Dzieje się - Teatr

Teatr dla niewidomych wyróżniony przez Ministra Kultury

2015-09-08 09:15:01

Projekt Teatru dla niewidomych i słabo widzących otrzymał dofinansowanie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Dostępna na rok 2015. Kultura Dostępna to nowa ministerialna inicjatywa, której celem jest wspieranie zadań służących ułatwieniu dostępu do kultury grupom szczególnie narażonym na wykluczenie.

Teatr Powszechny w Łodzi od lat kieruje się zasadą "Teatr blisko ludzi", podejmując działania, ułatwiające dostęp do sztuki tym odbiorcom, którzy z rozmaitych względów mają utrudnioną możliwość skorzystania z oferty kulturalnej. Teatr dla niewidomych i słabo widzących to sztandarowa inicjatywa Teatru, powołana do życia w 2005 roku. Projekt przygotowany jest specjalnie z myślą o odbiorcach, których obecność w teatrze, była do tej pory całkowicie wykluczona.

W ramach projektu konsekwentnie realizowanego od dziesięciu lat przez Teatr Powszechny zrealizowano już 45 premier. Wszystkie spektakle społecznie wyreżyserowała pomysłodawczyni Teatru dla niewidomych i słabo widzących dyrektor Ewa Pilawska. Lata doświadczeń i ciągły kontakt z łódzkim środowiskiem osób niewidomych pozwoliły na stworzenie stałej widowni, która z zainteresowaniem przychodzi na kolejne premierowe przedstawienia. To właśnie jej oczekiwania kształtują repertuar Teatru dla niewidomych i słabo widzących, który na prośbę widzów opiera się przede wszystkim na współczesnych sztukach komediowych.

Utwory, które prezentowane są w ramach cyklu charakteryzują się bogatymi didaskaliami, co pozwala osobom niewidomym odnaleźć się w akcji scenicznej. Bardzo ważnym elementem spektakli jest zintensyfikowanie oddziaływania - poprzez zapach czy dźwięk - na zmysły widzów. Prezentacjom towarzyszą również programy teatralne napisane alfabetem Braille'a.

Teatr dla niewidomych i słabo widzących to unikatowy projekt nie tylko w skali kraju, ale i Europy. Dlatego też wielokrotnie doceniany był przez środowisko osób niewidomych i instytucje z nimi współpracujące. Cieszymy się, że unikatowość projektu, jego społeczny i edukacyjny wymiar zostały doceniona również przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 25 tysięcy złotych.

Słowa kluczowe: teatr dla niewidomych, spektakl dla niewidomych, kultura dostępna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dokumentalne czytanie performatywne
Rusza 2. edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne

Zeszłoroczna edycja konkursu wzbudziła ogromne emocje.

modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Polecamy
_III Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU
Znamy laureatów 3. konkursu dramaturgicznego "Strefy Kontaktu" Wrocław

Konkurs był organizowany przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław.

Złowione spektakl
Marzec 2022 w Instytucie Grotowskiego - jakie spektakle zobaczymy? Wrocław

Program wydarzeń marcowych na powitanie wiosny.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.