Dzieje się - Teatr

Inauguracja sezonu artystycznego w Operze Wrocławskiej - znamy szczegóły

2020-09-19 14:56:15

18 września 2020 roku mieliśmy przyjemność uczestniczenia w konferencji prasowej inaugurującej sezon artystyczny 2020/2021 Opery Wrocławskiej. Wydarzenie to miało nie tylko na celu zapowiedź nadchodzących spektakli, ale również przedstawienie działań nowej dyrekcji tej instytucji. Od lipca 2020 roku funkcję Dyrektora Opery pełni Halina Ołdakowska, która wraz z Mariuszem Kwietniem, Bassem Akiki i Markiem Prętkiem wspólnie zadecydowali o dalszych losach Opery. Czego mogą się spodziewać widzowie?

Przedstawiciele Opery Wrocławskiej

Jakie są cele Opery Wrocławskiej?

- To, co chcielibyśmy uzyskać tutaj w Operze Wrocławskiej to szukanie naszego ID artystycznego, czyli czegoś, czym moglibyśmy się wyróżnić spośród innych teatrów Operowych, nie tylko Polskich. Chcemy przedstawić Państwu wielkie światowe gwiazdy, tak żeby we Wrocławiu była również możliwość zobaczenia i posłuchania doskonałych wykonań. Bardzo zależy nam na młodych ludziach. Chcemy szukać talentów, dać im możliwość wystąpienia na naszej scenie oraz w naszych produkcjach, jak i zapewnić im okazję do obcowania z tymi gwiazdami w ramach rozmów, bądź warsztatów. Chciałabym, również kontynuować system artystyczny, w ramach miesięcy wakacyjnych. Jest to dla mnie ogromnie ważne, żeby dawać ofertę artystyczną Wrocławianom i turystom - mówi Halina Ołdakowska, dyrektor Opery Wrocławskiej.

Jakie spektakle zobaczymy w nowym sezonie artystycznym?

Nadchodzący sezon artystyczny bogaty będzie nie tylko w premiery, ale również wcześniej wystawiane spektakle. Od października do grudnia w Operze Wrocławskiej będziemy mogli zobaczyć: "Nabucco" Giuseppe Verdiego, "Poławiaczy pereł" Georges’a Bizeta, "Kopciuszeka" Gioacchino Rossiniego, "Cyganerię" Giacomo Pucciniego, czy też "Dziadka do orzechów - Opowieść Wigilijna" Piotra Czajkowskiego w adaptacji choreograficznej Youriego Vamosa. Pierwszą premierę będziemy mieli możliwość podziwiania dopiero w styczniu 2021 roku - "Carmen" Georges'a Bizeta. W następnych miesiącach zobaczymy również spektakle: "Tosca" Giacomo Pucciniego, "Cosi fan tutte" W. A. Mozarta, czy też wcześniej już grane w teatrze przedstawienia, jak: "Don Giovanni" W. A. Mozarta, "Madame Butterfly" Giacomo Pucciniego, "Skrzypek na dachu" Jerry’ego Bocka oraz balet "Giselle" Adolphe'a Adama. 

Oprócz spektakli Opera Wrocławska przygotowała także inne wydarzenia. Jest to m.in. Gala Inauguracyjna, Wieczór Operetkowy, Wieczór pieśni patriotycznej i Koncert kolędowy. W nowym roku możemy spodziewać się niesamowitego widowiska w Hali Stulecia - "Don Carlo" Giuseppe Verdiego. Wydarzeniem sezonu ma również być Gala Baletowa.

Wydarzenia w Operze, a czas pandemii

Dyrektorzy zadbali o bezpieczeństwo udziału we wszystkich wydarzeniach. Instytucja przygotowała specjalną strefę dla seniorów, aby zmniejszyć ryzyko zarażenia osób, które najbardziej są narażone podczas pandemii. Na terenie obiektu występuje nakaz noszenia maseczek ochronnych. Dodatkowo w Operze znajdziemy dozowniki z płynem do dezynfekowania rąk. Ograniczona została także sprzedaż biletów, a układ zajmowanych przez widzów miejsc na widowni ma im zapewnić jak największe bezpieczeństwo.

Kolejny sezon artystyczny zapowiedziany przez nową dyrekcję Opery na pewno będzie czymś wartym uwagi. Nie tylko będzie to okazja do zobaczenia międzynarodowych gwiazd, ale również nowych, młodych talentów z naszego kraju. Pomimo krótkiego czasu na przygotowanie tak daleko idących planów, w najbliższych miesiącach Opera Wrocławska zagwarantuje nam masę niezapomnianych wydarzeń, rozpoczynając od Gali Inauguracyjnej.

BS

fot. Marta Kalisiak

Słowa kluczowe: Wrocław, Opera, Inauguracja, konferencja prasowa, sezon artystyczny 2020/2021
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dariusz Gnatowski
Teatr STU żegna Dariusza Gnatowskiego

Aktor, który zmarł 20 października, z krakowskim Teatrem STU był związany od 35 lat.

anderSEN O TEATRZE
Duet SKUTR omawia pracę nad adaptacją baśni H. Ch. Andersena

Cały proces powstawania widowiska można śledzić na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawiamy wywiad z twórcami.

Kroniki zarazy
Pierwsze odcinki serialu "Kroniki zarazy" są już dostępne online [WIDEO]

Można już zobaczyć 4 odcinki serialu animowanego o izolacji podczas pandemii.

Polecamy
Szalone noÅźyczki Teatr Kwadrat
Spektakl "Szalone nożyczki" po raz 1000. na scenie Teatru Kwadrat [FOTO]

Przedstawienie od 20. lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

Trojanki - Jan Klata- prÃłba
Jan Klata laureatem Europejskiej Nagrody Teatralnej

Reżyser spektaklu "Trojanki" dostał nagrodę za kreowanie nowego języka teatru.

Ostatnio dodane
Dariusz Gnatowski
Teatr STU żegna Dariusza Gnatowskiego

Aktor, który zmarł 20 października, z krakowskim Teatrem STU był związany od 35 lat.

anderSEN O TEATRZE
Duet SKUTR omawia pracę nad adaptacją baśni H. Ch. Andersena

Cały proces powstawania widowiska można śledzić na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawiamy wywiad z twórcami.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?