Recenzje - Teatr

"Panna Nikt" - skok z okna i ważne pytania [RECENZJA]

2017-05-24 18:00:00

Poruszająca historia 15-letniej Marysii - bohaterki "Panny Nikt"- znana jest zapewne wielu z was. W 1996 roku powieść Tomka Tryzny sfilmował Andrzej Wajda. "Panna Nikt" odniosła wtedy niewyobrażalnie duży sukces. Była jednym z najgłośniejszych i największych wydarzeń literackich tamtych lat, zarówno na płaszczyźnie czytelniczej, medialnej i krytycznoliterackiej. Sam Czesław Miłosz był nią zainteresowany! A teraz postanowiono przenieść ją na deski Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Czy spektakl w reżyserii Pawła Passiniego odniesie tak duży sukces jak powieść Tryzny? Przekonajcie się!

Panna NiktJak sam Paweł Passini stwierdził, czytając "Pannę Nikt" jako szesnastolatek, czuł że ktoś nareszcie podjął z nim prawdziwy dialog o dojrzewaniu, problemach, lękach i pytaniach, które sobie zadawał. Podobnie stać się może z widzem wpatrującym się w grę aktorską. "Panna Nikt" odpowie widzowi na wiele nurtujących go pytań. Widz zacznie zastanawiać się, co może zrobić, by uchronić młodych ludzi przed tak poważną decyzją, jaką podjęła Marysia skacząc ze ślepym dzieckiem z okna. Kto przyczynił się do śmierci dziewczyny? Kogo obwiniać za jej samobójstwo? Rodzinę czy może Kasię i Ewę?

I choć Passini z Arturem Pałygą trochę odeszli od zastanawiania się nad przyczyną samobójstwa, nie zrezygnowali z przedstawienia zwyczajnego życia. Ukazali nawet najmniejsze problemy, z którymi człowieka boryka się na codzień. Twórcy pokazali świat widziany oczami 15-letniej dziewczyny.

Sama akcja była doskonała. Niezwykle żywa i dynamiczna, a na samej scenie widz ma szansę zobaczyć aktorów wyłaniających się z wielkiej dziury. Z całego spektaklu płynie niezwykła energia, zwłaszcza ze scen, w których brała udział Kasia. Młoda aktorka, która się w nią wcieliła ma w sobie ogromny potencjał i niesamowity głos. A 30-latka grająca 15-latkę? W Teatrze WTW wszystko jest możliwe! Katarzyna Pietruska, Aleksandra Karpiuk oraz Milena Staszuk wystąpiły gościnnie. Pokonały około 250 kandydatek na castingu, przeszły kilkumiesięczne przygotowania, ale na pewno było warto! O "Pannie Nikt" zrobiło sie po raz kolejny głośno, a młode aktorki pewnie jeszcze nie raz zagrają w tak dobrych produkcjach.

Zdecydowanie warto wybrać się na "Pannę Nikt" do Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Reżyser doskonale wie, co robi. Akcja, znakomity dobór aktorów, stroje w pewien sposób pasujące do ich osobowości, to jedne z wielu czynników, które składają sie na sukces, jaki ma szansę osiągnąć ten spektakl. A jeśli to dalej nie zachęca do obejrzenia sztuki, warto zobaczyć scenę, w której została wyżłobiona wielka dziura na kształt osoby, która po skoku z okna, leży martwa na chodniku.

Paulina Pawłowska

fot. materiał prasowy

Słowa kluczowe: prepremiera Panny Nikt, Tomek Tryzna, Paweł Passini, Teatr Współczesny, Wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Pierwsze razy
Pierwsze razy - recenzja spektaklu studenckiego [AST Wrocław] Wrocław

Oceniamy przedstawienie w reżyserii Jakuba Krofty.

Polecamy
Woda w usta spektakl
Woda w usta - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zabiera nas na bezludną wyspę, na której rozgrywa się dramat pewnej kobiety. Czy warto to zobaczyć?

Szewcy - recenzja spektaklu [Teatr Polski we Wrocławiu]
Szewcy - recenzja spektaklu

Jak prezentuje się spektakl "Szewcy" w Teatrze Polskim we Wrocławiu?

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
Kolejność fal - recenzja spektaklu Wrocław

Wrocławski Teatr Współczesny zrealizował nagrodzoną sztukę Filipa Zawady.

Misiaczek
Misiaczek - recenzja spektaklu Wrocław

Scena Wrocławskiego Teatru Lalek zamienia się w las, w którym mały miś nie może zasnąć.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.