Dzieje się - Teatr

Agnieszka Jakimiak o spektaklu "Kongres futurologiczny": Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość [FOTO]

2021-06-10 10:30:23

"Kongres futurologiczny" Stanisława Lema w reżyserii Agnieszki Jakimiak to nowy spektakl Wrocławskiego Teatru Współczesnego, zrealizowany w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie. Wrocławska premiera odbędzie się 11 czerwca 2021 roku, a już teraz prezentujemy komentarz twórców oraz zdjecia z przedstawienia >>

Kongres futurologicznyWypowiedź Agnieszki Jakimiak

- Na przekór rzeczywistości scenariusz może być próbą odzyskania przyszłości w teatrze i pomyślenia sobie, co jeszcze jesteśmy w stanie sobie wyobrazić i czy jesteśmy w stanie sobie wyobrazić świat, który będzie się rządził lepszymi regułami. Korzystamy z teatru jako przestrzeni, gdzie mamy taką wolność, do mówienia rzeczy na temat przyszłości i nie ponoszenia za to konsekwencji. Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość, taką, która sprawi, że będziemy się czuli najbardziej komfortowo, która nie będzie ograniczała naszych swobód, wolności i być może jest to jedna z ostatnich przestrzeni, gdzie jeszcze możemy to zrobić. Dlatego chcemy wykorzystać ten potencjał. Razem z aktorkami i aktorami budujemy świat, w którym tak naprawdę chcielibyśmy się poruszać, w którym najbardziej rozbuchane fantazje na temat rzeczywistości mogą zostać rozegrane na scenie i taka teatralna iluzja staje się obowiązującym językiem - mówi Agnieszka Jakimiak, reżyserka spektaklu.

Komentarz Mateusza Atmana

- Choroba, która zatrzymała ludzkość, sprawiła, że nasze długoterminowe prognozy i plany stały się bardziej niepewne, a może nawet niemożliwe. Podróż myślami w przyszłość staje się podróżą w Kosmos, która sprawia, że z punktu widzenia Drogi Mlecznej człowiek nie różni się od bałwana. Futurologia to nauka o przyszłości. Bierzemy, za Lemem, tę naukę w nawias i rzucamy się w wir futurystycznych fikcji. Przyszłość to historia do opowiedzenia. Alternatywne wizje potencjalnych światów to przestrzeń kłębiących się możliwości i niemożliwego. To świat, w którym posiadanie dzieci może być szkodliwe społecznie, a grupowy seks jest normą. „Kongres futurologiczny” jest ćwiczeniem dla wyobraźni. „Kongres futurologiczny” to teatr, który staje się kongresem, który zamienia się w teatr. Naukowe fikcje sztuki traktuje się jako rozrywkę i formę ucieczki od rzeczywistości, ale to także lekarstwo — kapsułka, dzięki której nasze strachy stają się mniej straszne, kapsułka, w której mieszają się nasze marzenia i nadzieje. Interesująca jest tu terapeutyczna wartość sztuki. Żywa iluzja teatru może mieć uzdrawiającą moc. „Kongres futurologiczny” wchodzi z dialog z naszym poprzednim spektaklem, „Martwą naturą”, w którym przyszłość oglądaliśmy przez pryzmat depresji klimatycznej, ale „Kongres futurologiczny” to spektakl, w którym z przymrużeniem oka spoglądamy w otchłań przyszłości - Mateusz Atman, dramaturg i scenograf.

Realizatorzy:

Reżyseria Agnieszka Jakimiak Adaptacja Agnieszka Jakimiak, Mateusz Atman Scenografia, dramaturgia, reżyseria świateł, video Mateusz Atman Kostiumy Tomasz Armada Choreografia Oskar Malinowski Muzyka Łukasz Jędrzejczak Reżyseria dźwięku Maciej Duszyński Asystentka reżyserki Anna Kieca Asystentka kostiumografa  Julia Kremplewska Inspicjentka Justyna Bartman-Jaskuła

Obsada:

Futurolog Mariusz Bąkowski Mariusz Bąkowski Futurolożka Maria Dąbrowska Maria Dąbrowska (Teatr Współczesny w Szczecinie) Futurolożka Anna Kieca Anna Kieca Futurolog Michał Lewandowski Michał Lewandowski (Teatr Współczesny w Szczecinie) Futurolożka Magdalena Wrani-Stachowska Magdalena Wrani-Stachowska (Teatr Współczesny w Szczecinie) Futurolożka Paulina Wosik/Futurolog Ijon Tichy Paulina Wosik

Stanisław Lem
Kongres futurologiczny
reż. Agnieszka Jakimiak


Premiera wrocławska: 11 czerwca 2021 Kolejne spektakle: 12, 13 czerwca 2021

Spektakl w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie.

Premiera szczecińska: 13 marca 2021

MD/ip

fot. Natalia Kabanow

Słowa kluczowe: Wrocławski Teatr Współczesny, Teatr Współczesny w Szczecinie, premiera, zdjęcia

Kongres futurologiczny - zdjęcia ze spektaklu (7)

Kongres futurologiczny - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 1
Kongres futurologiczny - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 2
Kongres futurologiczny - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 3
Kongres futurologiczny - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 4
Kongres futurologiczny - zdjęcia ze spektaklu  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
4. konkurs Animatus
Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

Startuje Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej.

Dni Kejosu 2021 Wrocław
Poznaj program DNI KEJOSU! Nadchodzi przegląd działalności cyrkowo teatralnej Kolektywu KEJOS Wrocław

Przed nami cykl warsztatów, pokazów i spektakli teatralno cyrkowych.

Teatr Zydowski MYKWA
Przed nami 18. edycja Festiwalu Warszawa Singera Warszawa

Czeka nas wiele wydarzeń muzycznych, teatralnych, projekcji filmowych, spotkań literackich, wystaw i warsztatów.

Polecamy
Actor's Hub
W Instytucie Grotowskiego trwa jesienna edycja "Actor's Hub" Wrocław

Poznaj tajniki aktorskich technik.

Spokojnie, jestem szalona
Konrad Imiela i Barbara Gołębiowska o PMS w spektaklu "Spokojnie, jestem szalona" [FOTO] Wrocław

Zobacz także zdjęcia z próby przed premierą!

Ostatnio dodane
4. konkurs Animatus
Rusza 4. edycja konkursu "Animatus"

Startuje Międzynarodowy konkurs na koncepcję i realizację lalki/animowanego obiektu/formy teatralnej.

Dni Kejosu 2021 Wrocław
Poznaj program DNI KEJOSU! Nadchodzi przegląd działalności cyrkowo teatralnej Kolektywu KEJOS Wrocław

Przed nami cykl warsztatów, pokazów i spektakli teatralno cyrkowych.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?