Dzieje się - Teatr

Godzina przed spektaklem, czyli co tancerz robi przed wyjściem na scenę

2020-07-08 09:07:18

Tancerz pracuje dla siebie, ale przede wszystkim dla publiczności. Godzina przed spektaklem wydawałaby się dość krótkim okresem czasu aby coś zrobić, jednak tancerze są świetnymi organizatorami. O czym tancerz myśli przed wyjściem na scenę? Prezentujemy pierwszoosobowe spojrzenie na tę sytuację!

Pointy- buty tancerki

Przeczytaj także: wywiad z tancerką Opery Wrocławskiej >>

Godzina przed spektaklem

Na szczęście koniec rozgrzewki, jeszcze tylko godzinka i zaczynamy spektakl. Nie wiem jak to się dzieje, ale podczas rozgrzewki jesteśmy w stanie zrobić więcej niż podczas normalnej wymiarowej godziny tańca klasycznego. Jestem padnięta. Patrzę w lustro i po raz setny uznaję, że malowanie się przed rozgrzewką było ogromnym błędem. Teraz powinnam iść się "domalować", ale jeszcze na chwilę zostanę na sali i poleżę sobie w szpagacie aby odpocząć. Zamykam oczy i myślę o wszystkich układach, uwagach oraz... oj tak zjadłabym coś dobrego. Pewnie po spektaklu wraz z zespołem wybierzemy się gdzieś za miasto.

45 minut przed spektaklem

Czas się zbierać - dobrze, że przed rozgrzewką już się uczesałam oraz przyszyłam dwa razy mocniej troczki do point. Zawsze się martwię, że mi się odprują. Idę do pani makijażystki i znowu zamykam oczy. To miejsce, zaraz po rozgrzewce na sali, jest moim azylem spokoju. Wchodzę tam gdy wyglądam jakbym płakała. Na moment przymykam powieki i dzieje się magia. Nie dość, że znów mam chwilę by wypocząć to jeszcze wyglądam jak człowiek.

Kolejna stacja - garderoba. Szybko ubieram się w moją paczkę klasyczną. Przez moment wyglądam cudownie, jak prawdziwa prima balerina. Ta chwila nie może trwać zbyt długo, bo aby było mi ciepło nakładam na siebie jeszcze cały dres. Teraz gdyby ktoś zobaczył mnie na ulicy, zastanawiałby się co poszło nie tak. Zastanawiam się czy wszystko zabrałam. Chociaż mam garderobę piętro wyżej i zawsze mogę do niej szybko wrócić. Ale po co, skoro można dłużej poleżeć w szpagacie za kulisami? Patrzę na telefon - jeszcze pół godzinki. Zdążę zjeść jeszcze batona czekoladowego. I tak go spalę. Wcinam szybko i biegnę na scenę.

30 minut do spektaklu

Słucham muzyki w słuchawkach, skupiona na spektaklu gdy ktoś zaczyna mnie ciągnąć w inną stronę. To moi przyjaciele z zespołu. Krótko rozmawiamy i oczywiście robimy szybkie selfie w lustrze, no bo jakżeby inaczej. Zawsze się śmieję, że jest to obowiązkowe zdjęcie, ponieważ gdyby go nie było stałoby się podejrzane, czy w ogóle jestem w pracy. Schodzę na niższe piętro i korzystam jeszcze z okazji, że schody są idealnym miejscem do rozciągnięcia. Kładę się znów w szpagacie, lecz tym razem nie zasypiam. Po szybkiej rozgrzewce nakładam pointy. I wchodzę na scenę, gdzie dziesiątki osób ćwiczą swoje układy.

Chcąc nie stracić uzębienia, znajduję sobie miejsce z tyłu i rozgrzewam na nowo moje mięśnie. Czuję ekscytację. Kocham występować. Zaczynam ćwiczyć swój układ. Próbuję złapać pion, ale nie mogę. Jestem bardzo zła. Raz, drugi, trzeci nie wychodzi mi obrót. Wiem, że to źle ale pocieszam się faktem, że jak teraz nie wychodzi to na spektaklu wszystko będzie dobrze. Słyszę pierwszy dzwonek i właśnie mój brzuch zrobił fikołka. Za chwilę zaczynamy. Idę zdjąć dresy i jeszcze raz przejrzeć się w lustrze.

Ostatnie minuty do spektaklu

Wracam za kulisy, trzeci dzwonek zaczyna dzwonić. Już tylko chwila i wychodzę na scenę. Wszystkie uwagi analizuję od początku. Nie, jednak nie mogę. To będzie za dużo, nic już z tym nie zrobię. Przyjemność - o tym myślę, że jak wyjdę będę szczęśliwa. Kurtyna podnosi się, czuję zjedzony batonik - to był zły pomysł. Pierwsze dźwięki muzyki to już ten czas. Nieśmiale robię krok do przodu i jestem na scenie.

Dominika Bierczak

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Teatr, opera, kulisy, rozgrzewka, tancerz
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Dariusz Gnatowski
Teatr STU żegna Dariusza Gnatowskiego

Aktor, który zmarł 20 października, z krakowskim Teatrem STU był związany od 35 lat.

anderSEN O TEATRZE
Duet SKUTR omawia pracę nad adaptacją baśni H. Ch. Andersena

Cały proces powstawania widowiska można śledzić na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawiamy wywiad z twórcami.

Kroniki zarazy
Pierwsze odcinki serialu "Kroniki zarazy" są już dostępne online [WIDEO]

Można już zobaczyć 4 odcinki serialu animowanego o izolacji podczas pandemii.

Polecamy
Zuchwała historia z zakurzonej pÃłłki
Nadchodzi Ogólnopolski Festiwal Teatralny Pociąg do Miasta - Stacja Miasto 2020

Wydarzenie odbędzie się w dniach 3-8 sierpnia 2020 w Gdyni.

Piloci - musical online
Przebojowy musical "Piloci" można już zobaczyć online

Jeden z największych hitów Teatru Muzycznego Roma do zobaczenia na VOD.

Ostatnio dodane
Dariusz Gnatowski
Teatr STU żegna Dariusza Gnatowskiego

Aktor, który zmarł 20 października, z krakowskim Teatrem STU był związany od 35 lat.

anderSEN O TEATRZE
Duet SKUTR omawia pracę nad adaptacją baśni H. Ch. Andersena

Cały proces powstawania widowiska można śledzić na stronie Wrocławskiego Teatru Lalek. Przedstawiamy wywiad z twórcami.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?