Premiery - Teatr

"Cement" - długo oczekiwana premiera

2009-03-26 11:59:24

 Heiner Müller uważany jest za najwybitniejszego niemieckiego dramaturga drugiej połowy XX wieku. A jednak autor ten pozostaje w Polsce mało znany i rzadko wystawiany. Wrocławski Teatr Współczesny postanowił „nadrabiać" te zaległości, przygotowując polską prapremierę jego "Cementu".

"Cement" Müllera jest parafrazą książki o tym samym tytule napisanej w 1925 r. przez radzieckiego pisarza Fiodora Gładkowa i uważanej za pierwowzór powieści produkcyjnej.

Książka opowiada historię czerwonogwardzisty, Gleba Czumałowa, który wraca do rodzinnego miasta z wojny domowej przeciwko Białym. Właśnie zaczął się okres NEPu - nowej polityki ekonomicznej. Bohater zastaje w rodzinnym mieście rozkładający się porewolucyjny porządek. Symbolem tego rozkładu jest  niedziałająca fabryka cementu. Powieść pokazuje walkę Czumałowa z niedobitkami Białej Armii i nową biurokracją o uruchomienie fabryki oraz jego próby ratowania swojego małżeństwa.

Müller wykorzystał nachalnie ideologiczną powieść Gładkowa do zbudowania dramatu o tym, jak rewolucja pod maską wyzwolenia z biedy i ucisku dokonuje zemsty na  wszystkich, których uważa za swoich wrogów, zastępując wolność - biurokracją, pracę - walką z sabotażystami, a związki międzyludzkie - rozpalaniem konfliktu między panem i niewolnikiem.
 
Realizatorów spektaklu nie interesuje kontekst historyczny, ale świat, w którym żyjemy tu i teraz. Twórcy traktują sztukę Müllera jako swoistą antyutopię, jako opowieść o tym, co się dzieje z politycznymi obietnicami poprawy życia, zmieniającymi się w kulturową wojnę o historię, pamięć, kształt świata wartości, nie proponując w istocie alternatyw dla powszechnego raju, nowego, wspaniałego świata. Jaką cenę - również w życiu prywatnym - płaci człowiek za całkowite oddanie się ideologii nowego moralnego ładu z rozmaitych zresztą przyczyn: prawdziwego przekonania, wyrachowania, miłości do władzy i przemocy.
 
Müller po mistrzowsku stworzył uniwersalny wymiar dla moralnej problematyki sztuki, wprowadzając do niej wątki antyczne i mitologiczne - Odyseusza, Medei, Prometeusza, Heraklesa.

Spektakl dla WTW prztłumaczyli Małgorzata Sugiera i Mateusz Borowski.

Premiera we Wrocławskim Teatrze Współczesnym 4 kwietnia o godz. 19:15

MAS/ip

Słowa kluczowe: cement spektakl przedstawienie premiera teatr współczesny wtw wrocław
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Nasze Åźony spektakl
"Nasze żony" Wojciecha Malajkata premierowo w Teatrze Scena STU Kraków

"Nasze żony" to koncert gry aktorskiej rozpisany na trzech znakomitych artystów.

Polecamy
Kulka
Nieoczywisty, muzyczny spektakl nie tylko dla najmłodszych, czyli "Kulka" w WTL [FOTO] Wrocław

11 czerwca we Wrocławskim Teatrze Lalek odbędzie się premiera spektaklu Tomasza Maśląkowskiego. Zobaczcie zdjęcia z próby!

Warsztaty Moniki Rosteckiej
"Wiatr" - pokaz finałowy Grupy Otwartej Wrocławskiego Teatru Pantomimy Wrocław

Spektakl powstał pod opieką artystyczną aktorki WTP Moniki Rosteckiej.

Polecamy
Ostatnio dodane
Kolejność fal
"Kolejność fal" premierowo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. To historia miłości w różnym wieku [FOTO, WIDEO] Wrocław

Przedstawienie powstało na podstawie sztuki Filipa Zawady, która została nagrodzona w V Konkursie Dramaturgicznym STREFY KONTAKTU.

Urban. Idę po was
Urban idzie po nas w Łaźni Nowej Kraków

19 kwietnia w Teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się już trzecia premiera w tym roku.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.