Dzieje się - Teatr

Nasza Klasa na londyńskiej scenie po raz pierwszy

2009-08-13 11:01:15

 Tego jeszcze nie było. Polacy grali już w czołowych filmach, grali w najlepszych sztukach. Ale jeszcze nigdy do tej pory żaden polski spektakl nie trafił na deski The Nationa Theater.

The National Theater to zaraz obok Royal Shakespeare Company najbardziej znacząca scena teatralna. Teatr ten powstał w 1963 roku a jego pierwszy dyrektorem artystycznym został wówczas były aktor Laurence Olivier, który swą sławę zawdzięcza przede wszystkie znakomitym rolą bohaterów szekspirowskich zarówno w teatrze jak i w filmie.

I to właśnie w tym legendarnym miejscu 23 wrześnie będzie mieć swoją premierę sztuka znakomitego polskiego dramaturga Tadeusza Słobodzianka zatytułowana "Nasza Klasa" w przekładzie Ryana Craiga.

Choć tytuł w pierwszej chwili może kojarzyć się ze znanym wszystkim bardzo dobrze portalem, to jednak nie ma z nim zbyt wiele wspólnego. Akcja rozgrywa się bowiem w 1925 roku w Polsce. Scena to szkolna klasa, w której siedzą dzieci żydowskie, dzieci katolików. Każde z nich ma marzenia, ktoś chce zostać strażakiem, ktoś inny pilotem albo gwiazdą filmową. Kiedy oni uczą się abecadła, Polska zostaje podzielona przez Nazistów i Sowietów. Wszechobecny nacjonalizm powoduje powstawanie wzajemnych uprzedzeń, ukrytych uraz, ludzie odsuwają się od siebie, zdradzają najbliższych i dopuszczają się jeszcze do niedawna rzeczy nieludzkich. A wszystko to, co zrobili, powraca do niech nieubłagalnie dzisiaj. Sobodzianek pokazuje echo tamtych lat poprzez pryzmat dobrze znanych wydarzeń - wesela, narodzin, pogrzebu czy zwykłych wspomnień.

Tadeusz Słobodzianek to czołowy polski dramaturg, dwukrotny laureat nagrody Fringe First na Festiwalu w Edynburgu, zaś Craig jest autorem m.in sztuki która także zdobyła nagrodę na festiwalu w Edynburgu - „Broken Road. "Nasza Klasa" będzie natomiast debiutem reżyserskim o Bijana Sheibani, który obecnie jest dyrektorem artystycznym ATC. Do tej pory na swoim koncie ma takie sztuki jak "The Brothers Size" czy "Gome Too Far".

Więcej informacji dostępnych jest na stronie www.nationaltheatre.org.uk/49663/productions/our-class.html

MT

Słowa kluczowe: Nasza Klasa Tadeusz Sobodzianek ryan Craig The National Theater
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dokumentalne czytanie performatywne
Rusza 2. edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne

Zeszłoroczna edycja konkursu wzbudziła ogromne emocje.

modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Polecamy
Nikt (nie) spotyka Nikogo
Instytut Grotowskiego zaprasza na marcowe spektakle Teatru ZAR Wrocław

"Nikt (nie) spotyka Nikogo" oraz "Trociny" to przedstawienia poruszające temat życia i tożsamości.

Lelenfant
Brave Kids to teraz Lelenfant - projekt artystyczno-edukacyjny w nowej odsłonie

Niezależnie od kraju pochodzenia, dzieci i młodzież znajdują wspólny język podczas zabaw, gier i twórczej ekspresji.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.