Dzieje się - Teatr

Zbliża się 27. Malta Festival Poznań [WIDEO]

2017-05-31 08:56:36

Nieoczywisty i dyskutujący z aktualną sytuacją polityczną Europy – taki będzie 27. Malta Festival Poznań (16-25.06.2017). Kuratorzy, Oliver Frljić i Goran Injac, w Idiomie „Platforma Bałkany” pokażą publiczności współczesną sztukę, tworzoną przez artystów pochodzących z krajów byłej Jugosławii. Chcemy odczarować Bałkany wyobrażone. - Nasz program jest bardzo ryzykowny. Ma skłaniać do odkrywania nowych rzeczy, a nie do potwierdzania czegoś, co już wiesz albo wydaje ci się, że wiesz - mówi Oliver Frljić.

Zobaczymy m.in. spektakl anonimowych twórców „The Republic of Slovenia”, który opowie o zaangażowaniu tego kraju w nielegalny handel bronią i korupcji polityków. „350 Janez Jan¹a Bottles” przedstawi kolektyw założony przez trzech artystów, którzy zmienili swoje personalia, przybierając imię i nazwisko znanego słoweńskiego polityka. „The Container”, projekt Milicy Tomić, nawiązuje do historii sprzed kilkunastu lat, gdy w Północnym Afganistanie tysiące talibańskich bojowników umieszczono w kontenerach. Drugim projektem tej artystki jest „Sans Souci: Four Faces of Omarska”, dotyczący obozu koncentracyjnego w Omarsce, który obecnie jest fabryką międzynarodowego koncernu.

Wiedeński kolektyw God’s Entertainment poprzez projekt „Chauvanism Scanner” sprawdzi, do jakiego stopnia ulegamy szowinistycznym i ksenofobicznym myślom. Oliver Frljić przedstawi spektakl, opowiadający o splocie kiczu i przemocy. „Turbofolk” w jego reżyserii nawiązuje do stylu muzycznego, który największą popularność zyskał w latach 90., w czasie wojny na Bałkanach i był nośnikiem idei nacjonalistycznych. W programie znalazły się także filmy, m.in. przedstawiciela Jugosłowiańskiej Czarnej Fali, serbskiego reżysera Żelimira ®ilnika oraz Du¹ana Makavejeva.

„Malta” to najbardziej muzyczny spośród festiwali teatralnych. 16 czerwca o g. 19 organizator zaprasza na Bike Bands Opening. W centrum miasta zabrzmi muzyka, będąca połączeniem folku, funku i hip-hopu. Do wykonania tej niezwykłej mieszanki dźwiękowej zaprosiliśmy polskiego rapera, beatboxera i producenta muzycznego Łukasza L.U.C Rostkowskiego. Artysta słynie z organizowania miejskich muzycznych akcji Rebel Babel, do których angażuje członków orkiestr, a także rowerzystów i przechodniów. Tak samo będzie w Poznaniu, gdzie ulicami miasta przejadą rowerowe platformy z muzykami grającymi na instrumentach dętych.

Na finał festiwalu planowana jest polska premierę „The Sound of Music” grupy Laibach, która zostanie przygotowana we współpracy zespołu z poznańską Orkiestrą l’Autunno pod gościnną dyrekcją Simona Dvor¹aka. Każdą kolejną płytą, występem i wywiadem artyści wyrażają sprzeciw wobec nacjonalizmu i nieufność w stosunku do systemów: politycznych, społecznych i estetycznych. W swojej twórczości dokonują recyklingu symboli i motywów z historii kultury oraz europejskich totalitaryzmów. Ich zdaniem: „Wszystkie sztuki poddane są politycznej manipulacji, z wyjątkiem tych, które same używają języka tej manipulacji”. Na multimedialny koncert 24 czerwca w Parku Wieniawskiego o godz. 22:00  obowiązuje wstęp wolny!

W programie „Malty” znalazły się także prezentacje spektakli Kate McIntosh i Laurenta Chétouane’a, wspieranych przez europejską sieć instytucji kultury House on Fire. Na placu Wolności pokażemy solowe wystąpienia aktorów reprezentujących różne pokolenia i style aktorstwa. Na maltańskiej scenie pojawią się Danuta Stenka, Mirosława Żak, Jan Peszek, Mariusz Bonaszewski i Maciej Buchwald. Na festiwalu nie zabraknie projektów tanecznych Stary Browar Nowy Taniec oraz przeglądu najciekawszych wydarzeń z repertuaru m.in. Teatru Nowego i Teatru Polskiego w Poznaniu, Republiki Sztuki Tłusta Langusta, Sceny Roboczej, Teatru Ósmego Dnia, CK Zamek i Polskiego Teatru Tańca.

Plac Wolności w centrum miasta już po raz piąty zamieni się w tętniące życiem miejsce przyjazne każdej i każdemu z nas. W Generatorze Malta pojawią się drzewa, leżaki, ogromne poduchy i wielofunkcyjne meble miejskie służące do zabawy, wypoczynku i spotkań. Obok food trucków, sceny, strefy warsztatowej i strefy relaksu powstanie trzydziestometrowy mur, który będzie punktem odniesienia wielu naszych działań. Postaramy się zrozumieć, dlaczego mury powstają — po to, aby jak najszybciej je zburzyć. Będzie też Plac Negocjowania Wolności. Generator Malta wyjdzie w miasto. Organizator zaprasza na Mikroucieczki, Mikrowyprawy i do zdobywania Korony Poznania!

W czasie festiwalu swoją kulminację będzie miała także Aukcja na rzecz Malty, którą zainicjował Mariusz „Wilk” Wilczyński po doniesieniach medialnych o wstrzymaniu przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 300 tysięcy złotych dotacji na organizację festiwalu. Już ponad 50 artystów i ludzi kultury przekazało swoje prace i cenne przedmioty. Będzie można je licytować od 7 czerwca na portalu charytatywni.allegro.pl i 17 czerwca na placu Wolności. Pomimo trudności chcemy, żeby „Malta” pozostała wierna swojej 27-letniej tradycji: była wydarzeniem otwartym na różnorodność, dialog i zawsze prezentowała sztukę na najwyższym poziomie. Uruchomiliśmy także akcję crowdfundingową „Zostań Ministrem Kultury” na www.wspieramkulture.pl. Zachęcamy do przyznania swojej dotacji. Kultura należy przecież do wszystkich!

W sumie przez dziesięć dni na Malta Festiwal Poznań obejrzymy 290 wydarzeń, stworzonych przez 580 artystów, animatorów i aktywistów z 20 krajów. Cały program festiwalu oraz informacje o biletach i bezpłatnych wejściówka są dostępne na stronie www.malta-festival.pl.



MD/ip

Słowa kluczowe: Malta Festival Poznań 2017, The Republic of Slovenia, Milica Tomić
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Tomasz Szczepanek
Tomasz Szczepanek laureatem konkursu na debiut reżyserski we Wrocławskim Teatrze Pantomimy Wrocław

Konkurs zorganizowano z okazji 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego.

aktorzy Wrocławskiego Teatru Pantomimy
Wrocławski Teatr Pantomimy wystąpi z artystami z Korei Południowej

To współpraca w ramach projektu "Alice Art=A Live Art".

Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.