Dzieje się - Teatr

Licealiści w konkursie dramaturgicznym "Wspomnienia o Katyniu"

2020-04-16 11:12:13

13 kwietnia w całej Polsce obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Teatr Dramatyczny w Białymstoku włączył się w obchody 80. rocznicy tej tragicznej zbrodni i zorganizował konkurs dramaturgiczny pt. "Wspomnienia o Katyniu".

Wspomnienia o Katyniu

Celem konkursu jest przypomnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszego kraju oraz skutków zbrodni, której NKWD dokonało w Lesie Katyńskim na oficerach, podoficerach oraz szeregowych Wojska Polskiego.

W konkursie bierze udział młodzież z białostockich szkół średnich, która wzięła udział w warsztatach dramaturgicznych. Zajęcia prowadziła Sandra Szwarc – dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobywczyni głównej nagrody w II Konkursie Dramaturgicznym – Strefy Kontaktu.

- Warsztaty dramatopisarskie zaskoczyły mnie wysokim poziomem umiejętności literackich uczestników. Praca nad tekstami przebiegała bardzo sprawnie i myślę, że udało nam się stworzyć zalążki dla kilku interesujących sztuk teatralnych. Warsztat „Wspomnienia o Katyniu” dotyczył w końcu niełatwego tematu, został jednak potraktowany przez warsztatowiczów niezwykle wnikliwie i z dużą wrażliwością - mówi Sandra Szwarc.

Termin konkursu został wydłużony do 30 maja. Po tym terminie, Kapituła Konkursu będzie obradowała zdalnie i wyłoni laureata najlepszego tekstu. Nagrody w konkursie przyzna jury w składzie: Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego, Sandra Szwarc - dramaturg, Jolanta Hinc-Mackiewicz - Kierownik Literacki Teatru oraz Agata Puchalska - Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W Konkursie zostaną przyznane trzy nagrody rzeczowe: za 1 miejsce - aparat fotograficzny o wartości 2000 zł, laureat 2 miejsca otrzyma tablet o wartości 1000 zł, a trzecią nagrodą będzie smartwatch o wartości 500 zł.

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 czerwca na stronie Teatru Dramatycznego. Ze względu na trwający stan epidemii, konkurs nie zakończy się pokazem na podstawie zwycięskiego tekstu. „Wspomnienia o Katyniu” zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.

ip

fot. Emilia Rogalska / materiały prasowe teatru

Słowa kluczowe: Teatr Dramatyczny w Białymstoku, konkurs scenariuszowy, sztuka, spektakl, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Letnie Kino Opery Wrocławskiej - spektakle do zobaczenia pod chmurką Wrocław

Zostanie uruchomiony specjalny ekran o wymiarach 8 metrów na 5 metrów.

John Malkovich
John Malkovich wystąpi w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu

Gwiazdor wystąpi w przedstawieniu "The Infernal Comedy: Confessions of a serial killer".

Polecamy
Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

Zaczarowany OgrÃłd
Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na spacer po Zaczarowanym Ogrodzie Wrocław

W dniach 14 i 15 grudnia światło i multimedia ożywią Park Staromiejski we Wrocławiu.

Ostatnio dodane
Letnie Kino Opery Wrocławskiej - spektakle do zobaczenia pod chmurką Wrocław

Zostanie uruchomiony specjalny ekran o wymiarach 8 metrów na 5 metrów.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?