Dzieje się - Teatr

19. edycja MFT Malta za nami

2009-06-29 09:56:52
 Wczoraj zakończyła się 19. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA. W ciągu pięciu dni odbyło się 126 przedstawień teatralnych, happeningów, spektakli tanecznych, koncertów, wykładów, warsztatów i pokazów filmowych, trwających łącznie 181 godzin. Wystąpiło ponad 300 artystów z 65 zespołów, w tym 46 polskich i 19 zagranicznych.

Zaprezentowano aż 5 produkcji maltańskich, czyli spektakli w całości lub w części wyprodukowanych przez Fundację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA. Publiczność festiwalowa liczyła około 110 tys. osób! Jednak liczby to nie wszystko. Najważniejszymi elementami oceny festiwalu są jego poziom artystyczny i atmosfera panująca w trakcie jego trwania.

Nowe sytuacje...
 
Podsumowując festiwal, nie można nie wspomnieć o  wyniku konkursu Nowe Sytuacje. Nagrodę w wysokości 30 tysięcy złotych, ufundowaną przez Fundację Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego MALTA i Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego w Warszawie, otrzymała Orkiestra Kameralna l'Autunno, która zaprezentowała spektakl Wędrująca orkiestra: Haydn - części całości. Zdaniem jury „projekt ten spełnia w sposób przejrzysty i sprawdzalny założenia programowe konkursu, plasując symfoniczne arcydzieło europejskiej klasyki (104 Symfonia, fragment I części oraz Finale) w kontekście miejskim, rozbijając statyczny status orkiestry symfonicznej, czyniąc z niej zjawisko ruchome, poddane prawom  przypadku i konstytuujące się na nowo w zderzeniu gry solowej i grupowej. Zapomniana  w innych projektach kategoria piękna i humoru zasługuje na szczególne wyróżnienie".

A za rok...
 
To tyle jeśli chodzi o pierwsze podsumowanie „na gorąco". Ekipa festiwalu zapowiada, że od jutra zabiera się do pracy nad przyszłorocznym programem. Bo przecież 20 edycja MALTY już 25 czerwca - 3 lipca 2010! Co nas czeka za rok? Zgodnie z zapowiedzią, przez najbliższe trzy lata ma być wprowadzany eksperymentalny projekt MALTA | IDIOMY. Idiomy narodziły się z potrzeby znalezienia w przestrzeni Malty sfery poszukiwań, swoistego laboratorium, w którym możliwe będzie opisanie gwałtownych przemian otaczającego świata. Dotkniemy ich poprzez wybrane zjawiska artystyczne, tworzące w danej sprawie interdyscyplinarny przekaz.Festiwal Malta sukcesywnie i świadomie wytracał przez lata przymiotnik „teatralny" i przyciągał widzów różnorodnością przejawów sztuki, wychodząc z założenia, że taka postawa pokazuje świat pełniej - jednocześnie traktując widza-obserwatora jako partnera do równorzędnego dialogu.
 
Idiomy - owoc dojrzałości Malty

Projekt „Idiomy" jest owocem dojrzałości Malty, zarazem jednak wynika z gotowości do podejmowania ryzyka i niezasklepiania się w sprawdzonej, bezpiecznej formule. Festiwal powinien być czymś więcej niż przeglądem twórczości, powinien stwarzać przestrzeń współuczestnictwa, dzielenia doświadczeń. Stawiać wymagania i starać się sprostać tym kierowanym przez widzów. W roku 2010, dwie dekady po pierwszej edycji Malty Idiomy stanowią więc istotny element nowej strategii programowej wyłonionej jednak z myśli założycielskiej - przybliżania możliwie szerokiej publiczności zjawisk nie tylko pięknych i spektakularnych ale także istotnych.

Fenomeny


Idiom to pojęcie właściwe danemu językowi, a co za tym idzie danemu kręgowi kulturowemu. Jest złożeniem kilku słów, którego znaczenie jest nową jakością i jako takie, nie daje się przetłumaczyć dosłownie na inny język. Idiom posługując się przenośnią, wytwarza nowy sens i w trafny sposób chwyta myśl za nim idącą. „Malta Idiomy" odnoszą się pośrednio do tego językowego źródła. Mają za zadanie z języka współczesnej kultury wychwycić zjawiska szczególnie istotne i nowatorskie. Są one planowane jak odyseja po tematach, gdzie na kolejnych przystankach następować będą  ich odsłony. Pozornie oderwane od siebie fenomeny: Teatr Flamandzki, Wykluczeni,  Europa-Azja w rzeczywistości skupiają podobnie intensywną energię, potencjał  transgresji, buntu i przemiany. Szlak tej swoistej podróży podporządkowany jest potrzebie fenomenologicznego doświadczania i poznawania rzeczywistości - oglądania jej z różnych stron, w sposób równie uprawniony, odrzucający przesądy, nabytą wtórnie wiedzę, a w zamian za to podejmujący ryzyko zrozumienia tego, co głębiej.

A na deser...

A tak naprawdę to jeszcze nie koniec tegorocznej edycji festiwalu, bo swoistym "post scriptum" będzie koncert kultowej kapeli rockowej Jane's Addiction, który już 8 lipca!

JJ/ip
Słowa kluczowe: Malta, Poznań, teatr Poznań, Festiwal Malta, festiwale poznań, spektakle
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Szalone noÅźyczki Teatr Kwadrat
Spektakl "Szalone nożyczki" po raz 1000. na scenie Teatru Kwadrat [FOTO]

Przedstawienie od 20. lat nie schodzi z afisza Teatru Kwadrat, ciesząc się niesłabnącą popularnością.

12. Dni Komedii dell'Arte
Przed nami 12. Dni Komedii dell'Arte Online Kraków

Wydarzenie odbędzie się w dniach 25 -27 lutego 2021 roku w Krakowie.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.