Recenzje - Teatr

Wraki - historia życia przy papierosie [RECENZJA]

2015-10-26 15:12:21

"Wraki" - utwór Neila LaBute’a, to spowiedź mężczyzny, który stojąc samotnie w progach kostnicy, opowiada widowni historię związku z kobietą, którą jutro przyjdzie mu pochować. Monodram w wykonaniu Jacka Poniedziałka to, na kilku płaszczyznach, doznanie wyjątkowo interesujące.

Spektakl jest bardzo oszczędny w formie. Dekoracji praktycznie nie ma, oświetlenie pada punktowo na mówiącego, a muzykę usłyszymy tylko w kilku momentach. Sam Poniedziałek także jest oszczędny w ekspresji. Nie ucieka w przesadny ekspresjonizm, nie gestykuluje nadto, nie krzyczy, choć czasem aż ma się wrażenie, że mógłby. Bohater zachowuje spokój, dystans do opowiadanej przez siebie historii. Dojrzał by nam ją opowiedzieć, więc i emocje już trochę opadły.

Treść natomiast naprzemiennie bawi i smuci, choć nade wszystko intryguje. W trakcie ledwie raz czy dwa dostajemy sygnał, do jakiego finału prowadzi nas bohater. Opowieść gęstnieje jak powietrze na scenie, gdy Poniedziałek odpala kolejne papierosy. Powietrze jest coraz bardziej zatrute, tak jak dusza bohatera, który ewidentnie dokonuje jej samooczyszczenia. Dowodzą tego też całkiem szczere łzy.

Kobieta, którą chowa bohater była miłością jego życia. Miłością której szukał, którą przeżywał i którą właśnie utracił. I choć po zakończeniu "Wraków", zapewne ocenimy ten związek dość radykalnie, w głowie powinny pobrzmiewać jeszcze słowa bohatera, który nie był od nikogo gorszy, a jego spowiedź wielu z nas poszerzy zakres widzenia.

"Wraki" obejrzałem podczas 49. Wrocławskich Spotkań Teatrów Jednego Aktora w PWST Wrocław (24-26.10.2015)

Michał Derkacz

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: Wraki jacek poniedziałek, wraki recenzja, wraki monodram, jacek poniedziałek
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
I come to your river: Ophelia Fractured - recenzja spektaklu

Oceniamy tragedię Szekspira w interpretacji Studia Kokyu.

PandemiJa - spektakl 2020
PandemiJa - recenzja spektaklu dyplomowego

Kilka słów o dyplomie studentów IV roku wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Warszawie filii w Białymstoku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.