Dzieje się - Teatr

Najbardziej Pechowy Festiwal Świata

2009-01-20 16:49:52

 Grzegorza Halama, Artur Andrus, Kabarety Neo-Nówka i Dno... Wrocław zatrzęsie się od śmiechu. Po dwóch latach przerwy do miasta nad Odrą powraca najbardziej szalona impreza - Kabaretowy Międzynarodowy Festiwal Wrocek.

Zobacz serwis specjalny Wrocek 2009>>

- Zasłużyliśmy sobie chyba na miano największego pechowca wśród festiwali - mówi Sławomir Smorąg, pomysłodawca Wrocka. - Chcieliśmy reaktywować Wrocek dwa lata temu, zdarzyła się tragedia w Halembie i ogłoszono żałobę narodową. Rok później tuż przed startem imprezy wycofał się poważny sponsor, tegoroczny festiwal też musieliśmy przełożyć z listopada na styczeń, bo mamy kryzys gospodarczy. Aż strach pomyśleć, co będzie za rok - załamuje ręce.

Wszystko jednak wskazuje na to, że tegoroczny Festiwal rozpocznie się bez większych problemów, a kabaretowa stolica Polski przeniesie się na 3 dni do Wrocławia.

- Zaczniemy 23 stycznia Potyczkami kabaretowymi - opowiada Smorąg. Do walki o miano najzabawniejszego kabaretu stanie dziewięć zespołów, w tym wrocławski rodzynek - kabaret Chyba. A jest o co walczyć - nagrodą główną w Potyczkach jest nie tylko splendor i sława, ale również 7 tys. zł.

Kolejny dzień przyniesie Przegląd Piosenki Debilnej, który swymi korzeniami sięga lat 80., kiedy to studenci Akademii Rolniczej w ramach protestu przeciwko szarej rzeczywistości zorganizowali przegląd, którego zasadą jest absolutny brak zasad.

 Wyśpiewywanie „debilnych" piosenek nie jest wcale takie łatwe. - Ciężko zrobić piosenkę debilną, nie robiąc z siebie debila - zauważa Piotr Guzek, dyrektor Centrum Sztuki Impart, w którym odbywać się będą wrockowe wydarzenia.  Warto również wspomnieć, że szalonym śpiewakom towarzyszyć będzie sam Grzegorz Halama.

Wrocek A.D. 2009 zakończy się 25 stycznia finałową Galą, podczas której wystąpi cręme de la cręme polskich kabareciarzy - Kabarety Dno, Neo-Nówka oraz Artur Andrus.

Polska polityka nie potrzebuje kabaretu

- Festiwal zdominuje satyra obyczajowa, mało będzie natomiast polityki - przewiduje Guzek. - Ale ona chyba nie potrzebuje dodatkowych bodźców, by być śmieszna - pointuje.

- To wstyd, żeby Wrocław nie miał swojego festiwalu kabaretowego - grzmi Jerzy Skoczylas, przewodniczący komisji kultury Rady Miejskiej oraz członek legendarnej Elity. - Chcę, aby oferta kulturalna naszego miasta była jak najszersza i o fundusze na Wrocek będę walczył jak lew - zapowiada.

Kabaretowy Międzynarodowy Festiwal Wrocek 2009
23-25 styczeń 2009, Centrum Sztuki Impart ul. Mazowiecka 17

Bilety  nabycia w Empiku, Kasie 22 na Dworcu Głównym PKP oraz w punktach sprzedaży i sprzedaży internetowej eventim.pl

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: wrocek 2009 kabarety program wrocław impart bilety cena neo nówka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Inaguracja Opery Wrocławskiej 2020
Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

Zobacz, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie artystycznym 2020/2021.

Kroniki zarazy
Zbliża się premiera serialu internetowego "Kroniki zarazy" [WIDEO]

To produkcja, która powstała na podstawie "Dziennika z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Jacek Gawroński - Dyrektor Naczelny
Dyrekcja Teatru Polskiego we Wrocławiu zapowiada plany na sezon 2020/2021 Wrocław

Jacek Gawroński i Jan Szurmiej opowiedzieli o premierach, remontach i obchodach 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza.

Polecamy
ZrÃłb sobie teatr
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza do zabawy online "Zrób sobie teatr"

We własnych domach też możecie mieć teatr!

Akademia 1212
Teatr Polski we Wrocławiu: Akademia 1212 działa online

Materiały edukacyjne można już przeczytać w sieci.

Ostatnio dodane
Inaguracja Opery Wrocławskiej 2020
Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

Zobacz, jakie wydarzenia czekają nas w nowym sezonie artystycznym 2020/2021.

Kroniki zarazy
Zbliża się premiera serialu internetowego "Kroniki zarazy" [WIDEO]

To produkcja, która powstała na podstawie "Dziennika z czasów zarazy" Magdy Hueckel.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?