Byliśmy, gadaliśmy - Teatr

Grzegorz Mazoń: Istotą teatu jest dialog aktora z widzem [WYWIAD]

2020-04-23 13:54:12

Grzegorz Mazoń, aktor z Wrocławskiego Teatru Lalek, w czasie pandemii koronawirusa, podobnie jak inni koledzy po fachu, nie może grać w spektaklach, ale nadal stara się utrzymywać kontakt z widownią oraz pozostawać w dobrej formie. Przeczytajcie rozmowę o życiu aktora w czasie kwarantanny i nie tylko!

Grzegorz MazońMichał Derkacz, dlaStudenta.pl: Proszę zdradzić, jak dużo miał Pan pracy w ostatnim okresie przed tym, kiedy decyzją rządu zamknięto wszystkie teatry w Polsce? W jakich spektaklach można było Pana zobaczyć?

Grzegorz Mazoń: Zanim rozpoczął się czas pandemii, grałem regularnie w spektaklach Wrocławskiego Teatru Lalek, takich jak „Motyl”, „Czarodziejski flet” czy „Burza”, natomiast zlecenia kompozytorskie, które miałem wykonać, przypadały na okres wiosna-lato, także na razie zostały one bezterminowo odsunięte w czasie.

Czy obecnie bierze Pan udział w jakichś aktorskich projektach czy nastąpiła całkowita przerwa od grania?

Obecnie nie pracuję, bo oczywiście teatry są pozamykane i nie mam obowiązków względem moich pracodawców. Jest tylko projekt we Wrocławskim Teatrze Lalek o nazwie Spółdzielnia Bajek „Tęcza”, w ramach którego aktorzy będą czytać bajki napisane w oparciu o prace nadsyłane przez dzieci. Jestem właśnie po produkcji dżingla do tego projektu i myślę, że będę w nim odpowiedzialny za muzykę. Jeśli chodzi o występy na scenie, to jest całkowita przerwa i nie ma też prób.

Gra w spektaklach wymaga niezłej formy fizycznej. Czy jednak teraz, kiedy nie ma przedstawień, pracuje Pan nad kondycją, trenuje indywidualnie w domu?

To ciekawe pytanie, bo zawsze ciężko było mi się zmobilizować do ćwiczeń fizycznych. Teraz, podczas bycia w domu, postanowiłem sobie, że codziennie będę wykonywał jakieś ćwiczenia. Robię podstawowe treningi z ciężarem własnego ciała, jak pompki, brzuszki oraz podciąganie na drążku. Wszystko to staram się robić regularnie.

Aktorstwo teatralne opiera się na kontakcie twarzą w twarz z publicznością. Czy wyobraża Pan sobie powrót do gry w formie teatru telewizji, na żywo, ale bez widowni? Czy gra w spektaklu bez publiczności ma sens?

Sądzę, że istotą teatru jest dialog między tym co się dzieje na scenie a widzem. W sytuacji, kiedy ta relacja zostaje przerwana, to dla mnie osobiście teatr przestaje mieć sens. Z tego powodu mam nadzieję, że pandemia szybko się zakończy i będziemy mogli wrócić do normalnej pracy, która sprawia mi bardzo dużo przyjemności. W aktorstwie najbardziej pociąga mnie właśnie ten dialog - fakt, że ktoś reaguje na to co ja robię i moja reakcja w odpowiedzi na zachowanie widza. To jest tu najpiękniejsze moim zdaniem, ta możliwość spotkania. Chciałbym jak najszybciej ponownie spotkać się z publicznością i dać jej coś od siebie, a w zamian odebrać jej emocje.

Jak pandemia koronawirusa odbije się na funkcjonowaniu teatrów, gdy już będzie można grać spektakle? Czy wszystko będzie jak dawniej, czy jednak nie jest to takie proste?

Jestem optymistą, wiec od początku trzymam kciuki za to, żeby ta pandemia się szybko skończyła i wierzę, że wszystko wróci do normalności. Pewnie to trochę potrwa, zanim wygrzebiemy się z tego dołu, jednak jak już skończy się ten trudny czas, jestem przekonany, że radość będzie tak wielka, że wszyscy zrobimy ogromną, światową imprezę ze śpiewem i tańcem i „na miękko” wrócimy do dawnego życia. Na to liczę i wszystkich pozdrawiam!

Rozmawiał: Michał Derkacz

zdjęcie: Grzegorz Mazoń w spektaklu "SAM, czyli przygotowanie do życia w rodzinie", fot. K. Krukowski

Słowa kluczowe: aktor, role, Weatr Lalek Wrocław, 2020, rozmowa
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Jan Szurmiej
Jan Szurmiej zapowiada premierę spektaklu "Zmierzch - świtem" o gangsterskiej Odessie [Wywiad]

Nowa premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online.

Twórcy spektaklu "Wyspa" o adaptacji "Burzy" Williama Szekspira [WYWIAD] Wrocław

Jakie niezwykłe pomysły pojawią się w nowym spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy?

Szekspi teatr Seweryn
Andrzej Seweryn o Szekspirze: Współtworzył świat, w którym żyjemy [FOTO]

"Zawsze Szekspir" - monodram Andrzeja Seweryna do zobaczenia w Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu. Poznajcie komentarz aktora!

Polecamy
Paula Dzwonik, Opera Wrocławska
Paula Dzwonik o tańcu w czasie kwarantanny [WYWIAD]

Tancerka baletowa z Opery Wrocławskiej mówi o życiu w czasie pandemii koronawirusa.

Anna Kieca aktorka WTW/Genialna przyjaciÃłłka
Anna Kieca o życiu aktora teatralnego w czasie kwarantanny [WYWIAD]

Aktorka związana z Wrocławskim Teatrem Współczesnym mówi o swoich zajęciach w czasie zamkniętych teatrów i kin.

Ostatnio dodane
Jan Szurmiej
Jan Szurmiej zapowiada premierę spektaklu "Zmierzch - świtem" o gangsterskiej Odessie [Wywiad]

Nowa premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online.

Twórcy spektaklu "Wyspa" o adaptacji "Burzy" Williama Szekspira [WYWIAD] Wrocław

Jakie niezwykłe pomysły pojawią się w nowym spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy?

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?