Dzieje się - Teatr

Świat bez Boga. W październiku festiwal teatralny Dialog- Wrocław

2015-06-26 07:47:25

„Świat bez Boga” – oto hasło ósmej edycji Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Dialog-Wrocław. W czwartek podczas konferencji prasowej poznaliśmy program festiwalu. Mamy również dobre wieści dla oszczędnych – bilety na spektakle będą dużo tańsze niż w minionych latach.

Między 17 a 24 października do Wrocławia zjedzie jedenaście spektakli z siedmiu krajów świata. Wszystkie łączy hasło „Świat bez Boga”.

Dyrektor festiwalu Krystyna Meissner zaznacza, że hasło festiwalu zawsze powstaje w oparciu o lekturę przedstawień, które będą pokazywane. - Nigdy nie jest odwrotnie, czyli, że wymyślam hasło i szukam do nich spektakli - mówiła Meissner.

Czym dla Meissner jest świat bez Boga? - To świat bez ustalonych wartości, świat, w którym zhierarchizowana moralność nie istnieje. Pozbawieni istotnych punktów odniesienia błądzimy w tym świecie na ślepo, szukając czegoś, co pozwoli nam poczuć się dobrze, czegoś, co pozwoli nam zawyrokować o tym, co jest dobre, a co złe – tłumaczy. - Utraciwszy kierunki i znaki, gubimy się i przestajemy się ze sobą spotykać, przestajemy ze sobą rozmawiać, bo porządki i hierarchie, które tworzymy na własne potrzeby, niewiele mają ze sobą wspólnego. Nie mając wiarygodnego kryterium dla postępowania i działania, coraz częściej zadajemy sobie pytanie, dla kogo i po co żyjemy. W imię czego działamy? Nie znajdując na te pytanie odpowiedzi lub znajdując takie, które są łatwe do podważenia, pogrążamy się w chaosie. „Świat bez Boga” to po prostu życie w chaosie – dodaje.

11 spektakli, w tym 3 z Polski

VIII Dialog-Wrocław rozpocznie spektakl holenderskiego reżysera Ivo van Hove „Szepty  i krzyki”. – To bardzo brutalne przedstawienie, teatralna realizacja filmu Ingmara Bergmana o tym samy tytule. „Szepty i krzyki” to wstrząsająca opowieść o samotności umierania. Van Hove jest jednak dużo bardziej bezlitosny dla swoich bohaterów niż Bergman – mówi Krystyna Meissner. Holenderski reżyser wrocławskiej publiczności zaprezentuje również przedstawienie "Po próbie/Persona", które również opiera się na twórczości Bergmana.  Warto dodać, że van Hove poprowadzi również we Wrocławiu warsztaty teatralne dla młodych reżyserów.

W programie festiwalu znalazły się również takie spektakle jak „Loser” Arpada Schillinga, „Warum. Dlaczego pan R. oszalał?" wyreżyserowany przez Niemkę Susanne Kennedy, „Echo in Camera” Romana Paska, nowozelandzki „I am”, „Popioły” Chevi’ego Muradaya i nawiązujące do kultury flamenco „Po_wracanie”.

Festiwal w liczbach
11 spektakli
23 prezentacje
1525 minut teatru
7 krajów
3 kontynenty
9 wrocławskich scen
6312 miejsc na widowniach
1 element dekoracji ważący 17 ton
54 mł wody
200 osób obsługi technicznej
20 par kaloszy

Polski teatr będą reprezentować „Wycinka” Krystiana Lupy z Teatru Polskiego we Wrocławiu, „Dziady” w reżyserii Radosława Ruchcika z Teatru Nowego w Poznaniu oraz najnowszy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego – „Francuzy”. Co ciekawe, próby do tego ostatniego dopiero się rozpoczęły. – Nigdy nie biorę na festiwal spektakli, których wcześniej nie widziałam. Dla Krzysztofa Warlikowskiego zrobiłam jednak wyjątek. To uznane nazwisko i jego spektakle mogę brać w ciemno – twierdzi Krystyna Meissner.

Ostatni festiwal Krystyny Meissner

Podczas czwartkowej konferencji prasowej Krystyna Meissner ogłosiła również, że tegoroczna edycja Dialogu jest ostatnią, którą przygotowuje samodzielnie. W 2019 Meissner będzie kierować festiwalem wspólnie z Tomaszem Kireńczukiem, a rok później obecny rzecznik prasowy i konsultant programowy festiwalu  przejmie funkcję dyrektora.

Sprzedaż biletów na MFT Dialog-Wrocław ruszy 17 sierpnia. Ceny wejściówek będą zdecydowanie niższe niż w poprzednich edycjach. Najtańsze kupimy już za 25 zł.

Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog-Wrocław
Wroclaw, 17-24 października 2015
Bilety od 25 zł
Więcej informacji na dialogfestival.pl oraz Facebooku


Marcin Szewczyk
(marcin.szewczyk@dlastudenta.pl)






Słowa kluczowe: dialog wrocław 2015 bilety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Kaligula- Teatr Polski Wrocław
Prawo autorskie na deskach teatru. Co i jak można wykorzystać w spektaklu?

Spektakl to wielopoziomowy utwór, będący wynikiem pracy wielu twórców. Jak to wygląda z punktu widzenia prawa autorskiego?

MFT Kontakt
Zbliża się 25. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt

Mamy informacje o tegorocznym festiwalu.

Polecamy
Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.