Premiery - Teatr

"anderSEN O TEATRZE" - spektakl na podstawie baśni we Wrocławskim Teatrze Lalek

2020-09-28 14:07:38

We Wrocławskim Teatrze Lalek powstaje spektakl na podstawie baśni H.Ch. Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej. "anderSEN O TEATRZE" to projekt czeskiego duetu SKUTR, a efektem ich działań będzie nie tylko teatralna premiera online, ale też cykl reportaży. Cały proces powstawania widowiska, od pierwszych prób do internetowej premiery, jest dokumentowany w postaci kulis filmowych w odcinkach. "anderSEN O TEATRZE" będzie do zobaczenia online od 17 października 2020.

anderSEN O TEATRZE

anderSEN O TEATRZE - spektakl online

Spektakl jest oparty na siedmiu baśniach Hansa Christiana Andersena: Stokrotka, Choinka, Dziewczynka z zapałkami, Nowe szaty cesarza, Pasterka i kominiarczyk, Stara latarnia, Dzielny cynowy żołnierz. Nie będzie to jednak adaptacja klasyki, tylko autorskie dzieło, dla którego twórczość wielkiego Duńczyka jest jedynie punktem wyjścia. Klamrą opowieści jest baśń o pasterce i kominiarczyku, dwóch porcelanowych figurkach, które zakochują się w sobie, ale pojawią się w niej także postacie z innych baśni. W spektaklu spotka się więc kilka światów: świat Andersena ze współczesnym, mikrokosmos porcelanowych figurek z wielkim światem zewnętrznym i sferą przeżyć każdej z postaci.

Nagranie spektaklu będzie dostępne w internecie i dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami słuchu (tłumaczenie PJM).

Cykl reportaży making of

Cały proces powstawania widowiska – od pierwszych prób do internetowej premiery – będzie dokumentowany w postaci reportażu filmowego w odcinkach i udostępniany widzom na bieżąco online. Dzięki temu odbiorcy nie tylko zyskają wgląd w teatralne kulisy, ale także poznają specyfikę pracy w teatrze – i to równolegle z twórcami, dla których także będzie to nowy i pełen niespodzianek teren.

Emisja cyklu reportaży na stronie internetowej WTL w każdy piątek o godz. 19:00

Duet SKUTR

SKUTR, czyli Martin Kukućka (1979) i Lukas Trpisovsky (1979) to jedni z najbardziej cenionych i najczęściej nagradzanych twórców teatralnych w Czechach. Ich spektakle były prezentowane na wielu prestiżowych festiwalach w Europie i Azji, między innymi na festiwalu Fringe w Edynburgu przedstawienie „Plačky“ zostało zagrane 22 razy i było nominowane do Total Theatre Award.

Tworzą teatr autorski (inscenizacje takie jak: „Nickname“, „La Putyka“, „Święto wiosny“, „Burza“, „Walls Handbags“, „Orfeusz“). Zajmują się z powodzeniem najróżniejszymi gatunkami - reżyserują opery, spektakle taneczne, dramatyczne, cyrkowe. Pracują na scenach czeskich i europejskich, takich jak teatry narodowe w Pradze, Brnie i Ostrawie, Aalto-Musiktheater w Essen, Hellerau w Dreźnie, w Słowackim Nadowym Teatrze w Bratysławie, FDU w Belgradzie, w teatrach Archa, Divadlo v Dlouhé, Klicperovo Divadlo, Astorka Korzo 90, Otáèivé hledi¹tì w Czeskim Krumlovie, Letni Festiwal Szekspirowski w Pradze. Za swoją twórczość zdobyli wiele nagród. Najważniejsze to: Nagroda pisma Divadelní Noviny 2015, Nagroda Grenouille 2017, Grand Prix na

Międzynarodowym Festiwalu Teatru Studenckiego FIST w Belgradzie 2007, Grand Prix Balet 2014, Nagroda Evalda Schorma i Nagroda Josefa Hlávky. Od roku 2017 zasiadają w radzie artystycznej praskiego teatru V Dlouhe.

Tandem SKUTR bierze na warsztat zarówno sztuki klasyczne, jak i współczesne, realizuje również przedstawienia autorskie. Styl reżyserów jest określany jako crossover, czyli wędrówka przez różne style. Język sceniczny duetu opiera się na łączeniu różnych składowych, które nie pozostają ze sobą w relacji hierarchicznej. Słowo, gest, dźwięk i warstwa plastyczna mają dokładnie równorzędne znaczenie i tylko w interakcji pomiędzy tymi elementami rodzą się sensy i magia świata przedstawionego. Spektakl JAKI TEN ŚWIAT JEST WIELKI! ma być więc podróżą po świecie Andersenowskich baśni – pryzmatem, przez który będziemy mogli na nowo spojrzeć na
twórczość wielkiego Duńczyk

anderSEN O TEATRZE (6+) | premiera online 17.10.2020

Spektakl na podstawie baśni H.Ch. Andersena w przekładzie Bogusławy Sochańskiej

SCENARIUSZ I REŻYSERIA: SKUTR (Martin Kukuèka i Lukas Trpisovsky)
SCENOGRAFIA: Martin Chocholousek
KOSTIUMY:Simona Rybakova
MUZYKA: Petr Kaláb, Grzegorz Mazoń
OBSADA
Grzegorz Borowski, Kamila Chruściel, Jolanta Góralczyk, Radosław Kasiukiewicz,
Agata Kucińska, Anna Makowska-Kowalczyk, Grzegorz Mazoń, Sławomir Przepiórka

REALIZACJA CYKLU REPORTAŻY: Jacek Chamot

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

MD/ip

fot. materiały prasowe WTL

Słowa kluczowe: WTL, online, dla dzieci, przedstawienie, premiera
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Bieguni
Nadchodzi premiera spektaklu online na podstawie "Biegunów" Olgi Tokarczuk

Adaptacja książki polskiej noblistki zostanie ukazana na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.

Zmierzch - świtem - spektakl Teatr Polski
Zbliża się premiera spektaklu "Zmierzch - świtem" w reżyserii Jana Szurmieja

Premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online już 29 i 30 grudnia 2020.

Odyseja kosmiczna 2021
Spektakl "Odyseja kosmiczna 2021" Teatru Powszechnego z premierą online

Spektakl w reżyserii Alicji Borkowskiej zobaczymy od 12 grudnia!

Polecamy
Don Giovanni
"Don Giovanni" do zobaczenia w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Zobaczcie zdjęcia z próby spektaklu!

Faust - Opera Wrocławska
"Faust" - premiera spektaklu w Operze Wrocławskiej [FOTO] Wrocław

Operowe widowisko oparto na arcydziele literatury światowej. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Ostatnio dodane
Bieguni
Nadchodzi premiera spektaklu online na podstawie "Biegunów" Olgi Tokarczuk

Adaptacja książki polskiej noblistki zostanie ukazana na scenie Teatru Powszechnego w Warszawie.

Zmierzch - świtem - spektakl Teatr Polski
Zbliża się premiera spektaklu "Zmierzch - świtem" w reżyserii Jana Szurmieja

Premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu odbędzie się online już 29 i 30 grudnia 2020.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?