Dzieje się - Teatr

Teatralno-taneczne warsztaty we Wrocławiu

2008-05-07 15:22:49

 W maju wrocławski Instytut Grotowskiego przygotował wiele interesujących warsztatów. Warsztaty bedą zarówno teatralne, jak i taneczne, w sam raz dla studentów - zachęca Izabela Młynarz z Instytutu.

Poniżej prezentujemy program warsztatów:

8-15 maja (czwartek-czwartek), Jagniątków
„Nad spójnością gry i tańca"

Sesja warsztatowa teatru tańca prowadzona przez Janusza Subicza (aktora teatru Piny Bausch)
Zapisy: Justyna Rodzińska - justyna@grotowski-institute.art.pl

Podczas sesji warsztatowej jej uczestnicy pracować będą nad etiudą opartą na własnej improwizacji. Celem jest stworzenie indywidualnej kompozycji inspirowanej podkładem muzycznym.

Z analizy ruchu życia codziennego, gestów dziecka, pojawia się emocja, fantazja, wyobraźnia. W odniesieniu do osobowości, w procesie poszukiwania, materiał muzyczny wyzwala i umożliwia interpretacje, koloryzacje właściwe każdej naturze, nadając jej własny rytm. Naszym celem będzie „studiowanie" samego siebie w wymiarze scenicznym na bazie doświadczeń indywidualnych, jako tancerza czy aktora.

Dzienny plan zajęć obejmie: lekcje, trening, rozgrzewkę fizyczną, pracę nad techniką i naukę wariacji ruchowych oraz improwizację i kompozycję indywidualną.

19-23 maja (poniedziałek-piątek)
„Rzeka ciała"

Sesja warsztatowa Przemysława Błaszczaka (aktora Teatru ZAR)
Zapisy: Justyna Rodzińska - justyna@grotowski-institute.art.pl

Warsztat zogniskowany będzie na pracy aktora z ciałem, ku przekroczeniu jego oporów, rozpoznaniu i przekroczeniu ograniczeń, otwarciu nowych kanałów percepcji i komunikacji.

Poprzez powoływanie, pogłębianie i utrzymywanie w każdym momencie Uważności, Precyzji, Ciągłości, Otwartości, Czujności, Szczerości, Gotowości, wiedzie droga ku specyficznemu partnerstwu, przejawiającemu się w głęboko rozumianym współ-działaniu, współ-tworzeniu, współ-istnieniu w procesie twórczym. Tak rozumiane partnerstwo jest głównym zagadnieniem warsztatu, w którym ciało zanurzone w strumieniu ruchu, w żywej, otwartej strukturze będącej rodzajem rusztowania, kieruje się ku spotkaniu z partnerem, jakim może być zarówno obecność Innego jak i przestrzeń, zmęczenie czy oddech.

Tym rusztowaniem, środowiskiem spotkania, będzie praca z dynamicznym ruchem, treningiem indywidualnym, a także elementami treningu partnerskiego, akrobatycznego oraz technikami pracy z ciałem i oddechem wywodzącymi się z japońskich sztuk walki - shintaido oraz aikido.

24-27 maja (sobota-wtorek)
„Budzenie słuchającego ciała"

Sesja warsztatowa Mateja Matejki (aktora Teatru ZAR)
Zapisy: Justyna Rodzińska - justyna@grotowski-institute.art.pl

Sesja warsztatowa ma pomóc w poszukiwaniach osobistej, indywidualnej ekspresji aktora teatru fizycznego /tancerza w procesie twórczym.

W czasie sesji stawiane będą otwarte pytania praktyczne, które pojawiają się w regularnej pracy. Poszukiwanie prawdy w performerze w warunkach teatralnych, wydobywanie esencji i unikanie niepotrzebnej estetyki.

Praca rozwijana z energii scentralizowanej w ciele, rozbudzanej głównie w obrębie miednicy, a także tworzona na bazie technik izolacyjnych. Szczególny nacisk kładziony jest na paralelne relacje ciało-przestrzeń, ciało-ciała, ciało-umysł, ciało-pamięć, ciało-rytm.

 26-31 maja (poniedziałek-sobota), Brzezinka
Sesja warsztatowa prowadzona przez zespół Teatro La Madrugada z Mediolanu w ramach projektu „Regula contra Regulam"

Zapisy oraz szczegółowe informacje: Agnieszka Pietkiewicz - agnieszka@grotowski-institute.art.pl

Teatr La Madrugada został założony w Mediolanie w 1994 roku przez Raúla Iaizę. Od samego początku głównym celem działań grupy było wypracowanie reguł treningu i metod samokształcenia na polu poszukiwań teatralnych. Członkowie zespołu dążyli do tego poprzez codzienną wspólną pracę oraz terminowanie u mistrzów rzemiosła.

Źródłem inspiracji była tradycja, dla której twórcze możliwości teatru rodzą się na styku wspólnych dążeń i ciągłej praktyki jednostek o różnych osobowościach.

W latach 2001-2004 Raúl Iaiza odbywał terminowanie jako asystent Eugenia Barby (Odin Teatret, Dania) w przedstawieniach Sól i Sen Andersena. W tym czasie współpracował też przy kilku innych projektach (Tidens Tand, 2001; Andedrag, 2003; Aldrens Pragt, 2005). Od 2006 reżyser pracuje z Eugeniem Barbą jako asystent przy projektach specjalnych, do których należy spektakl Don Juan w piekle (Festiwal w Ravennie, czerwiec 2006). W 2008 roku Iaiza został zaangażowany do pracy nad nowym przedstawieniem Odin Teatret.

Miejsce
Sesja warsztatowa odbędzie się w Brzezince, leśnej bazie Instytutu Grotowskiego

Prowadzący
Raul Iaiza (Argentyna/Włochy)
Roberta Secchi (Włochy)
Dawid Żakowski (Polska)

Język
Sesje będą prowadzone po włosku i hiszpańsku z tłumaczeniem na język angielski
 
Koszt
350 EUR (200 EUR dla uczestników z centralnej i wschodniej Europy). Cena obejmuje wyżywienie i zakwaterowanie

Zapisy
Osoby zainteresowane wzięciem udziału w sesji prosimy o kontakt z Agnieszką Pietkiewicz agnieszka@grotowski-institute.art.pl
Uczestnicy będą wybierani na podstawie nadesłanych ankiet.

Szczegółowe informacje można uzyskać również u Roberty Secchi z Teatro La Madrugada, tel. 0039 2 54102094; e-mail teatro.lamadrugada@tiscali.it



 

Słowa kluczowe: warsztaty teatralne taneczne zapisy wrocław instytut grotowskiego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
kaseta VHS
Teatr Polski w Poznaniu zbiera kasety VHS do nowego spektaklu Poznań

Do scenografii przedstawienia "Don Juan" Wiktora Bagińskiego potrzeba zebrać bardzo dużo kaset.

Nadchodzi 10. edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog - Wrocław 2021

Już niebawem odbędzie się jubileuszowa edycja MFF Dialog we Wrocławiu. Czego możemy się spodziewać?

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.