Recenzje - Teatr

I come to your river: Ophelia Fractured - recenzja spektaklu

2020-10-27 10:38:02

24 października 2002 w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu odbyła się premiera spektaklu "I come to your river: Ophelia Fractured" w reżyserii Przemysława Błaszczaka. Przedstawienie na nowo opowiada tragiczną historię Ofelii głosami współczesnych kobiet. Głośno mówią o miłości, strachu i nisprawiedliwości.

Zobacz przedpremierowe zdjęcia z próby >>

Nietradycyjne podejście do słynnej sztuki

W poszukiwaniu nowych interpretacji Szekspira, teatry na różne sposoby prezentują jego utwory. Tradycyjnie zarówno Szekspir, jak i artyści, filmowcy i reżyserzy, podążając za jego śladami, nie tylko śpiewają hymn ku nieskazitelnej urodzie Ofelii, ale także kultywują jej chorobliwe zachowanie, rzekomo polegąjące na znalezieniu człowieka, który uzupełni pustkę w jej życiu.

Logika szaleństwa

Ofelia jest całkowicie zależna od woli swojego ukochanego, ojca i brata - i wariuje, gdy te woli wchodzą ze sobą w konflikt. Logika szaleństwa dziewczyny zawiera kilka obsesji: śmierć jej ojca, zdeptana miłość, okrucieństwo wokół. Taka czysta, łatwowierna istota nie ma nic wspólnego ze światem, gdzie panuje zło i zdrada. Została wykorzystana i wyrzucona z niego. Cicha tragedia Ofelii polega na tym, że  kochano ją zbyt mało i nikt nie mógł jej uratować. Jednak czy ktoś powinien był to zrobić?

Spektakl jest inspirowany „Hamletem Maszyną” Heinera Muellera, w którym chodzi o zniszczenie moralnych podstaw społeczeństwa, obalenie tradycyjnego obrazu Hamleta. Według Muellera wszyscy są winni i  nikt nie może być niewinny w dzisiejszym świecie. Przemysław Błaszczak podchodzi do historii w taki sposób, że śmierć dziewczyny pokazana jest psychodelicznie. Aktorki mają głos i krzyczą o swoim dramacie. 

"I come to your river: Ophelia Fractured" to wołanie o pomoc i wsparcie, ale jednocześnie manifest niezależności, ważności życia i walki o siebie, nawet gdy zostajesz sama. To jest wezwanie do dochodzenia swoich praw, znalezienia siły, by poradzić sobie ze wszystkimi trudnościami. Historia Ofelii się nie powtórzy tylko w tym wypadku, gdy współczesna kobieta skupi się na budowaniu poczucia własnej wartości.

Gra aktorska

Na scenie zobaczyliśmy trzy młode aktorki, które przeprowadziły się do Wrocławia i dołączyły do Studia Kokyu przy Instytucie Grotowskiego w 2019 roku. Dotkliwa i przejmująca gra aktorska Anity Szymańskiej, Marie Walker i Martine Vrieling van Tuijl wypełnia spektakl, czyniąc go nietypową interpretacją znanej sztuki. W spektaklu są też wyczuwalne odniesienia do wideo „Be a Lady”, poruszającego kwestię standardów narzucanych współczesnym kobietom. Przedstawienie dotkliwie opowiada historię zniszczenia osobowości systemem społecznym. Spektakl Studia Kokyu jest pełen akcji: aktorki przesuwają dekorację, precyzyjnie się przebierają i rozlewają wodę - znaczący element przedstawienia. Wszystko, co się dzieje na scenie, skupia uwagę widza do ostatniej chwili.

Czy warto zobaczyć spektakl?

Jeżeli poszukujecie nietypowego podejścia do sztuki Szekspira z wykorzystaniem efektów audiowizualnych i ekspresywną grą aktorską, to "I come to your river: Ophelia Fractured" zdecydowanie warto zobaczyć. Tylko nie bójcie się zamoczyć!

Olga Makarova

fot. Paulina Anna Galanciak / materiały prasowe

Słowa kluczowe: Studio Kokyu, opinia, ocena, Hamlet, Instytut Grotowskiego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
KrÃłlowa. Baśń podwÃłrkowa
Królowa. Baśń podwórkowa - recenzja spektaklu Wrocław

Na podwórku Wrocławskiego Teatru Pantomimy odbyła się premiera spektaklu. Czy to udane dzieło?

Wyspa - recenzja spektaklu

Oceniamy nowy spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka.

I come to your river: Ophelia Fractured - recenzja spektaklu

Oceniamy tragedię Szekspira w interpretacji Studia Kokyu.

Polecamy
JAPETY - KTO TO WIDZIAŁ? - Mateusz Skulimowski
Japety - Kto to widział? - recenzja spektaklu improwizowanego Wrocław

Oceniamy nowość w repertuarze Wrocławskiego Teatru Lalek.

Las - Psychoteatr
Las - recenzja pscychomonodramatu

Oceniamy muzyczny monodram Angeliki Pytel z "Psychoteatru".

Polecamy
Ostatnio dodane
KrÃłlowa. Baśń podwÃłrkowa
Królowa. Baśń podwórkowa - recenzja spektaklu Wrocław

Na podwórku Wrocławskiego Teatru Pantomimy odbyła się premiera spektaklu. Czy to udane dzieło?

Wyspa - recenzja spektaklu

Oceniamy nowy spektakl w reżyserii Piotra Cieplaka.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?