Dzieje się - Teatr

Jubileusz w cieniu kryzysu

2009-01-28 14:23:22

 Zbliża się trzydziesty Przegląd Piosenki Aktorskiej! Będzie on okazją nie tylko do podsumowań dotychczasowego dorobku Przeglądu, ale również kontaktu z najnowszymi odkryciami piosenki aktorskiej.

Do Wrocławia zjadą nie tylko gwiazdy tradycyjnie kojarzone z PPA (Krystyna Janda, Katarzyna Groniec, Edyta Geppert, Maria Peszek), ale też twórcy nowi niebanalni, cieszący się dużym uznaniem za granicą.

Oblechy z Tiger Lillies

Na deskach wrocławskiego Capitolu zobaczymy m.in. znaną z roli Fabienne w filmie „Pulp Fiction" Maria de Madeiros czy Irlandka Camille O'Sullivan.

- O'Sullivan reprezentuje piosenkę aktorską z krwi i kości - zachwala artystkę Konrad Imiela, dyrektor naczelny i artystyczny PPA. - Zauroczyła mnie podczas festiwalu w Edynburgu błyskotliwymi interpretacjami piosenek Waitsa, Brechta czy Cave'a. Mroczna, kobieca, zabwana i hipnotyzująca publiczność, Camille zamienia każdą swoją piosenkę w intensywne emocjonalnie i teatralne przeżycie.

 Oprócz Irlandki na 30. PPA wystąpią również m.in. Czeszka Iva Bittova, Benta Kahan&Carolyn Dorman oraz obsceniczna grupa Tiger Lillies. Szczególnie ci ostatni budzą kontrowersje. - Ich „Seven Deadly Sins" to najbardziej obleśne przedstawienie, jakie w życiu widziałem. Mam nadzieję, że i widzom przypadnie ono do gustu - żartuje Imiela.

Gra szklanych paciorków

Wyjątkowo zapowiada się również jubileuszowa Gala. - Przez 30 lat przez PPA przewinęło się wielu znakomitych artystów, piosenkarzy, kompozytorów. Nie chcąc robić nudnej podsumowującej akademii, postanowiłem pozwolić im popracować nad nowym materiałem - tłumaczy Wojciech Kościelniak, reżyser tegorocznej Gali.

Jubileuszowa gala trzydziestego Przeglądu Piosenki Aktorskiej poświęcona będzie najwybitniejszym monologom z literatury światowej. Do powstałych w ten sposób premierowych, wierszowanych utworów, najwybitniejsi kompozytorzy związani z PPA napisali muzykę i aranżacje. Tak powstałe piosenki wykonają najwięksi artyści piosenki aktorskiej. Towarzyszyć im będzie orkiestra symfoniczna rozbudowana o instrumenty właściwe muzyce etno, rockowej czy jazzowej (w zależności od potrzeb kompozytorów). Taki pomysł pozwala zaprosić do wspólnej pracy najwybitniejszych polskich twórców związanych z PPA w ciągu całego okresu jego istnienia.

Jak oni słuchają

- Podczas koncertu finałowego „Jak oni słuchają" chcemy pokazać aktorów... słuchających piosenek odtwarzanych z taśmy. Owa idea doskonale zbiega się z ideą decentryzmu, która zakłada, że to, co najistotniejsze w danym dziele, jest poza nim - opowiada scenarzysta i reżyser Cezary Studniak.

 - Słuchanie piosenki może być również przekazem emocjonalnym - wtóruje mu Imiela. - Wraz z Cezarym wierzymy, że świetny, wrażliwy aktor doskonale sprawdzi się jako sceniczne medium, osoba, która słuchając piosenki, nie pozostanie obojętna na jej przekaz - wyjaśnia.

Tradycyjnie również podczas tegorocznego PPA odbywać się będą koncerty w Ośrodku (codziennie o 23:00), a niezależni twórcy powalczą o Tukana OFF.

Przegląd buduje stadion

Niestety, kryzys ekonomiczny nie ominął również organizatorów PPA. - Mam już dość hipokryzji rządu - denerwuje się Michał Juzoń, główny producent przeglądu. - Nie tak dawno minister kultury Bogdan Zdrojewski zapewniał, że kryzys ekonomiczny nie dotyczy kultury, a później, na trzy miesiące przed Przeglądem obniżył nam dotację o siedemset tysięcy złotych, przez co z dnia na dzień musieliśmy zrezygnować z części koncertów i obniżyć wysokość nagród.

Przypomnijmy, że środki przeznaczone na PPA zostały przesunięte na budowę stadionu we Wrocławiu. - Może w zamian pozwolą nam wystawić galę koncertową przed meczem - ironizuje Juzoń.

Kryzys ma też jednak swoje dobre strony - niższe niż przed rokiem mają być ceny biletów. Rezerwacja biletów rusza 2 lutego, sprzedaż zaś 16 lutego.

30. Przegląd Piosenki Aktorskiej
20-29 marca 2009
Wrocław

Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)

Słowa kluczowe: 30 ppa przegląd piosenki aktorskiej 2009 ppa 2009 marzec capitol wrocław ppa bilety budżet gala
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Teatr Pieśń Kozła wystąpi we Wrocławiu z dwoma spektaklami Wrocław

Grupa po raz pierwszy wystawi dwa spektakle w jeden wieczór.

Studium Ciśnień: Słuchacze koncertowo
Słuchacze Studium Musicalowego Capitol na wspólnym koncercie [FOTO] Wrocław

Studium Ciśnień w pełnej krasie. Zobaczcie zdjęcia z występów!

Polecamy
Polski teatr doceniony na czterech kontynentach
Polski teatr doceniony na czterech kontynentach

Teatr Pieśń Kozła występował m.in. w USA, Chile, Chinach i Hiszpanii ze spektaklem "Pieśni Leara".

„Polita” przenosi się z Torwaru do Studio Buffo
„Polita” przenosi się z Torwaru do Studio Buffo Warszawa

Janusz Józefowicz: nie wytrzymaliśmy tego finansowo

Ostatnio dodane
Teatr Pieśń Kozła wystąpi we Wrocławiu z dwoma spektaklami Wrocław

Grupa po raz pierwszy wystawi dwa spektakle w jeden wieczór.

Konkurs Ziaja