Dzieje się - Teatr

Licealiści w konkursie dramaturgicznym "Wspomnienia o Katyniu"

2020-04-16 11:12:13

13 kwietnia w całej Polsce obchodzony był Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Teatr Dramatyczny w Białymstoku włączył się w obchody 80. rocznicy tej tragicznej zbrodni i zorganizował konkurs dramaturgiczny pt. "Wspomnienia o Katyniu".

Wspomnienia o Katyniu

Celem konkursu jest przypomnienie jednego z najtragiczniejszych momentów w historii naszego kraju oraz skutków zbrodni, której NKWD dokonało w Lesie Katyńskim na oficerach, podoficerach oraz szeregowych Wojska Polskiego.

W konkursie bierze udział młodzież z białostockich szkół średnich, która wzięła udział w warsztatach dramaturgicznych. Zajęcia prowadziła Sandra Szwarc – dwukrotna finalistka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej oraz zdobywczyni głównej nagrody w II Konkursie Dramaturgicznym – Strefy Kontaktu.

- Warsztaty dramatopisarskie zaskoczyły mnie wysokim poziomem umiejętności literackich uczestników. Praca nad tekstami przebiegała bardzo sprawnie i myślę, że udało nam się stworzyć zalążki dla kilku interesujących sztuk teatralnych. Warsztat „Wspomnienia o Katyniu” dotyczył w końcu niełatwego tematu, został jednak potraktowany przez warsztatowiczów niezwykle wnikliwie i z dużą wrażliwością - mówi Sandra Szwarc.

Termin konkursu został wydłużony do 30 maja. Po tym terminie, Kapituła Konkursu będzie obradowała zdalnie i wyłoni laureata najlepszego tekstu. Nagrody w konkursie przyzna jury w składzie: Piotr Półtorak – Dyrektor Teatru Dramatycznego, Sandra Szwarc - dramaturg, Jolanta Hinc-Mackiewicz - Kierownik Literacki Teatru oraz Agata Puchalska - Dyrektor Biura Kultury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego. W Konkursie zostaną przyznane trzy nagrody rzeczowe: za 1 miejsce - aparat fotograficzny o wartości 2000 zł, laureat 2 miejsca otrzyma tablet o wartości 1000 zł, a trzecią nagrodą będzie smartwatch o wartości 500 zł.

Ogłoszenie wyników nastąpi 26 czerwca na stronie Teatru Dramatycznego. Ze względu na trwający stan epidemii, konkurs nie zakończy się pokazem na podstawie zwycięskiego tekstu. „Wspomnienia o Katyniu” zostały objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Podlaskiego Kuratora Oświaty.

ip

fot. Emilia Rogalska / materiały prasowe teatru

Słowa kluczowe: Teatr Dramatyczny w Białymstoku, konkurs scenariuszowy, sztuka, spektakl, 2020
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
DÅźungla - spektakl
Wrocławski Teatr Lalek wznawia działalność dla publiczności Wrocław

Po przerwie wymuszonej przez epidemię WTL postanawia rozpocząć nowy sezon wcześniej niż zwykle - już w sierpniu!

Teatr plenerowy - sasint
Sierpień z Wrocławskim Teatrem Plenerowym Wrocław

W sierpniu mamy szansę zostać widzami 3. edycji Wrocławskiego Teatru Plenerowego.

Malika Murzagali - Brave Kids
Brave Kids Wrocław 2020 - twórcy projektu tuż przed finałem [FOTO] Wrocław

Przed nami drugi wrocławski finał warsztatów "Brave Kids".

Polecamy
Znamy program Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Improwizacji DOLi

Główną ideą tegorocznej edycji festiwalu DOLI jest zbliżenie improwizacji do jej teatralnych korzeni.

Ziemianie spektakl WTL
"Ziemianie" - przedstawienie dla dzieci do zobaczenia online

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na kolejną niedzielę ze spektaklem online!

Polecamy
Ostatnio dodane
DÅźungla - spektakl
Wrocławski Teatr Lalek wznawia działalność dla publiczności Wrocław

Po przerwie wymuszonej przez epidemię WTL postanawia rozpocząć nowy sezon wcześniej niż zwykle - już w sierpniu!

Teatr plenerowy - sasint
Sierpień z Wrocławskim Teatrem Plenerowym Wrocław

W sierpniu mamy szansę zostać widzami 3. edycji Wrocławskiego Teatru Plenerowego.