Dzieje się - Teatr

Instytut Grotowskiego udostępnia spektakle online i zaprasza na spotkanie z Jackiem Głombem

2021-01-14 12:02:32

Studium relacji damsko-męskich, Ofelia opowiedziana głosami współczesnych młodych kobiet oraz muzyczny hołd złożony Juliuszowi Słowackiemu to 3 spektakle, które kolejno od 19, 26 stycznia oraz 2 lutego 2021 będzie można przez 7 dni oglądać w wolnym dostępie online na Facebooku i YouTubie Instytutu Grotowskiego.  

Nikt (nie) spotyka Nikogo

Instytut Grotowskiego zaprasza na spektakle online

Cykl prezentacji online otworzy 19 stycznia o godz. 19:00 „Nikt (nie) spotyka Nikogo” Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerci. Spektakl powstał na podstawie dramatu „Nikt nie spotyka nikogo” Petera Asmussena i stanowi studium trudnego związku Kobiety i Mężczyzny. „Pozostali tylko On i Ona oraz to, co między nimi. Czyli potencjalnie cały kosmos, który nie potrzebuje, wręcz wystrzega się imion i nazwisk, jakby imiona i nazwiska były intruzami z zupełnie innego porządku rzeczywistości. Ktoś mógłby nawet stwierdzić, że tak naprawdę nie wiemy do końca, czy cały czas widzimy przed sobą tych samych bohaterów. Słusznie. Pewności nie ma” – tak w swojej recenzji po premierze spektaklu w lutym 2019 napisał Henryk Mazurkiewicz dla Teatralny.pl. Spektakl powstał przy współpracy inscenizacyjnej Jarosława Freta. 

Następnie 26 stycznia o godz. 19:00 odbędzie się pokaz rejestracji spektaklu Studia Kokyu I Come to You River: Ophelia Fractured”. Aktorki Anita Szymańska, Marie Walker i Martine Vrieling van Tuijl pod kierunkiem Przemysława Błaszczaka sięgają po figurę Szekspirowskiej Ofelii, by mówić o miłości i samotności, depresji, kobiecie i mężczyźnie, rodzicach, a także systemie, którego częścią, chcąc nie chcąc, jesteśmy. Spektakl jest inspirowany „Hamletem” Williama Szekspira i „HamletemMaszyną” Heinera Müllera. W scenariuszu wykorzystano fragmenty „Hamleta” w oryginale.

„I Come to You River” prezentowany był podczas 24. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku w nurcie SzekspirOFF, gdzie otrzymał nagrodę „Shaking the Walls”. Tak jury konkursu napisało w swoim uzasadnieniu „Spektakl Studia Kokyu z Wrocławia wyróżniał się znakomitym rytmem i ruchem scenicznym, jednocześnie ciekawie łącząc nowy, autorski tekst z tekstem Szekspira. […] Pokazali nam, jak ważne jest okazywanie uwagi, miłości i troski ludziom, gdy najbardziej tego potrzebują – nawet jeśli najmniej na to zasługują”.

2 lutego o godz. 19:00 odbędzie się transmisja rejestracji „Anhelli. Skowyt” Teatru ZAR. Światowa premiera spektaklu w reżyserii Jarosława Freta odbyła się 7 września 2019 na Olimpiadzie Teatralnej w Todze w Japonii i spotkała się ze znakomitym przyjęciem. Ten dramat muzyczny skomponowany został na bazie tradycyjnych pieśni pochodzących z liturgii chrześcijańskiej i z różnych obrządków pogrzebowych z całego świata, zebranych i opracowanych przez zespół podczas około dziesięcioletnich poszukiwań oraz nauki u źródeł.

Twórcy zadają pytanie o niemożność doświadczenia i wyrażenia śmierci. Dlatego spektakl skoncentrowany jest na kilku szczególnych minutach żałoby, kiedy w domu osoby, która odeszła, zbierają się żałobnicy i dokonują pożegnania, odprawienia zmarłego. W spektaklu Teatr ZAR składa muzyczny i sceniczny hołd Juliuszowi Słowackiemu, którego dzieło jest jednak tylko punktem literackiego zaczepienia. Jedyne słowa, które padają na początku przedstawienia, są zarazem ostatnimi wersami poematu. „Anhelli. Skowyt” to druga wersja spektaklu „Anhelli. Wołanie”, ostatniej części tryptyku „Ewangelie dzieciństwa”.

Emisje spektakli

19/01/2021, 19:00 „Nikt (nie) spotyka Nikogo”, pokaz rejestracji spektaklu Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerci. Nagranie dostępne będzie bezpłatnie do poniedziałku 25 stycznia do godz. 20:00. W językach polskim i angielskim

26/01/2021, 19:00 „I Come to You River: Ophelia Fractured”, pokaz rejestracji spektaklu Studia Kokyu. Nagranie dostępne będzie bezpłatnie do poniedziałku 1 lutego do godz. 20:00. W języku angielskim z polskimi napisami

2/02/2021, 19:00 „Anhelli. Skowyt”, pokaz rejestracji spektaklu Teatru ZAR. Nagranie dostępne będzie bezpłatnie do poniedziałku 8 lutego do godz. 20:00. W językach polskim i angielskim

Spotkanie z Jackiem Głombem

Już 18 stycznia na Facebooku Instytutu Grotowskiego odbędzie się spotkanie z Jackiem Głombem rozpoczynające cykl regularnych prezentacji „Żywe kultury teatru”.

ip

zdjecie: "Nikt (nie) spotyka Nikogo" fot. Magdalena Mądra

Słowa kluczowe: spektakle, styczeń 2021, transmisje, na żywo, Wrocław, program
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

anderSEN O TEATRZE
Duet SKUTR omawia pracę nad adaptacją baśni H. Ch. Andersena

Cały proces powstawania widowiska można śledzić na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawiamy wywiad z twórcami.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.