Dzieje się - Teatr

Średniowiecze powróci podczas Jarmarku Jadwiżańskiego

2015-09-23 10:17:41

Widowiskowe pojedynki zaciężnych rycerzy, pokazy tańca historycznego, strzelania z łuku, warsztaty rzemiosł dawnych, terenowe gry miejskie przygotowane przez Stowarzyszenie Liveform, plenerowe spektakle, historyczne wykłady, konkursy dla najmłodszych oraz kupiecki jarmark - to najważniejsze elementy programu Jarmarku Jadwiżańskiego.

Impreza odbędzie się 4 października, na terenach wokół Zamku w Leśnicy. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będą średniowieczne legendy. Organizowany od kilkunastu lat przez Centrum Kultury "Zamek" Jarmark należy do największych imprez w regionie popularyzujących kulturę wieków średnich.

Potyczki uzbrojonych po zęby rycerzy to jeden z najbardziej widowiskowych elementów Jarmarku Jadwiżańskiego, którego i w tym roku nie zabraknie. Obozowisko na podzamczu rozłożą rycerze Księstwa legnicko-brzeskiego z Grodźca. W bloku atrakcji przygotowanych przez rekonstruktorów ,oprócz pojedynków, znajdą się również: strzelanie z łuku, pokazy tańca historycznego, warsztaty garncarskie, pisma średniowiecznego czy zabawa w poszukiwanie świętego Graala. Przez cały czas trwania imprezy uczestnicy będą mogli z bliska przyjrzeć się jak wyglądało obozowe życie rycerzy.

Gośćmi tegorocznego Jarmarku będzie cieszące się międzynarodową sławą Stowarzyszenie Liveform - twórcy efektownych gier fabularnych, których realizacja "Collage of Wizardry" na Zamku Czocha odbiła się szerokim echem w światowych mediach. Liveform dla uczestników Jarmarku przygotowało cały blok atrakcji związanych ze średniowiecznymi legendami, magią oraz rycerskimi przygodami.

Podczas larpa (z ang. gra fabularna) "Akademia bohaterów" najmłodsi wcielą się w średniowiecznych wojowników, podzieleni na oddziały będą rozgrywać bitwy pojedynkując się między sobą. "Polowanie na potwory" to kolejne działanie oferowane przez Liveform, w trakcie którego dzieci i młodzież będą mogły wkroczyć na arenę i zmierzyć się z okropnymi stworami. Natomiast tajemnice dawnych baśni, legend i  wierzeń słowiańskich poznamy dzięki "Teatrowi interaktywnemu".

Przez cały dzień na terenie wokół Zamku będzie miał miejsce performance recyklingowy Roberta Borowskiego specjalizującego się w tworzeniu obiektów recyklingowych. Podczas Jarmarku z artykułów codziennego użytku powstanie rzeźba przedstawiająca legendarnego obrońcę biednych - Robin Hooda.

W programie Jarmarku oprócz warsztatów, pokazów i występów artystycznych znalazły się również opowieści historyczne. Dzieje słowiańskich legend, podań i dawnych kronik przybliży prof. dr hab. Stanisław Rosik z Uniwersytetu Wrocławskiego. Jolanta Szczepańska - wrocławska przewodniczka oraz autorka bloga poświęconego średniowieczu - opowie o wrocławskim księciu Henryku IV Probusie, propagatorze sztuki i kultury rycerskiej.

Postać Probusa pojawiła się w programie nie bez przyczyny, ponieważ o napoje podczas Jarmarku zadbają przedstawiciele Browaru rzemieślniczego "Probus" z Oławy. Natomiast posiłki przygotuje Kuchnia Rycerska – pod stylizowanym, historycznym namiotem będzie można obserwować jak w średniowieczu przygotowywano jedzenie. Potrawy uwarzone wg historycznych przepisów znajdą się  również w sprzedaży.

Tradycyjnie również pod zamkiem leśnickim pojawią się kramy kupieckie z rękodziełem (m.in. biżuteria, drewniane zabawki, rzeźby z kory), rzemiosłem (garncarstwo, rzeźby drewniane) oraz produktami ekologicznymi (soki, powidła, naturalne syropy, miody, zioła, obwarzanki).

Jarmark Jadwiżański, 4 października (niedziela) godz. 11:00 - 19:00
Centrum Kultury "Zamek", pl. Świętojański 1
wstęp wolny

MD/ip
fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: Jarmark Jadwiżański, zamek Leśnica, Leśnica jarmark, pokazy warsztaty Leśnica
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
DÅźungla - spektakl
Wrocławski Teatr Lalek wznawia działalność dla publiczności Wrocław

Po przerwie wymuszonej przez epidemię WTL postanawia rozpocząć nowy sezon wcześniej niż zwykle - już w sierpniu!

Teatr Polski we Wrocławiu
Teatr Polski we Wrocławiu przedstawia najbliższe premiery

Zobacz, jakie spektakle wkrótce zagoszczą w repertuarze tego teatru.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.