Premiery - Teatr

"Bat Yam - Tykocin" we Współczesnym!

2008-10-28 16:47:27

 Wyjątkowy projekt teatralny Wrocławskiego Teatru Współczesnego i izraelskiego Teatru Habima! "Bat Yam - Tykocin" to pierwsza polsko-izraelska koprodukcja teatrów instytucjonalnych!

Polak i Żydówka - dwoje trzydziestoletnich reżyserów - i ich groteskowa, czasami bolesna próba zrekonstruowania wypartej, wspólnej dla obu narodów, przeszłości. Próba zmierzenia się z tym wszystkim, czego o sobie nie wiemy i o czym boimy się rozmawiać. Mimo że każde z przedstawień stanowi odrębną całość, łączą je wspólne wątki. Zostaną pokazane razem podczas polskiej i izraelskiej prapremiery.

Yael Ronen w „Bat Yam", wspólnie z polskimi aktorami, opowiada historię trzypokoleniowej żydowskiej rodziny, która wyrusza do Tykocina w pozornie tradycyjną podróż do korzeni. Rodzina będzie musiała się zmierzyć z nowo odkrytymi faktami, polską rzeczywistością i swoimi wyobrażeniami na temat Polaków.

Michał Zadara w „Tykocinie", wraz z aktorami izraelskimi, także pyta o tożsamość i nie zawsze wygodną przeszłość. Dwóch dziennikarzy i młoda doktoranka spróbują odkryć czy Starsza Pani, która ma zostać wyróżniona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata" naprawdę była bohaterką.

Projekt jest jednym z najważniejszych wydarzeń artystycznych Roku Polskiego w Izraelu 2008-2009 przygotowanego przez Instytut Adama Mickiewicza. Współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Opiekę artystyczną nad projektem sprawują: Krystyna Meissner, dyrektor Wrocławskiego Teatru Współczesnego i Ilan Ronen, dyrektor artystyczny Teatru Habima w Tel Awiwie.

Prapremiera polska:
20 listopada 2008 roku na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego

Prapremiera izraelska:
14 grudnia 2008 roku - Teatr Habima na scenie Arison Theatre w Tel Awiwie

Bat YamTykocin
scenariusz: Yael Ronen i Amit Epstein
reżyseria: Yael Ronen
dramaturg: Amit Epstein
scenografia: Robert Rumas
kostiumy: Amit Epstein

polska wersja tekstu:
tłumacz - Ana Szoc
korekta literacka - Joanna Biernacka

Obsada:
Rodzina Kozicz:
Jakub - Ryszard Ronczewski (gościnnie)
Dawid - Maciej Tomaszewski
Nili - Ewelina Paszke-Lowitzsch
Na'ama - Katarzyna Bednarz
Itamar - Piotr Łukaszczyk

Henia Kamińska - Marlena Milwiw
Maria Wysocka - Dorota Abbe
Janek/Kierowca - Łukasz Pawłowski (gościnnie)

Tekst: Paweł Demirski i Michał Zadara
Tłumaczenie: Anat Zajdman
Reżyseria: Michał Zadara
Scenografia: Robert Rumas
Opracowanie muzyki: Louis Jargow
Kostiumy: Roni Karmel
Projekt Świateł: Mejr Alon
Asystentka Reżysera: Dana Plesser
Producentka: Lilach Josifon

Aktorzy:
Hila Widor
Yael Szira Tokker
Orna Rothberg Karmi
Dow Rajzer
Michael Koresz
Igal Sade


Krystyna Meissner, dyrektorka Wrocławskiego Teatru Współczesnego o projekcie:

„Na tym właśnie, moim zdaniem, polega wyjątkowość tego projektu. Na dopuszczeniu pokolenia trzydziestolatków, w obu krajach, do zabrania głosu w tej, tak ważnej dla nas sprawie. Dla mnie, dla rozwiązania tego konfliktu opartego na miłości i nienawiści, ważne jest poddanie tych emocji chłodnemu osądowi naszych wnuków. Cieszy mnie ich odwaga samodzielnego spojrzenia na nasze skomplikowane stosunki, wydobycie z nich i grozy, i groteski. To jest czułe i jednocześnie pełne krytycznego stosunku spojrzenie wstecz. Na głęboko w nas zapadłe i być może nie do rozplątania - poczucie winy, krzywdy i wzajemnej odpowiedzialności za to co się stało. Cieszy mnie, że zaczynamy o tym sensownie rozmawiać, głosami następnego pokolenia".

„Atmosfera współpracy ekipy izraelskiej z naszym zespołem aktorskim jest wspaniała. Ci młodzi ludzie, Polacy i Izraelczycy, rozmawiają tak, jakby pochodzili z jednego kraju. Rozumieją się nawzajem, szanują swoje uczucia. Łączy ich oczywiście miłość do teatru, ale także chęć zamanifestowania własnego stosunku do naszej wspólnej historii i teraźniejszości".


Patronat medialny:



Słowa kluczowe: bat yam tykocin teatr współczesny premiera spektakl polska izrael

Bat Yam (11)

Bat Yam  - Zdjęcie nr 1
Bat Yam  - Zdjęcie nr 2
Bat Yam  - Zdjęcie nr 3
Bat Yam  - Zdjęcie nr 4
Bat Yam  - Zdjęcie nr 5
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Nasze Åźony spektakl
"Nasze żony" Wojciecha Malajkata premierowo w Teatrze Scena STU Kraków

"Nasze żony" to koncert gry aktorskiej rozpisany na trzech znakomitych artystów.

Polecamy
Monstera - Teatr Studio Warszawa
"Monstera" reżyserii Marty Ziółek nowym spektaklem w Teatrze Studio Warszawa

Autorka zaprasza w podróż do wnętrza kobiecego ciała.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.