Dzieje się - Teatr

UCIECZKA-FLUCHT - Teatr dokumentalny w podróży z Polski do Niemiec

2016-06-23 10:52:20

Druga wojna światowa przyczyniła się do ucieczki milionów osób z ich stron rodzinnych. Teatr Gdynia Główna, oraz niemiecki teatr Das Letzte Kleinod podróżując przez Rosję, Polskę i Niemcy, odnalazły świadków tamtego czasu, którzy jako dzieci przeżyli wysiedlenie. Z opowiedzianych przez nich historii, powstała dokumentalna sztuka teatralna, która w lipcu i sierpniu 2016 roku, będzie przedstawiana w wagonach towarowych na dziesięciu dworcach kolejowych w Polsce i w Niemczech.

Młody rosyjski żołnierz powinien pilnować magazynu żywności w okolicach Berlina, gdzie toczą się walki. Ale zamiast tego, rozdaje konserwy dla głodnych uchodźców. Dziewczynka uciekła przed Niemcami ze zburzonego rosyjskiego miasta Wałdaj. Otrzymała w końcu mieszkanie kwaterunkowe w Kaliningradzie, gdzie na klatce schodowej zalegało ciało martwego konia, które samodzielnie musiała usunąć. Obecna mieszkanka Frankfurtu, jako dziecko w Prusach Wschodnich, była świadkiem wieszania pracowników dworu na poddaszu stodoły. Jej matka po tym wydarzeniu popełniła samobójstwo. To zaledwie trzy z wielu historii, które udało się zebrać artystom w czasie poszukiwań i podróży poprzez Rosję, Polskę i Niemcy.

Dzisiaj doświadczenia starszego pokolenia są wciąż wszechobecne. Świadkowie z Kaliningradu, Gdyni, Frankfurtu nad Odrą i Dolnej Saksonii opowiadali o swoich traumatycznych przeżyciach, które często wypowiadali poprzez łzy. Co nie powinno dziwić, skoro w większości przedstawiali oni swoje historie po raz pierwszy od czasów zakończenia wojny.
Ich opowieści będą przedstawiane w miejscu, które jak żadne inne zilustruje ich historie ucieczek i wysiedleń. Niemal wszyscy świadkowie opisali zachowane w pamięci przeżycia z długotrwałych transportów kolejowych. Dlatego też, dokumentalna sztuka teatralna będzie prezentowana w czterech wagonach towarowych typu G, które zostały specjalnie na potrzeby przedstawienia wypożyczone od słowackiego przedsiębiorstwa kolejowego. Spektakle będą prezentowane na dziesięciu dworcach i bocznicach kolejowych pomiędzy Pomorzem a Dolną Saksonią.

Przedstawienie „Ucieczka-Flucht“ będzie wystawiane w terminie 15 lipca – 26 sierpnia 2016 roku w Polsce (Gdynia, Piła, Poznań) oraz w Niemczech (Frankfurt nad Odrą, Berlin Spandau, Lüneburg, Bremerhaven, Hanower, Bederkesa, Gesteenseth).

Das Letzte Kleinod zyskał już międzynarodową markę teatru realizującego dokumentalne sztuki teatralne przedstawiane w unikatowych miejscach. Projekty teatralne są realizowane w „Ozeanblauen Zug” - dziewięciu wagonach kolejowych specjalnie zaadaptowanych do realizacji teatralnych projektów site-specific oraz ich mobilnego przemieszczania się. W tym roku teatr otrzymał prestiżową niemiecką nagrodę teatralną (Theaterpreis des Bundes) Ministra Kultury i Mediów w Niemczech.

Teatr Gdynia Główna to nowo powstałe miejsce rozwoju twórczego mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP w Gdyni. Jest to interdyscyplinarny przystanek artystyczny, łączący działania artystyczne związane z teatrem i sztukami wizualnymi. W ciągu nieco ponad dwóch lat funkcjonowania Teatru, wystawiono w nim 18 premier, a działania teatru w siedzibie i poza nią zaangażowały ponad 40 000 odbiorców. Teatr Gdynia Główna był nominowany do Sztormów Roku za rok 2014, a jego założycielki do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2014. W 2016 roku zostały nagrodzone Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni „Galionem Gdyńskim” w kategorii „animacja kultury”.

Projekt został dofinansowany ze środków: Pełnomocnika Rządu Federalnego ds Kultury i Mediów, Landu Niedersachsen, Fundacji Niedersachsen, Programu "Szenenwechsel" (Robert-Bosch-Stiftung i Internationales Theaterinstitut), Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Miasta Gdyni, Miasta Poznania, Regionalnego Centrum Kultury - Fabryka Emocji w Pile.

Harmonogram realizacji i prezentacji dokumentalnej sztuki teatralnej „Ucieczka – Flucht”

Czas trwania projektu: 13 czerwca 2016 - 26 sierpnia 2016

13.06.2016 – 24.06.2016,  Geestenseth, Niemcy
Próby teatralne (siedziba Teatru Das Letzte Kleinod)

27.06.2016 – 30.06.2016, Kaliningrad, Rosja
Wizyta studyjna zespołu artystycznego

1.07.2016 – 3.07.2016, Hel, Polska
Wizyta studyjna i próby do spektaklu

5.07.2016 – 14.07.2016, Gdynia, Polska
Próby do spektaklu w wagonach towarowych – bocznica niedaleko stacji Gdynia Orłowo, ul. Architektów 1a

15 lipca 2016 godz. 19:00 oraz 20:30
Polska premiera spektaklu w Gdyni
bocznica niedaleko stacji Gdynia Orłowo – ul. Architektów 1 a

16-18.07.2016 godz. 19:00 oraz 20:30
Spektakle w Gdyni – bocznica niedaleko stacji Gdynia Orłowo – ul. Architektów 1 a
22.07.2016 – 24.07.2016 godz. 19:00 oraz 20:30
Spektakle w Pile – tory przy ul. Pomorskiej
Rozmowy z publicznością z udziałem osób, które były zmuszone do wysiedleń  i ucieczki w czasie II wojny światowej.

28.07.2016 – 29.07.2016 godz. 19:00 oraz 20:30
Spektakle w Poznaniu – bocznica przy stacji Poznań – Strzeszyn, ul. Biskupińska

03.08.2016, Frankfurt (Oder), Niemcy
Niemiecka premiera spektaklu

04.08.2016 – 5.08.2016,
Spektakle we Frankfurcie nad Odrą

6-7.08.2016
Spektakle w Berlinie

9-11.08.2016
Spektakle w Lüneburgu

13-15.08.2016
Spektakle w Hanowerze

18-22.08.2016
Spektakle w Bremerhaven

23-24.08.2016
Spektakle w Bederkesa

25-26.08.2016
Spektakle w Geestenseth

Bilety: 40 zł normalny, 30 zł ulgowy
Osoby powyżej 75 roku życia - wstęp bezpłatny

MD/ip

fot. Jens Erwin Siemssen/materiały prasowe

Słowa kluczowe: teatr gdynia główna, Das Letzte Kleinod, koprodukcja teatralna
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Światoobrazy
Teatr Nowy i Szkoła Filmowa w Łodzi ruszają ze wspólnym projektem Łódź

W ramach projektu młodzi twórcy i twórczynie teatru będą rewidować, rekonstruować i remiksować filmowe kanony.

Spektakl Hobbit
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na spotkanie z "Hobbitem" Białystok

Ciekawa propozycja dla uczniów i nauczycieli, zwłaszcza po nauce zdalnej.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.