Dzieje się - Teatr

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu

2016-01-26 11:58:07

Poznajemy szczegóły 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13-22 maja 2016. Do 29 lutego można wysyłać zgłoszenia na Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Wstępne przesłuchania, czyli I Etap tegorocznego Konkursu, odbędą się w Warszawie (14 marca w Teatrze ROMA) i we Wrocławiu (20 i 21 marca w Capitolu). Formularze zgłoszeń i regulamin ze wszystkimi ważnymi szczegółami znaleźć można tutaj>>

Nagrody w Konkursie

To 3 tys. zł dla każdego uczestnika Konkursu zakwalifikowanego do Finału oraz GRAND PRIX – statuetka TUKANA ZŁOTEGO i 25 tys. zł, Nagroda Dziennikarzy – statuetka TUKANA DZIENNIKARZY, Nagroda Publiczności – statuetka TUKANA PUBLICZNOŚCI, ponadto NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tys. zł

Bez Konkursu nie byłoby Przeglądu Piosenki Aktorskiej
 
To właśnie Konkurs – 40 lat temu – dał początek wrocławskiemu festiwalowi. W Konkursie debiutowało wiele wybitnych osobowości muzycznych, tu też miały miejsce premierowe wykonania utworów, które później stały się klasyką gatunku.

Z dbałości o poziom repertuarowy aktorskich interpretacji piosenek i szacunek dla tradycji PPA organizatorzy wprowadzili cztery lata temu tzw. Kanon Piosenki Aktorskiej. Jest to zapis w regulaminie, który stanowi, że uczestnicy konkursu co najmniej jedną z prezentowanych piosenek muszą wybrać ze spuścizny Jacques’a Brela, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Toma Waitsa, Kurta Weilla, Włodzimierza Wysockiego lub z repertuaru Edith Piaf i Czesława Niemena. W Konkursie mogą brać udział wykonawcy zagraniczni – Kanon jest dla nich pewną wskazówką stylistyczną i repertuarową.

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13-22 maja 2016
 
Zmiana tradycyjnego marcowego terminu na maj ma związek z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury, dzięki temu mamy możliwość wyjścia z przeglądowymi koncertami z sal teatralnych w plener.
Program Przeglądu ogłosimy na konferencji prasowej w dniu 1 marca, tego dnia będzie też dostępny na stronie internetowej www.ppa.wroclaw.pl.
Sprzedaż biletów rozpoczynamy 5 marca 2016, w kasie Teatru Muzycznego Capitol i online na stronie Przeglądu.

Przegląd Piosenki Aktorskiej obchodzi w tym roku 40-lecie
 
choć odbywa się dopiero 37. raz. Różnice metrykalne wynikają z przerw w odsłonach: pierwszy festiwal odbył się pod nazwą Liryka '76, kolejny w 1979 roku (jako II Przegląd Piosenki Aktorsko-Literackiej), następną przerwę w latach 1982-83 wymusił stan wojenny.

PPA to chyba jedyny na świecie festiwal poświęcony w całości sztuce piosenki w teatrze. Dziś na scenie – nie tylko musicalowej, ale także, a może przede wszystkim, w teatrze dramatycznym – piosenka nie jest już tylko dodatkiem. To pełnoprawny sposób prezentacji myśli twórczej, czasem istotniejszy niż słowo mówione. Obserwacjom, jak muzyka i słowo wzajemnie się uzupełniają i współtworzą nową jakość, poświęcony jest wrocławski festiwal.

Ryszard Kaja ponownie zaprojektował plakat PPA

Autorem plakatu 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Ryszard Kaja, wybitny grafik, malarz i scenograf. Przyjął propozycję współpracy z Przeglądem już po raz drugi – jego zeszłoroczny indyko-dudek w trampkach na obcasie zrobił furorę wśród przyjaciół festiwalu. Na tegoroczny Przegląd zaprasza kameleon – w kilkunastu pozach, które oglądać będzie można w kolejnych odsłonach na stronie internetowej www.ppa.wroclaw.pl i innych materiałach promocyjnych festiwalu.

Ryszard Kaja mieszka we Wrocławiu, przez wiele lat pracował jako scenograf, dziś zajmuje się niemal wyłącznie tworzeniem plakatów, głównie teatralnych, lecz nie tylko. Jest autorem słynnej serii plakatowej POLSKA.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: ppa 2016, 37 ppa, ppa konkurs, przegląd piosenki aktorskiej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu z dofinansowaniem w ramach "funduszy norweskich" Wrocław

Planowana jest realizacja trzech spektakli oraz kilku przedsięwzięć towarzyszących.

MÃłwią kobiety w teatrze WTW
Mówią Kobiety - zobacz spektakle krótkometrażowe w WTW

Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentuje 5 teatralnych wideoklipów.

Teatr Polski we Wrocławiu
Dzień Teatru Publicznego w Teatrze Polskim we Wrocławiu Wrocław

Teatr zaprasza na cykl Czytań aktorskich.

Polecamy
Polski teatr doceniony na czterech kontynentach
Polski teatr doceniony na czterech kontynentach

Teatr Pieśń Kozła występował m.in. w USA, Chile, Chinach i Hiszpanii ze spektaklem "Pieśni Leara".

Tragiczna historia pomnika Stalina najnowszą premierą Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO]
Tragiczna historia pomnika Stalina najnowszą premierą Wrocławskiego Teatru Lalek [FOTO]

"Pomnik" to przedstawienie oparte na reportażu z książki Mariusza Szczygła. Zobacz zdjęcia z próby!

Ostatnio dodane
Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu z dofinansowaniem w ramach "funduszy norweskich" Wrocław

Planowana jest realizacja trzech spektakli oraz kilku przedsięwzięć towarzyszących.

MÃłwią kobiety w teatrze WTW
Mówią Kobiety - zobacz spektakle krótkometrażowe w WTW

Wrocławski Teatr Współczesny zaprezentuje 5 teatralnych wideoklipów.