Premiery - Teatr

"Bahamut" - ludzie i androidy w spektaklu studentów AST [FOTO]

2018-02-27 14:21:01

"Bahamut" to nowy spektakl dyplomowy przygotowany przez studentów czwartego roku Wydziału Aktorskiego (Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie Filia we Wrocławiu), w  reżyserii Wojciecha Kościelniaka. Przedstawienie w ciekawy sposób łączy klasyczną powieść "Duma i uprzedzenie" Jane Austen z kultowym światem przyszłości, wykreowanym w filmie "Łowca androidów". Premiera już 3 marca 2018. W oczekiwaniu na nią, prezentujemy zdjęcia z próby oraz wypowiedzi aktorów.

Bahamut - zdjęcia ze spektaklu

Zobacz zdjęcia z próby przed premierą >>

Wielowymiarowy spektakl z przesłaniem

- Spektakl jest wielowymiarowy. Opowiada zarówno o problemach współczesnego świata, jak i świata, który dopiero na nas czeka, ale też odnosi się do problemów z przeszłości – problemów rasowych i problemów szacunku do innych. Mówimy też o tym, co będzie z naszym światem, gdy nadal będziemy go traktować tak jak teraz. Co się stanie z przyrodą? Co się stanie z ludźmi? Jacy będą ludzie w przyszłości? - mówi Marta Parzychowska, która w spektaklu gra Carolinę Bingley.  - Ja gram człowieka, a moje koleżanki grają androidki.  Jako prawdziwa kobieta, mierzę się z problemami zdrowotnymi. Już teraz, w 2018 mamy problemy z alergiami i jedzeniem, które nie jest tej jakości co kiedyś. Mamy też problem sztucznej inteligencji. Oczywiście, zadajemy sobie także pytania, pochodzące z książki „Duma i uprzedzenie”. Jaka jest miłość? Jak się rodzi miłość? To wszystko jest po prostu przeniesione w świat przyszłości - dodaje Marta Parzychowska.

Połączenie klasyki ze światem przyszłości

- W spektaklu gram Charlesa Bingleya, jednak postać ta jest zupełnie zmieniona w stosunku do książki. Jednak moja postać tu także opowiada o miłości, ale porusza też wątek ekologiczny i ucieleśnia wyrzuty sumienia w stosunku do tego, co człowiek uczynił ze światem - opowiada Igor Tajchman. - W spektaklu wkładamy opowieść z książki „Duma i uprzedzenie” w świat niczym z „Łowcy androidów”. To ciekawe, bo korzystamy z książki sprzed 200 lat, wkładając jej akcję w świat, który będzie za 200 lat. Charakteryzacja, którą mamy na sobie w czasie spektaklu, ma odróżniać schorowanych ludzi od androidów, którzy zawsze są idealnie piękni.  Akcja dzieje się w świecie zniszczonym, napromieniowanym i charakteryzacja oddaje kontrast pomiędzy żyjącymi w tym świecie ludźmi a androidami - tłumaczy Tajchman.

O spektaklu

Spektakl dyplomowy studentów IV roku Wydziału Aktorskiego AST w roku akademickim 2017/2018 na motywach powieści  „Duma i uprzedzenie” Jane Austen
Scenariusz , reżyseria, opracowanie muzyczne : Wojciech Kościelniak
Scenografia , kostiumy, wizualizacje, opracowanie graficzne: Anna Kościelniak
Muzyka: Paulina Derska
oraz :Carillo i Chavela Vargas, Testa/Ferrer: adapt.esp.:Almodovar/The Mogols i Luz Casal,Tom Hanreich, Louis Amstrong and His Orkestra, Hasan Esen, Ch. Navarro i Los Panchos,Salvatore Adamo &Adamo Salvatore, Johann Sebastian Bach i glen Goud oraz Marie-Claire Alain, Nono Rota i The City Of Praque Philharmonic Orchestra/Wadsworth, DUNCKEL, Goldin & Jean Benoit Dunckel i Air, Nando Da Cruz i Cesaria Evora, Michael Nyman, John Kander & Fred Ebbi Frank Sinatra & Tony Bennett
Konsultacje muzyczne : Vojto Monteur
Sound design : Sylwia Kopyś
Choreografia : Bożena Klimczak
Asystentka reżysera: Ewa Niemotko
Występują: Martyna Bazychowska, Anastazja Borkoniuk, Ewa Niemotko, Martynika Kośnica, Marta Parzychowska, Bartłomiej Jabłoński, Igor Tajchman, Michał Krzywdziński  
oraz Karolina Rzepa ( III rok WA)

Prapremiera: 3 marca  2018 | godz. 19.00 |  Scena Duża Teatru AST | ul. Braniborska 59, Wrocław

Bilety są darmowe, na podstawie wcześniejszej rezerwacji.

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Akademia Sztuk Teatralnych Wrocław, spektakl dyplomowy, zdjęcia, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • Mistrz Natury [0]
    ARTEMEDIS - Sztuką Medyczną Jestem
    2018-03-03 21:18:59
    Takiej wersji zachęty do Ćwiczeń jeszcze nie widziałem
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Nasze Åźony spektakl
"Nasze żony" Wojciecha Malajkata premierowo w Teatrze Scena STU Kraków

"Nasze żony" to koncert gry aktorskiej rozpisany na trzech znakomitych artystów.

Polecamy
Mała rzecz, a cieszy
"Mała rzecz, a cieszy" - premiera spektaklu w Teatrze Polskim w Szczecinie Szczecin

Co nas czeka? Niezwykłe perypetie, nieoczekiwane zwroty akcji, feeria emocji!

Kazio Sponge Talk Show
Kazio Sponge Talk Show: przed nami 2 odcinek - Memento mori

Wrocławski Teatr Lalek zaprasza na show z bohaterem o "niewyparzonej gębie i naturze narcystycznej".

Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.