Dzieje się - Teatr

Startuje 38. Przegląd Piosenki Aktorskiej. Zobacz statuetki Tukanów!

2017-03-22 15:20:58

Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się we Wrocławiu w dniach 24 marca - 2 kwietnia 2017. W dniu 22 marca zaprezentowano oficjalne statuetki 38. edycji PPA - Tukany.


Zagraniczną gwiazdą tegorocznego Przeglądu będzie Jamie Cullum – jeden z najpopularniejszych dziś muzyków jazzowych na świecie. Ma charyzmatyczną osobowość i ogromny talent – jego obecność na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, jedynym na świecie festiwalu poświęconym interpretacji piosenki, nie powinna więc nikogo dziwić.

Najbardziej oczekiwanymi wydarzeniami Przeglądu są oczywiście Gala i Finał. Koncert Galowy, „Muzeum Wolności”, firmuje najśmielszy dziś w Polsce literacki kabaret i teatr – warszawski Pożar w Burdelu. Do stałego składu dołączą m.in. Magdalena Cielecka, Maciej Stuhr, Magda Umer, Pablopavo i Bartosz Porczyk, a historia toczyć się będzie w bliżej nieokreślonej przyszłości, w tytułowym muzeum, czyli w jedynym miejscu, gdzie wolność można jeszcze oglądać.

Koncert Finałowy składa się z dwóch części: pierwsza to Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i emocje związane z wyborem laureatów przez jury, dziennikarzy i publiczność. Druga, „Dziubanina”, to piosenki i muzyka jednego z najciekawszych kompozytorów teatralnych, Piotra Dziubka, współpracującego często z Wojciechem Kościelniakiem, widziane jednak oczami Agaty Dudy-Gracz, która jest autorką scenariusza i reżyserką „Dziubaniny”.

We Wrocławiu gościć będziemy też artystów z różnych stron świata. Bogactwo kultur i technik wokalnych to kolejny interesujący trop w interpretacji piosenek i obecności muzyki na scenie. Przyjedzie do nas francuski multiinstrumentalista, posługujący się techniką śpiewu alikwotowego, Mathias Duplessy, który wspólnie z Mukhtiyarem Alim, sufickim śpiewakiem z indyjskiego Radżastanu tworzy niezwykły miks wschodniej i zachodniej tradycji. Shefita, młoda izraelska piosenkarka, zaśpiewa najsłynniejsze współczesne przeboje (Aerosmith, Nirvana, AlanisMorisette) w intrygujących, pełnych wschodnich ornamentów aranżacjach. Usłyszymy też Steve’a Smytha, muzyka i pieśniarza z Australii, w jego  zadziornych i chwytliwych, bluesowo-folkowo-rockowych balladach. Compagnie Derniere Minute z Francji, mistrzowie ruchu i piosenki, muzyki i wyobraźni, pokażą spektakl teatru tańca „Meme”.

Polscy artyści na festiwalu to m.in. Maja Kleszcz i Kwartet Prowincjonalny, którzy premierowo zagrają i zaśpiewają piosenki inspirowane obrazami Jerzego Dudy-Gracza.

Wśród premierowych prezentacji znajdzie się także spektakl z ubiegłorocznym laureatem PPA Arturem Caturianem „Kilka sposobów na to, jak schudnąć, ale zostać szczęśliwym. Czyli jak kapitalizm nas tuczy i nie pozwala dojeść” oraz spektakl laureatów zeszłorocznego nurtu OFF – Teatr Układ Formalny pokaże „Traktat o androidach: God Hates Poland” na podstawie książki Michała R. Wiśniewskiego.

Różnorodność muzycznych i teatralnych gatunków to jedno z kluczowych haseł Przeglądu. Widzowie będą mogli obejrzeć więc w ramach jednego festiwalu i muzyczny spektakl satyryczny „Kaszana zdalnie sterowana” z piosenkami Piotra Bukartyka w reż. Jerzego Satanowskiego, i hipsteroperetkę Cezarego Studniaka „Kochanie, zabiłam nasze koty” według książki Doroty Masłowskiej (Teatr Nowy w Poznaniu).

Zobaczymy też najciekawsze spektakle dyplomowe studentów polskich szkół teatralnych: Akademia Teatralna z Warszawy pokaże „Pibloktoq”, spektakl Wojciecha Kościelniaka z piosenkami Marii Peszek, a krakowska PWST – „Do DNA”, niezwykłe aranżacje ludowych pieśni w reżyserii Ewy Kaim.

Premiery to także cały konkurs OFF. Tym razem do nagrody pretenduje sześć spektakli. Małe projekty, coraz częściej jednak realizowane przez wytrawnych teatralnych zawodowców, przyglądają się „piosence aktorskiej” niejako z boku, i zwykle przekraczają granice tego, co za definicję zjawiska można uznać. Jak się wydaje, tegoroczni uczestnicy konkursu wnikliwiej niż dotąd obserwują dzisiejszą rzeczywistość: obejrzymy spektakle m.in. o kobietach we współczesnej Polsce, o szacunku dla inności, o internetowym hejcie i cyberprzemocy.

Program uzupełniają  codzienne koncerty w Klubie Festiwalowym i, last but not least, zaskakujący w formie panel dyskusyjny „Siła piosenki”, który na Dużej Scenie wrocławskiego Capitolu poprowadzi Katarzyna Janowska. O znaczenie i rolę piosenki w zmianach kulturowych, społecznych i politycznych spierać się będą m.in. Maria Peszek, Zbigniew Hołdys i Tomasz Lipiński, a śpiewaną ilustrację historyczną zapewni zespół aktorów Capitolu i zaproszeni goście.

Autorem plakatu 38. PPA jest Ryszard Kaja, wybitny grafik, malarz i scenograf, już po raz trzeci współpracujący z Przeglądem Piosenki Aktorskiej. 

Ryszard Kaja przez wiele lat pracował jako scenograf w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Poznaniu, Operze szczecińskiej, obecnie zajmuje się niemal wyłącznie tworzeniem plakatów, głównie teatralnych, lecz nie tylko – jest autorem słynnej serii plakatów POLSKA. 

       

Formuła PPA poszerzyła się ogromnie w ostatnich latach. Co roku gościmy we Wrocławiu wielu znakomitych artystów teatru i piosenki z Polski i zagranicy. Łączy ich jedna wspólna cecha: charyzma w interpretacji piosenek. Dotąd we Wrocławiu wystąpili między innymi:  Laurie Anderson, Marianne Faithfull, Nick Cave, Patricia Kaas,TheTigerLillies, Antony (and the Johnsons), Gogol Bordello, Amanda Palmer, Brendan Perry, Lisa Gerrard, John Cale, Mark Lanegan,  a także  zespół legendarnego Berliner Ensemble z „Operą za trzy grosze” w reż. Roberta Wilsona, widzowie obejrzeli też „Muszkę owocówkę” w reż. ChristophaMarthalera z teatru Volksbuehne czy „Wojnę” w reż. Vladimira Pankova (Chekhov International TheatreFestival i Edinburgh International Festival we współpracy z SounDrama Studio). 

ip

fot. Krzysztof Zatycki

Na zdjęciu: Joanna Hrisulidu, Junkiewicz Agata, Tomasz Szydelko, Cezary Studniak

Słowa kluczowe: ppa 2017, 38 ppa program, Przegląd Piosenki Aktorskiej 2017
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
  • sprostowanie [0]
    T. Szydełko
    2017-03-23 06:10:46
    W opisie zdjęcia jest błąd w nazwisku. Powinno być Agata Junkiewicz.
Zobacz także
Nabucco
Zbliża się wieczór jubileuczowy w łódzkim Teatrze Wielkim Łódź

Spektakl "Nabucco" Giuseppe Verdiego zachwyca widzów już od trzydziestu lat.

Trzy Furie
"Trzy Furie" inauguruje połączenia teatralne między Wrocławiem i Legnicą [FOTO] Wrocław

Zobacz zdjęcia z happeningu, który rozpoczyna współpracę Teatru Modrzejewskiej w Legnicy i Kolei Dolnośląskich.

Metaformy
Nadchodzi przegląd spektakli Metaformy 2017 Wrocław

Poznaj program 13. edycji Międzynarodowych Spotkań Szkół Lalkarskich.

Polecamy
Rozmowa z Cezarym Iberem, reżyserem nagrodzonego "Garnituru Prezydenta"
Rozmowa z Cezarym Iberem, reżyserem nagrodzonego "Garnituru Prezydenta" Wrocław

Prezentujemy rozmowę z Cezarym Iberem - reżyserem najbliższej prapremiery Wrocławskiego Teatru Współczesnego, pt. "Garnitur Prezydenta".

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu
37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu

Do 29 lutego można wysyłać zgłoszenia na Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. 37. edycja PPA odbędzie się w dniach 13-22 maja 2016 we Wrocławiu.

Ostatnio czytane
Rozmowa z Cezarym Iberem, reżyserem nagrodzonego "Garnituru Prezydenta"
Rozmowa z Cezarym Iberem, reżyserem nagrodzonego "Garnituru Prezydenta" Wrocław

Prezentujemy rozmowę z Cezarym Iberem - reżyserem najbliższej prapremiery Wrocławskiego Teatru Współczesnego, pt. "Garnitur Prezydenta".

37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu
37. Przegląd Piosenki Aktorskiej - szczegóły konkursu

Do 29 lutego można wysyłać zgłoszenia na Konkurs Aktorskiej Interpretacji Piosenki. 37. edycja PPA odbędzie się w dniach 13-22 maja 2016 we Wrocławiu.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Casting do "High School Musical"!
Casting do "High School Musical"!

Gliwicki Teatr Muzyczny organizuje Casting do przedstawienia "High School Musical"!

Konkurs Ziaja