Dzieje się - Teatr

Roboty zastąpią nam bliskich? Zobaczysz w spektaklu "Humani" z Mateuszem Damięckim

2017-03-17 11:03:48

Sztuczna inteligencja już dawno przestała być tylko wytworem wyobraźni pisarzy i filmowców sci-fi. Początkowo wykorzystywana przez świat nauki i wielkiego biznesu, krok po kroku staje się częścią życia każdego z nas. Skutki tej zmiany są trudne do przewidzenia, wiadomo jedynie, że będą nieodwracalne. Prawda o ludzkiej naturze w zderzeniu ze światem robotów to temat sztuki „Humani” Jarosława Murawskiego w reżyserii Katarzyny Trzaski.


W środę 22 marca o godz. 18.30 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie odbędzie się bezpłatny, premierowy pokaz ekranizacji spektaklu z udziałem m.in. Mateusza Damięckiego, Anny Ilczuk, Katarzyny Figury i Rafała Maćkowiaka.

Czy nowoczesne roboty wyposażone w funkcję odczuwania zastąpią naszych bliskich? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć „Humani”, utwór Jarosława Murawskiego z gatunku socjologicznego science fiction. W świecie autora rozwinięte technologie pozwalają na stworzenie istot humanoidalnych, których celem jest zaspokojenie potrzeby bliskości drugiego człowieka. Główna bohaterka Em po nieudanym związku postanawia kupić zaawansowanego technologicznie robota o ludzkim kształcie. Indywidualne oprogramowanie pozwala stworzyć partnera idealnego. Sprawa się komplikuje, gdy robot potrafiący upodobnić się do człowieka, zaczyna wykazywać zdolność do przeżywania, odczuwania i cierpienia. „Humani” to komedia, której osią jest refleksja o problemie sztucznej inteligencji w odniesieniu do skomplikowanej natury człowieka.

Pierwszoplanową rolę kobiecą spektaklu gra Anna Ilczuk. Mateusz Damięcki wciela się z kolei w dwie role: DŻO - prawdziwego człowieka, byłego chłopaka głównej bohaterki, oraz MI - jej cyfrowego osobistego asystenta domowego, występującego pod postacią awatara na cyfrowym ekranie i wykazującego wiele cech ludzkich.

- Świat oparty na technologiach komputerowych i cyfrowych nie jest już teoretyczny. Grając rolę programu komputerowego wcale nie czułem, że wkraczam do świata science-fiction. W jakiejś mierze już naprawdę czuję się uczestnikiem tego świata. I choć osiągnięcia współczesnej myśli technologicznej są nieocenione, i w wielu przypadkach bardzo ułatwiają życie, są również niepokojące. Wciąż wierzę w przesłanie sztuki - najważniejsze są prawdziwe emocje i relacje z bliskimi, dlatego nic nie zastąpi drugiego człowieka - żaden telefon, awatar czy robot - mówi Mateusz Damięcki, aktor.

„Humani” to jeden z dziewięciu spektakli wyprodukowanych w 2017 roku przez WFDiF w ramach projektu Teatroteka WFDiF, którego celem jest ekranizacja polskiej młodej dramaturgii teatralnej przez reżyserów debiutujących w dziedzinie teatru TV. Projekt współfinansuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pokaz premierowy „Humani” w reż. Katarzyny Trzaski odbędzie się w środę, 22 marca o godz. 18.30 w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego przy ul. Jazdów 1 w Warszawie.

Wstęp wolny. Wcześniejsza rezerwacja: bilety@instytut-teatralny.pl, tel. 791 877 377.
Po projekcji odbędzie się spotkanie, w którym weźmie udział Katarzyna Trzaska i Mateusz Damięcki. Dyskusję poprowadzi Maciej Wojtyszko.
 
OBSADA:

Em - Anna Ilczuk
Mi/ Dżo - Mateusz Damięcki
Szi - Philippe Tłokiński
Matka Em - Katarzyna Figura
Ojciec Em - Krzysztof Dracz
Kit - Rozalia Mierzicka
Marcus - Rafał Maćkowiak
Edi - Mariusz Zaniewski

Reżyseria: Katarzyna Trzaska
Zdjęcia: Karina Kleszczewska
Muzyka: Ramona Rey i Igor Czerniawski
Scenografia: Marta Skajnowska

ip

Słowa kluczowe: humani spektakl, Anna Ilczuk, Mateusz Damięcki, Instytut teatralny im Zbigniewa Raszewskiego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
dokumentalne czytanie performatywne
Rusza 2. edycja konkursu na najlepsze dokumentalne czytanie performatywne

Zeszłoroczna edycja konkursu wzbudziła ogromne emocje.

modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Polecamy
_III Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU
Znamy laureatów 3. konkursu dramaturgicznego "Strefy Kontaktu" Wrocław

Konkurs był organizowany przez Wrocławski Teatr Współczesny i Miasto Wrocław.

Złowione spektakl
Marzec 2022 w Instytucie Grotowskiego - jakie spektakle zobaczymy? Wrocław

Program wydarzeń marcowych na powitanie wiosny.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.