gdy już będzie można grać spektakle? Czy wszystko będzie jak dawniej?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jak długo nie będą one funkcjonowały. Myślę, że z czasem wszystko wróci do normy. Trzeba być dobrej myśli. Sztuka jest czymś co nigdy nie pójdzie w zapomnienie.

Rozmawiał: Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jagoda Szelc
Jagoda Szelc o reżyserii spektaklu "Maszyna": Panoptykon na lewą stronę [Wywiad]

To jest jak przestawić się z francuskiego na migowy - mówi reżyserka filmowa, która spróbowała swych sił w teatrze.

Jan Szurmiej
Jan Szurmiej zapowiada premierę spektaklu "Zmierzch - świtem" o gangsterskiej Odessie [Wywiad]

Nowa premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online.

Twórcy spektaklu "Wyspa" o adaptacji "Burzy" Williama Szekspira [WYWIAD] Wrocław

Jakie niezwykłe pomysły pojawią się w nowym spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy?

Polecamy
Beata Śliwińska
Beata Śliwińska o aktorstwie w dobie koronawirusa [WYWIAD]

Aktorka opowiedziała nam o życiu w czasie kwarantanny, treningach domowych i powrocie do normalności.

Dziwaczki - spektakl
Natasza Sołtanowicz o polskich "Dziwaczkach" w Awinionie [WYWIAD]

Jak stworzyć niezależną grupę teatralną i wyjechać z autorskim spektaklem na największy festiwal teatralny na świecie? One tego dokonały!

Ostatnio dodane
Jagoda Szelc
Jagoda Szelc o reżyserii spektaklu "Maszyna": Panoptykon na lewą stronę [Wywiad]

To jest jak przestawić się z francuskiego na migowy - mówi reżyserka filmowa, która spróbowała swych sił w teatrze.

Jan Szurmiej
Jan Szurmiej zapowiada premierę spektaklu "Zmierzch - świtem" o gangsterskiej Odessie [Wywiad]

Nowa premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?