Dzieje się - Teatr

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu

2016-01-26 11:58:07

Poznajemy szczegóły 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej, który odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13-22 maja 2016. Do 29 lutego można wysyłać zgłoszenia na Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki.

Wstępne przesłuchania, czyli I Etap tegorocznego Konkursu, odbędą się w Warszawie (14 marca w Teatrze ROMA) i we Wrocławiu (20 i 21 marca w Capitolu). Formularze zgłoszeń i regulamin ze wszystkimi ważnymi szczegółami znaleźć można tutaj>>

Nagrody w Konkursie

To 3 tys. zł dla każdego uczestnika Konkursu zakwalifikowanego do Finału oraz GRAND PRIX – statuetka TUKANA ZŁOTEGO i 25 tys. zł, Nagroda Dziennikarzy – statuetka TUKANA DZIENNIKARZY, Nagroda Publiczności – statuetka TUKANA PUBLICZNOŚCI, ponadto NAGRODA SPECJALNA STOWARZYSZENIA AUTORÓW ZAiKS za najlepsze wykonanie piosenki polskiej – 10 tys. zł

Bez Konkursu nie byłoby Przeglądu Piosenki Aktorskiej
 
To właśnie Konkurs – 40 lat temu – dał początek wrocławskiemu festiwalowi. W Konkursie debiutowało wiele wybitnych osobowości muzycznych, tu też miały miejsce premierowe wykonania utworów, które później stały się klasyką gatunku.

Z dbałości o poziom repertuarowy aktorskich interpretacji piosenek i szacunek dla tradycji PPA organizatorzy wprowadzili cztery lata temu tzw. Kanon Piosenki Aktorskiej. Jest to zapis w regulaminie, który stanowi, że uczestnicy konkursu co najmniej jedną z prezentowanych piosenek muszą wybrać ze spuścizny Jacques’a Brela, Bertolta Brechta, Nicka Cave’a, Jonasza Kofty, Wojciecha Młynarskiego, Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, Toma Waitsa, Kurta Weilla, Włodzimierza Wysockiego lub z repertuaru Edith Piaf i Czesława Niemena. W Konkursie mogą brać udział wykonawcy zagraniczni – Kanon jest dla nich pewną wskazówką stylistyczną i repertuarową.

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 13-22 maja 2016
 
Zmiana tradycyjnego marcowego terminu na maj ma związek z obchodami Europejskiej Stolicy Kultury, dzięki temu mamy możliwość wyjścia z przeglądowymi koncertami z sal teatralnych w plener.
Program Przeglądu ogłosimy na konferencji prasowej w dniu 1 marca, tego dnia będzie też dostępny na stronie internetowej www.ppa.wroclaw.pl.
Sprzedaż biletów rozpoczynamy 5 marca 2016, w kasie Teatru Muzycznego Capitol i online na stronie Przeglądu.

Przegląd Piosenki Aktorskiej obchodzi w tym roku 40-lecie
 
choć odbywa się dopiero 37. raz. Różnice metrykalne wynikają z przerw w odsłonach: pierwszy festiwal odbył się pod nazwą Liryka '76, kolejny w 1979 roku (jako II Przegląd Piosenki Aktorsko-Literackiej), następną przerwę w latach 1982-83 wymusił stan wojenny.

PPA to chyba jedyny na świecie festiwal poświęcony w całości sztuce piosenki w teatrze. Dziś na scenie – nie tylko musicalowej, ale także, a może przede wszystkim, w teatrze dramatycznym – piosenka nie jest już tylko dodatkiem. To pełnoprawny sposób prezentacji myśli twórczej, czasem istotniejszy niż słowo mówione. Obserwacjom, jak muzyka i słowo wzajemnie się uzupełniają i współtworzą nową jakość, poświęcony jest wrocławski festiwal.

Ryszard Kaja ponownie zaprojektował plakat PPA

Autorem plakatu 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Ryszard Kaja, wybitny grafik, malarz i scenograf. Przyjął propozycję współpracy z Przeglądem już po raz drugi – jego zeszłoroczny indyko-dudek w trampkach na obcasie zrobił furorę wśród przyjaciół festiwalu. Na tegoroczny Przegląd zaprasza kameleon – w kilkunastu pozach, które oglądać będzie można w kolejnych odsłonach na stronie internetowej www.ppa.wroclaw.pl i innych materiałach promocyjnych festiwalu.

Ryszard Kaja mieszka we Wrocławiu, przez wiele lat pracował jako scenograf, dziś zajmuje się niemal wyłącznie tworzeniem plakatów, głównie teatralnych, lecz nie tylko. Jest autorem słynnej serii plakatowej POLSKA.

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: ppa 2016, 37 ppa, ppa konkurs, przegląd piosenki aktorskiej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Paragraf/Artykuł 2021
Zbliża się festiwal "Paragraf/Artykuł" w ramach "Teatru na faktach" Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 roku we Wrocławiu.

Kongres futurologiczny
Agnieszka Jakimiak o spektaklu "Kongres futurologiczny": Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość [FOTO]

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie zadebiutuje 11 czerwca.

Sara Dragan
Studenci Akademii Muzycznej we Wrocławiu na deskach Opery Wrocławskiej Wrocław

To w ramach projektu "Opera Młodych".

Polecamy
W końcu będzie ciepło
Miesiąc na faktach: Instytut Grotowskiego zaprasza na premierowe spektakle Wrocław

Na program "Miesiąca na faktach" złożą się czytania performatywne oraz trzy premierowe przedstawienia.

Podejdź bliÅźej
"Podejdź bliżej" - spektakl o związkach w przeglądzie Teatr na faktach [WIDEO] Wrocław

Monika Czajkowska i Jędrzej Bigosiński mówią o spektaklu, który oparto na faktach.

Ostatnio dodane
Paragraf/Artykuł 2021
Zbliża się festiwal "Paragraf/Artykuł" w ramach "Teatru na faktach" Wrocław

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25-27 czerwca 2021 roku we Wrocławiu.

Kongres futurologiczny
Agnieszka Jakimiak o spektaklu "Kongres futurologiczny": Możemy wyobrazić sobie lepszą rzeczywistość [FOTO]

Przedstawienie Wrocławskiego Teatru Współczesnego w koprodukcji z Teatrem Współczesnym w Szczecinie zadebiutuje 11 czerwca.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?