Dzieje się - Teatr

Ciało/Umysł - nadchodzi 15. edycja jednego z najważniejszych festiwali tańca w Polsce

2016-07-29 16:14:16

9 spektakli, mocna ekspresja. To już 15. edycja jednego z najważniejszych festiwali tańca w Polsce. Dla ludzi, którzy wiedzą, co zrobić z czasem. Tegoroczna edycja rusza 30 września w Warszawie.

Godzina czystej choreografii, tylko ekspresyjny taniec i minimalistyczna muzyka przypominająca mantrę. Na scenie 15 tancerzy w ciągłym ruchu - każdy z nich przemierza w czasie spektaklu 10 km. To „Sideways Rain”, jedno z przedstawień w programie tegorocznego festiwalu Ciało/Umysł. Jeden z tancerzy jest na plakacie 15. edycji.

- Festiwal prezentuje różne formy tańca współczesnego. W tym roku motywem głównym jest pęd nowoczesnego świata, coraz bardziej szalony, coraz mniej spójny. W innym spektaklu, „Bataille i świat nowych dni”, ekspresja sześciu tancerzy staje się zwierciadłem podświadomości. Za pomocą tańca można wyrazić to, czego nie powiedzą słowa, ani nie pokażą obrazy - mówi Edyta Kozak, twórczyni i dyrektor festiwalu Ciało/Umysł.

W programie festiwalu znalazło się łącznie 9 spektakli oraz spotkania z ich twórcami. Jedno z przedstawień zostało wybrane specjalnie z okazji jubileuszowej 15. edycji. „To jest gala” Martina Schicka (jeden z trzech elementów jego „Serii niskobudżetowej”) to ironiczna gra podejmująca temat celebrowania wernisaży, gal i bankietów.

Dla kogo jest Ciało/Umysł?

Festiwal organizowany jest od 1995 roku. W 2001 roku przyjął nazwę Ciało/Umysł. Jego twórcy podkreślają, że od samego początku to wydarzenie nie tylko dla miłośników i znawców tańca współczesnego. Dlaczego taki festiwal jest potrzebny? - Ponieważ jest trudny. Potrzebujemy okazji i miejsca, by się zatrzymać, oraz inspiracji i czasu na skupienie i refleksję. Nie chodzi nam tylko o rozrywkę, prowokujemy do myślenia. To jest festiwal dla ludzi, którzy wiedzą, co zrobić z czasem - podkreśla Edyta Kozak.

Taniec nie tylko dla tancerzy

Ideą festiwalu Ciało/Umysł jest wyszukiwanie najciekawszych nurtów, trendów i technik, prezentowanie nowych tendencji w choreografii i wspieranie śmiałych propozycji artystów. To Festiwal bezkompromisowy, który odkrył dla polskiego widza wielu ważnych twórców sztuki tańca. - W Polsce o tańcu współczesnym mało się dyskutuje. Stwarzamy okazję, by spojrzeć na tę sztukę szerzej i mocniej wpisać ją w nurt naszej kultury. Nasze hasło mogłoby brzmieć: taniec nie tylko dla tancerzy - dodaje Edyta Kozak.  Festiwal stawia na różnorodność postaw artystycznych i stylów tańca, tworząc pomost do innych form sztuki. Visual art, performance, architektura, muzyka na żywo czy nowe media stają się coraz bardziej widoczne i na festiwalu, i w samym tańcu.

15. edycja festiwalu Ciało/Umysł potrwa od 30 września do 8 października 2016 roku. Przedstawienia odbędą się w Teatrze Studio, Centrum Sztuki Współczesnej i w Nowym Teatrze.

Festiwal Ciało/Umysł

Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 1995 r. w Warszawie pod nazwą Małe Formy Teatru Tańca, z inicjatywy Edyty Kozak oraz Jarosława Żwirblisa. Było to pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce. W 2001 roku festiwal zmienił nazwę na Ciało/Umysł, przedstawiając taniec jako dziedzinę prowokującą do myślenia, integrującą materię (ciało) z ideą (umysł), otwierającą nowe możliwości prezentacji najnowszej sztuki. Od 2009 roku organizowany jest co roku, a towarzyszy mu wciąż zmieniający się temat przewodni. Festiwal prezentuje artystów uznawanych za najciekawszych twórców swojego pokolenia, w tym również wybitnych zagranicznych artystów, którzy często goszczą po raz pierwszy w Polsce. 

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: festiwal tańca, taniec warszawa, ciało umysł, Centrum Sztuki Współczesnej
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Teatr na faktach luty 2021
Teatr na faktach wraca w lutym do Instytutu Grotowskiego Wrocław

Publiczność będzie mogła obejrzeć długo wyczekiwane premiery spektakli dokumentalnych.

Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.