Dzieje się - Teatr

Taniec z czasem. Festiwal Ciało/Umysł ujawnia kalendarz

2017-05-11 10:50:35

Już 13 maja zajrzymy za kulisy polsko-węgierskiego Time and Dance, w lipcu zobaczymy premierowe przedstawienie legendarnego Jérôme'a Bela, jesienią czekają nas weekendy wypełnione spektaklami. W tym roku Ciało/Umysł, jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce, w zupełnie nowej formule. Motywem przewodnim 16. edycji jest czas.  

Festiwal Ciało/Umysł zobaczymy w tym roku w nowej, rozbudowanej formule. Czym jest podyktowana zmiana? - Rozszerzamy kalendarz po to, by dać więcej przestrzeni i czasu dla różnych projektów związanych z tańcem współczesnym. Nasza idea polega na coraz mocniejszym wpisywaniu tej fascynującej sztuki w kulturalne życie Warszawy. Kreujemy przy tym wydarzenia znaczące w skali europejskiej - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

Część główna festiwalu, w tym większość spektakli i performance’ów, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów, skoncentruje się na przełomie września i października. Jednak pierwsze wydarzenia odbędą się już w maju i lipcu.

Odkryj nową falę choreografii

Intrygujący wstęp do festiwalu Ciało/Umysł odbędzie się już 13 maja w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Przyjdźcie na otwarty pokaz pracy sześciu młodych choreografów, po trzech z Polski i Węgier, biorących udział w międzynarodowym projekcie Time and Dance. Jego współorganizatorami są festiwal Ciało/Umysł, SÍN Arts and Culture Centre w Budapeszcie oraz CSW Zamek Ujazdowski.

- To niezwykła okazja, by zobaczyć, jak rozwija się warsztat młodych artystów, czerpiących z tańca współczesnego i sztuk performatywnych. Otwieramy drzwi sal, które w okresie przygotowań są zamknięte dla widzów. Zachęcam do poznania nowej fali choreografów i przyjrzenia się ich pracy - mówi Edyta Kozak. Wstęp na pokaz jest bezpłatny. Finałowe prace artystów będzie można zobaczyć już jesienią.

Weź udział w premierze „Gali” Jérôme'a Bela

Z kolei 11 i 12 lipca w Nowym Teatrze w Warszawie odbędzie się polska premiera spektaklu „Gala” Jérôme'a Bela, legendy współczesnej choreografii, nazywanego choreografem-filozofem. - Poszukiwania Bela w obszarze choreografii „non-dance" inspirują twórców na całym świecie. Prowokuje, robiąc to w sposób pełen dystansu i humoru. Łamie m.in. nasze przyzwyczajenia dotyczące podziału na wykonawców i odbiorców sztuki. Dlatego jest to spektakl, w którym bierze się udział, a nie tylko ogląda, odświeżające i oczyszczające doświadczenie - podkreśla Edyta Kozak. Spektakl jest również swoistym przeglądem historii tańca, w tym form ruchu zaczerpniętych z pop-kultury, tanecznych mód i konwencji.

Czas dla tańca

Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystycznych. To festiwal, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca. Tworzy równocześnie pomosty do innych form sztuki, stawiając na różnorodność postaw artystycznych i środków ekspresji.

Wiodącym motywem 16. edycji festiwalu jest czas. - To temat obfity w aspekty. Zadamy m.in. pytanie o to, jakie emocje wywołuje dziś taniec sprzed lat, zajmiemy się zawodnością pamięci, nietrwałością czy zapętleniem.  Chcielibyśmy również przybliżyć niezgłębione doświadczenie czasu w tańcu. Jak go przeżywać, oszukać nieubłagalnie tykający biologiczny zegar, jak zawrzeć z nim pakt. Dlatego oprócz spektakli przygotowujemy liczne projekty, w których będzie można wziąć udział i doświadczyć różnych sposobów czasu w tańcu - wyjaśnia Edyta Kozak.

W tym roku przedstawienia i wydarzenia festiwalu odbędą się w Teatrze Studio, CSW,
w Nowym Teatrze oraz w Instytucie Goethego w Warszawie.
Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł. W tym roku odbywa się już 16. edycja festiwalu.

Festiwal Ciało/Umysł

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce. 

ip

Słowa kluczowe: Festiwal Ciało/Umysł, festiwal teatralny, festiwal tańca
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Nabucco
Zbliża się wieczór jubileuczowy w łódzkim Teatrze Wielkim Łódź

Spektakl "Nabucco" Giuseppe Verdiego zachwyca widzów już od trzydziestu lat.

Trzy Furie
"Trzy Furie" inauguruje połączenia teatralne między Wrocławiem i Legnicą [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z happeningu, który rozpoczyna współpracę Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Kolei Dolnośląskich.

Metaformy
Nadchodzi przegląd spektakli Metaformy 2017 Wrocław

Poznaj program 13. edycji Międzynarodowych Spotkań Szkół Lalkarskich.

Polecamy
37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu
37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu

Do 29 lutego można wysyłać zgłoszenia na Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. 37. edycja PPA odbędzie się w dniach 13-22 maja 2016 we Wrocławiu.

Brak zdjęcia
Przyjdź na Casting do SKT i zostań aktorem! Częstochowa

Jeśli pragniesz rozwijać swoje umiejętności w zakresie: - elementarnych zadań aktorskich, - kreatywności i improwizacji, - plastyki ruchu, - dykcji i emisji głosu to przyjdź na casting do SKT!

Ostatnio czytane
37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu
37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu

Do 29 lutego można wysyłać zgłoszenia na Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. 37. edycja PPA odbędzie się w dniach 13-22 maja 2016 we Wrocławiu.

Brak zdjęcia
Przyjdź na Casting do SKT i zostań aktorem! Częstochowa

Jeśli pragniesz rozwijać swoje umiejętności w zakresie: - elementarnych zadań aktorskich, - kreatywności i improwizacji, - plastyki ruchu, - dykcji i emisji głosu to przyjdź na casting do SKT!

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Konkurs Ziaja