Dzieje się - Teatr

Najbardziej Pechowy Festiwal Świata

2009-01-20 16:49:52

 Grzegorza Halama, Artur Andrus, Kabarety Neo-Nówka i Dno... Wrocław zatrzęsie się od śmiechu. Po dwóch latach przerwy do miasta nad Odrą powraca najbardziej szalona impreza - Kabaretowy Międzynarodowy Festiwal Wrocek.

Zobacz serwis specjalny Wrocek 2009>>

- Zasłużyliśmy sobie chyba na miano największego pechowca wśród festiwali - mówi Sławomir Smorąg, pomysłodawca Wrocka. - Chcieliśmy reaktywować Wrocek dwa lata temu, zdarzyła się tragedia w Halembie i ogłoszono żałobę narodową. Rok później tuż przed startem imprezy wycofał się poważny sponsor, tegoroczny festiwal też musieliśmy przełożyć z listopada na styczeń, bo mamy kryzys gospodarczy. Aż strach pomyśleć, co będzie za rok - załamuje ręce.

Wszystko jednak wskazuje na to, że tegoroczny Festiwal rozpocznie się bez większych problemów, a kabaretowa stolica Polski przeniesie się na 3 dni do Wrocławia.

- Zaczniemy 23 stycznia Potyczkami kabaretowymi - opowiada Smorąg. Do walki o miano najzabawniejszego kabaretu stanie dziewięć zespołów, w tym wrocławski rodzynek - kabaret Chyba. A jest o co walczyć - nagrodą główną w Potyczkach jest nie tylko splendor i sława, ale również 7 tys. zł.

Kolejny dzień przyniesie Przegląd Piosenki Debilnej, który swymi korzeniami sięga lat 80., kiedy to studenci Akademii Rolniczej w ramach protestu przeciwko szarej rzeczywistości zorganizowali przegląd, którego zasadą jest absolutny brak zasad.

 Wyśpiewywanie „debilnych" piosenek nie jest wcale takie łatwe. - Ciężko zrobić piosenkę debilną, nie robiąc z siebie debila - zauważa Piotr Guzek, dyrektor Centrum Sztuki Impart, w którym odbywać się będą wrockowe wydarzenia.  Warto również wspomnieć, że szalonym śpiewakom towarzyszyć będzie sam Grzegorz Halama.

Wrocek A.D. 2009 zakończy się 25 stycznia finałową Galą, podczas której wystąpi cręme de la cręme polskich kabareciarzy - Kabarety Dno, Neo-Nówka oraz Artur Andrus.

Polska polityka nie potrzebuje kabaretu

- Festiwal zdominuje satyra obyczajowa, mało będzie natomiast polityki - przewiduje Guzek. - Ale ona chyba nie potrzebuje dodatkowych bodźców, by być śmieszna - pointuje.

- To wstyd, żeby Wrocław nie miał swojego festiwalu kabaretowego - grzmi Jerzy Skoczylas, przewodniczący komisji kultury Rady Miejskiej oraz członek legendarnej Elity. - Chcę, aby oferta kulturalna naszego miasta była jak najszersza i o fundusze na Wrocek będę walczył jak lew - zapowiada.

Kabaretowy Międzynarodowy Festiwal Wrocek 2009
23-25 styczeń 2009, Centrum Sztuki Impart ul. Mazowiecka 17

Bilety  nabycia w Empiku, Kasie 22 na Dworcu Głównym PKP oraz w punktach sprzedaży i sprzedaży internetowej eventim.pl

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: wrocek 2009 kabarety program wrocław impart bilety cena neo nówka
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Joanna Osyda
Joanna Osyda czwartą do poprawki w Teatrze IMKA Warszawa

Aktorka uzupełnia obsadę spektaklu "Czworo do poprawki".

Teatr WTW po remoncie
Wrocławski Teatr Współczesny otwiera się po remoncie [WIDEO] Wrocław

Zobaczcie, jak teraz wygląda Teatr WTW.

Polecamy
Teatr Polski: Michał Zadara reżyseruje spektakl na podstawie "Dziadów"
Teatr Polski: Michał Zadara reżyseruje spektakl na podstawie "Dziadów" Wrocław

"To prawdziwe wyzwanie dla teatru: organizacyjne, logistyczne i finansowe".

Plejada gwiazd na premierze "Między łóżkami" Artura Barcisia [FOTO]
Plejada gwiazd na premierze "Między łóżkami" Artura Barcisia [FOTO]

7 września w warszawskim Teatrze Capitol odbyła się premiera sztuki "Między Łóżkami" w reżyserii Artura Barcisia. Zobacz zdjęcia gwiazd, które się tam zjawiły.

Ostatnio dodane
pociag do miasta
Wystartował nabór do festiwalu "Pociąg do Miasta - Stacja Obrzeża" 2019

Trwa nabór do 5. edycji ogólnopolskiego festiwalu teatralnego.

Joanna Osyda
Joanna Osyda czwartą do poprawki w Teatrze IMKA Warszawa

Aktorka uzupełnia obsadę spektaklu "Czworo do poprawki".