Dzieje się - Teatr

Spektakl "Kantor_Tropy: COLLAGE" już w Polsce!

2016-05-05 11:10:09

Po niedawnych sukcesach artystycznych w Turcji, Amareya Theatre & Guests rusza w trasę po Polsce z polsko-japońską produkcją "Kantor_Tropy: COLLAGE" w reżyserii Katarzyny Pastuszak.

Dzięki współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca w ramach projektu "Scena dla Tańca" spektakl zostanie zaprezentowany między innymi w Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, Teatrze im. A. Mickiewicza Częstochowie, Teatrze Polskim w Bielsku-Białej, Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Katowice Miasto Ogrodów - Instytucja Kultury im. Krystyny Bochenek, Chorzowskim Centrum Kultury, Ośrodku Kultury w Drawsku Pomorskim, Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie i Synagodze Nowej w Gdańsku.

Prezentacje spektaklu "Kantor_Tropy: COLLAGE" w ośrodkach na terenie całej Polski pozwolą na zaistnienie tego spektaklu w szerszym kontekście kultury polskiej, a także przyczynią się do podniesienia świadomości odbiorców na temat relacji między sztuką Tadeusza Kantora i wybranymi zjawiskami obecnymi w tańcu i sztukach widowiskowych.

"Kantor_Tropy: COLLAGE" to spektakl łączący taniec współczesny, taniec butō, sztuki wizualne i muzykę nowoczesną. Spektakl miał premierę w październiku 2015 roku w Gdańsku w ramach polsko-japońskiego projektu "Kantor_Tropy" realizowanego przez Amareya Theatre & Guests w ramach "Roku Tadeusza Kantora" przy wsparciu MKIDN i Urzędu Miasta Gdańsk.

Spektakl został bezpośrednio zainspirowany głęboką i nieopisaną dotąd relacją między tańcem Ankoku butō Hijikaty Tatsumiego – kluczowej postaci japońskiej awangardy a koncepcjami estetycznymi i praktyką artystyczną Tadeusza Kantora.

W spektaklu udział biorą artystki Teatru Amareya, Daniela Komędera, Jan Grządziela oraz japońscy tancerze butō -  Yuko Kawamoto, Kae Ishimoto, Ichi Go, Rui Ishihara. Muzykę skomponowali i wykonują na żywo Joanna Duda i Jan Młynarski (J=J). Autorem kostiumów jest japoński projektant – Rebelis (Daisuke Tsukuda), zaś obiekty zaprojektowały rzeźbiarki – Adriana Majdzińska i Grażyna Tomaszewska-Sobko. Spektakl jest niewątpliwie jedną z ciekawszych propozycji w aktualnym krajobrazie polskiego tańca, nieustannie dialogującego z własną historią i duchem czasów. W 2016 spektakl "Kantor_Tropy: COLLAGE" zwyciężył w kategorii "Najlepszy spektakl OFF-OFF" w rankingu Gazety Świętojańskiej.  

Działając w oddaleniu geograficznym, Hijikata i Kantor podejmowali tematy pamięci, śmierci i rozkładu. Kantor za pośrednictwem śmierci wydobywał życie, Hijikata w swoim Ankoku butō ukazywał piękno brzydoty. W nader precyzyjnie skomponowanym obrazie scenicznym obaj próbowali jednocześnie wskrzesić coś co przeminęło i ukazać kruchość człowieka stojącego wobec nas - tu i teraz. Idąc śladami Kantora i Hijikaty szukamy punktów stycznych dla nas - osób urodzonych na przełomie 1970/80. Wybieramy trzy ważne daty - 1945, 1986, 2011 - i stawiamy pytanie kim jest człowiek pokryty pyłem przeszłości, człowiek ery psychologicznego, cyfrowego i ekologicznego zanieczyszczenia - komentuje Katarzyna Pastuszak.

Więcej informacji na stronie organizatora>>

AR/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: kantor, spektakl, katarzyna pastuszak, taniec buto
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Podejdź bliÅźej
"Podejdź bliżej" - spektakl o związkach w przeglądzie Teatr na faktach [WIDEO] Wrocław

Monika Czajkowska i Jędrzej Bigosiński mówią o spektaklu, który oparto na faktach.

Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.