Dzieje się - Teatr

Instytutu Grotowskiego prezentuje nowy cykl "Żywe kultury teatru"

2021-01-08 12:30:58

„Żywe kultury teatru” to nowy cykl prezentacji online w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu, który rusza w styczniu 2021 roku. Poświęcony będzie analizie ważnych zjawisk teatralnych zarówno z Dolnego Śląska, jak i całej Polski. W jego ramach raz na kwartał w Centrum Sztuk Performatywnych Piekarnia we Wrocławiu będą się odbywały spektakle oraz spotkania z twórcami i zespołami, którzy wypracowali własne metody pracy i stworzyli oryginalny język teatralny. Cykl zainaugurują 18 stycznia spotkanie online z Jackiem Głombem, a tydzień później, 25 stycznia prezentacja spektaklu „Orkiestra” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy.

Orkiestra - spektakl

Żywe kultury teatru - program na styczeń 2021

W programie „Żywe kultury teatru” znajdą się odmienne gatunkowo, tematycznie czy estetycznie zjawiska teatralne, prezentujące różne filozofie uprawiania sztuki teatru. Ich wspólnym mianownikiem będą przejawiająca się na wielu poziomach kategoria „żywości”, czyli wyrazistości, intensywności, jaskrawości, a także niepodważalna rola kulturotwórcza. Cykl „Żywe kultury teatru” otworzy spotkanie z reżyserem i dyrektorem Teatru im. Heleny Modrzejewskiej Jackiem Głombem. Za jego dyrekcji, od 1994 roku, teatr czynnie kreuje nową tożsamość Legnicy i Dolnego Śląska. Pasja społeczna legnickich aktorów i dyrektora sprawia, że zespół słynie z tego, że na scenie pokazuje aktualną sytuację Polski i jej obywateli, zadając przy tym niewygodne pytania i wzbudzając kontrowersje. Legnicki zespół to kwintesencja wspólnotowości, partnerstwa, zawodowego zaangażowania, opartych na całkowitym zaufaniu i lojalności relacji z dyrektorem oraz autonomiczności w artystycznej współpracy z reżyserem nad spektaklem.

Spotkanie zatytułowane „Made in Legnica” będzie dotyczyło genezy i kształtowania się wyjątkowości „drużyny Modrzejewskiej”, a także strategii artystycznych teatru w bieżącym sezonie. Poprowadzi je dyrektor Instytutu, Jarosław Fret. 

Transmisja spotkania odbędzie się na żywo na Facebooku Instytutu Grotowskiego w poniedziałek 18 stycznia 2021 o godz. 18:00.

Tydzień później, 25 stycznia 2021 o godz. 19:00 w Piekarni Instytutu Grotowskiego zaprezentowany zostanie spektakl „Orkiestra” Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Inspiracją do jego powstania były wspomnienia robotników ściągających z całej Polski do Zagłębia Miedziowego wraz z odkryciem złóż miedzi w 1957 roku i powstaniem KGHM-u. To spektakl, w którym nie brak żadnego z odcieni życia: humoru ani goryczy, powagi ani absurdu, heroizmu ani podłości.

Opowieść o muzykach kopalnianego zespołu, których śmierć kolegi popycha do wędrówki w krainę wspomnień, jest metaforą losów wszystkich budowniczych i mieszkańców Zagłębia. W tle losów członków górniczego zespołu muzyków przebrzmiewają echa historycznych wydarzeń: walki z wodą przy głębieniu pierwszych szybów, pochodów pierwszomajowych, uroczystości kościelnych i słynnego zawołania z listu biskupów Polski i Niemiec „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, tragedii sierpnia 1982 roku, strajków przeciw prywatyzacji.

MD/ip

zdjęcie: „Orkiestra”/fot. Karol Budrewicz

Słowa kluczowe: prezentacje, 2021, program, online, spotkania
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
WTL ekipa artyści
"Ojeja!, czyli o dziewczynce, która nie znała własnego imienia" - WTL szykuje nowy spektakl Wrocław

Pracy nad premierą będzie towarzyszył cykl krótkometrażowych filmów odsłaniających kulisy powstawania spektaklu.

Romans wschodni
"Romans wschodni" do zobaczenia na kanale Opery na Zamku w Szczecinie [WIDEO]

Całość 45-minutowego koncertu można zobaczyć za darmo w sieci.

KrÃłlowa. Baśń podwÃłrkowa
"Królowa. Baśń podwórkowa" - powstaje nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Pantomimy Wrocław

Przedstawienie powstaje na motywach "Królowej śniegu" H.Ch. Andersena.

Polecamy
Kain
"KAIN In Absentia" - premiera online filmu na podstawie spektaklu więziennego [WIDEO]

Prezentacja filmu może stać się jedyną okazją doświadczenia teatru w murach więzienia bez wcześniejszej konieczności rejestracji.

Piekło-Niebo WTL online
Wrocławski Teatr Lalek udostępnia spektakl na Dzień dziecka

Przedstawienie "Piekło-Niebo" będzie można zobaczyć za darmo online.

Ostatnio dodane
WTL ekipa artyści
"Ojeja!, czyli o dziewczynce, która nie znała własnego imienia" - WTL szykuje nowy spektakl Wrocław

Pracy nad premierą będzie towarzyszył cykl krótkometrażowych filmów odsłaniających kulisy powstawania spektaklu.

Romans wschodni
"Romans wschodni" do zobaczenia na kanale Opery na Zamku w Szczecinie [WIDEO]

Całość 45-minutowego koncertu można zobaczyć za darmo w sieci.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?