Recenzje - Teatr

Miejsce - recenzja spektaklu Psychoteatru

2020-01-21 12:32:02

Spektakl „Miejsce” wrocławskiego Psychoteatru można było zobaczyć 19 stycznia 2020 w Teatrze Polskim we Wrocławiu (Scena na Świebodzkim) w ramach nurtu Świebodzki OFF. Przedstawienie pokazuje dalsze losy bohaterki z muzycznego monodramu „Las”, jednak jest projektem znacznie większym, podczas którego Angelika Pytel nie jest już sama na scenie.

Miejsce - spektakl Psychoteatru

Kameralny „Las” ustępuje miejsca „Miejscu”, które gromadzi na scenie dziesięcioro aktorów, a w centrum wydarzeń jest Angelika Pytel do której należy większość tekstu mówionego i śpiewanego. Nie jest to już jednak show jednego aktora, lecz popis zbiorowych umiejętności, a grupa ma tu ogromne znaczenie, zarówno fabularnie jak i czysto wizualnie.

W trakcie przedstawienia zobaczyć można sprawne połączenie pantomimy, tańca i nieco akrobatyki, a także posłuchać kilku piosenek wykonywanych przez Angelikę Pytel. Utwory muzyczne nie są tak różnorodne jak w „Lesie”, ale kolejne aranżacje mają w sobie sporo wpływów etnicznych co jest ciekawe w połączeniu z "elektroniką".

Uwagę przykuwa oczywiście ciekawa choreografia, w której szybko zauważamy trzy istotne kwestie. Pierwszą jest symetria, gdy podczas układów aktorzy wykonują podobne ruchy po dwóch stronach sceny. Drugą lustrzane odbicie głównej bohaterki oraz jej swoistej siostry - alter ego, które nadaje głębi i drugiego dna zachowaniu i słowom postaci. Trzecią kwestią jest grupa stojąca w opozycji do pierwszoplanowych bohaterek. Grupa komentująca, wspierająca i przeszkadzająca naprzemiennie. W grupie tej jest także były partner głównej bohaterki, któremu tym razem oddano głos, choćby w scenie jawnie pokazującej wydarzenie z „Lasu” z jego perspektywy. Fajny pomysł!

Miejsce - spektakl Psychoteatru

Jeśli już przy fajnych pomysłach jesteśmy, to wielkie uznanie należy się osobie odpowiedzialnej za światła. Sebastian Zakrzewski zaproponował nam kilka efektownych momentów, w których momenty absolutnej ciemności pożytkowane są na zmiany w ustawieniu aktorów (np. zakończenie), a także zaskoczenie publiczności zupełnie jak... w horrorach, np. gdy nagle ktoś przebiega przed pierwszym rzędem. W teatrze jest tak mało elementów z kina grozy, a „Miejsce” udowadnia nam, że można zrobić to doskonale.

Pozostając w nomenklaturze filmowej, Psychoteatr zrobił sequel totalny, w którym wszystkiego jest więcej (tylko piosenek mniej, dlaczego?), a jednak jesteśmy w stanie wyłapać tutaj zbliżone wartości i istotny przekaz. Jest trochę bardziej monotonnie niż w „Lesie”, ale twórcy nadrabiają to efektowną choreografią i tym razem emocje płyną do widza nie od jednej, a od dziesiątki utalentowanych osób.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Psychoteatr, Angelika Pytel, 2020, Scena na Świebodzkim
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Rzeźnia numer pięć
Rzeźnia numer pięć - recenzja spektaklu

W jaki sposób opowiadać o bombardowaniu?

Ostatnia taśma - recenzja spektaklu Wrocław

Beckett na deskach teatru ZAR. Sprawdź, jak oceniamy nową interpretację "Ostatniej taśmy".

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.