Dzieje się - Teatr

Duet SKUTR omawia pracę nad adaptacją baśni H. Ch. Andersena

2020-10-12 12:05:08

Od sierpnia do października we Wrocławskim Teatrze Lalek czeski duet SKUTR (Martin Kukućka i Lukás Trpisovsky) pracuje nad przedstawieniem "anderSEN O TEATRZE", które powstaje na podstawie siedmiu baśni H. Ch. Andersena. Cały proces realizacji widowiska jest dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach na stronie internetowej WTL. W oczekiwaniu na premierę (już 17 października 2020 w formie online) przedstawiamy krótki wywiad z reżyserami przedstawienia.

SKUTRWywiad z duetem SKUTR o projekcie anderSEN O TEATRZE

Michał Derkacz, dlaStudenta.pl: W materiale making of mówicie o potrzebie wspólnej realizacji różnych elementów spektaklu, kostiumów czy scenografii razem z aktorami. Czy taki styl pracy nie zaskoczył zespołu, przyzwyczajonego, że ostatnie słowo musi mieć reżyser?

SKUTR: Nie, chyba odwrotnie. Na początku długo rozmawialiśmy o bohaterach baśni Andersena i o samym Andersenie jako człowieku. To inspirowało aktorów do tego, by ich podejście do postaci było indywidualne. To jest bardzo ważne, żeby aktor był współautorem tego, co się dzieje na scenie. Jeżeli aktor jest tym zainteresowany, to jest już połowa sukcesu.

Spektakl o świecie Andersena powinien pokazywać wszystko co najlepsze w jego twórczości, ale jak zebrać różne tematy w jednym miejscu? Czy jest jakiś jeden temat przewodni w projekcie "anderSEN O TEATRZE"?

Mamy baśń o Pasterce i Kominiarczyku, która jest ramą dla spektaklu. Na początku bohaterowie decydują się na opuszczenie swojego pokoju i wyjście na dach. Pasterka widzi z dachu świat - całe miasto. Na ulicy zauważa kilka ciekawych postaci - Starą Latarnię, Świerk, Dziewczynkę z zapałkami, Cesarza, Stokrotkę i Cynowego Żołnierzyka. Ich historie spowodują, że Pasterce zmieni się pogląd na świat, który teraz wydaje się jej za duży. Z Kominiarczykiem pod sam koniec przedstawienia podejmą pewną decyzję, o której teraz nie chcemy mówić - ale zapraszamy do obejrzenia spektaklu.

Jako duet reżyserów dzielicie się w jakiś sposób zadaniami czy razem robicie wszystko? Jak nie wejść sobie w drogę?

Robimy wszystko razem, ale specjalizujemy się w innych rzeczach. Ja na przykład (mówi Lukás- przyp. red.) na podstawie rozmów z aktorami piszę scenariusz, a Martin później - na podstawie tego scenariusza - wchodzi z aktorami do przestrzeni i szuka drogę do jego realizacji na scenie. Ale mamy z Martinem ten sam gust teatralny, co sprawia, że łatwiej się nam dogadać.

Kostiumy, rekwizyty, scenografia - to wszystko aktorzy muszą opanować na scenie. Jak reżyser może w tym pomagać i czy powinien?

Oczywiście, że powinien, na tym właściwie polega zawód reżysera. To ważne, żeby stworzyć dla aktora takie sytuacje, żeby mógł przezwyciężyć, a wręcz wykorzystać wszystkie trudności związane z kostiumem czy ze scenografią. Próbowanie nowego spektaklu jest dialogiem między aktorem i reżyserem, a nie monologiem reżysera.

Rozmawiał: Michał Derkacz

fot. screen youtube.com

Słowa kluczowe: WTL, spektakl, premiera, rozmowa, wywiad
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kazio Sponge Show
Kazio Sponge Show - charytatywny pokaz na mikołajki w WTL Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na mikołajkowe show w dniu 5 grudnia 2021.

Zmierzch - Świtem
"Zmierzch - Świtem" wraca na deski Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO]

Spektakl zostanie po raz pierwszy zagrany z publicznością.

Maria Wiercińska
Wrocławski Teatr Współczesny od teraz imienia Marii i Edmunda Wiercińskich Wrocław

W ten sposób WTW chce przywrócić pamięć i uhonorować Marię Wiercińską.

Polecamy
Znamy program Dolnośląskiego Festiwalu Teatrów Improwizacji DOLi

Główną ideą tegorocznej edycji festiwalu DOLI jest zbliżenie improwizacji do jej teatralnych korzeni.

Maja Szopa
"Smutki Tropików" - uczniowie liceum na spotkaniu z twórcami spektaklu [WIDEO] Wrocław

Młodzież z XVII LO we Wrocławiu podglądała próbę przed premierą w Teatrze Polskim.

Ostatnio dodane
Kazio Sponge Show
Kazio Sponge Show - charytatywny pokaz na mikołajki w WTL Wrocław

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na mikołajkowe show w dniu 5 grudnia 2021.

Zmierzch - Świtem
"Zmierzch - Świtem" wraca na deski Teatru Polskiego we Wrocławiu [FOTO]

Spektakl zostanie po raz pierwszy zagrany z publicznością.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?