Dzieje się - Teatr

"Broniewski" w programie Teatr Polska

2016-07-25 08:49:17

Znakomity i wielokrotnie nagradzany spektakl pt. BRONIEWSKI Radosława Paczochy w reżyserii Adama Orzechowskiego bierze udział w programie TEATR POLSKA realizowanym przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

W ramach tegorocznej edycji w okresie od 25 października do 13 listopada 2016 roku BRONIEWSKI zostanie zaprezentowany w aż 6 miejscowościach na terenie 4 województw.

Miejsca pokazów:

- Barciński Ośrodek Sportu i Rekreacji przy współpracy z Miejskim Domem Kultury w Barcinie, woj. kujawsko - pomorskie
- Żuławski Ośrodek Kultury, Nowy Dwór Gdański, woj. pomorskie
- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Nowej Soli przy współpracy z Nowosolskim Domem Kultury, woj. lubuskie
- Zespół Szkół nr 3 w Krotoszynie przy współpracy z Krotoszyńskim Ośrodkiem Kultury, woj. wielkopolskie
- Szkoła Podstawowa nr 4 im. W. Broniewskiego w Jarocinie przy współpracy ze Stowarzyszeniem Jarocin XXI, woj. wielkopolskie
- Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Sierakowicach przy współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Sierakowicach, woj. pomorskie

Już wkrótce poinformujemy Państwa o szczegółowych terminach prezentacji.

O PROGRAMIE TEATR POLSKA 2016

Program TEATR POLSKA powstał, by ułatwiać dostęp do oferty teatralnej przez wspieranie aktywności teatrów poza ich siedzibami i umożliwić prezentacje spektakli w miejscowościach mających utrudniony dostęp do kultury. Dzięki dofinansowaniu w ramach programu teatry instytucjonalne oraz organizacje pozarządowe mają możliwość zorganizowania pokazów spektakli w miastach, w których nie ma teatrów instytucjonalnych. Inspiracją dla powstania programu były objazdy teatralne organizowane w okresie międzywojennym przez Redutę Juliusza Osterwy i Mieczysława Limanowskiego, które przybliżały mieszkańcom małych miasteczek najważniejsze osiągnięcia polskiego teatru tamtego okresu. Program TEATR POLSKA organizowany jest po raz ósmy. Do tegorocznego programu zgłosiło się 101 spektakli, spośród których Komisja Artystyczna zakwalifikowała do drugiego etapu 18 przedstawień, a Komitet Organizacyjny przyznał dotacje wszystkim z 18 wybranych teatrów. W ramach programu TEATR POLSKA od 1 sierpnia do 30 listopada 2016 roku odbędą się prezentacje następujących spektakli:

BRONIEWSKI, reż. Adam Orzechowski, Teatr Wybrzeże w Gdańsku
DROGA ŚLISKA OD TRAW. JAK TO DIABEŁ WSIĄ SIĘ PRZESZEDŁ, reż. Paweł Wolak, Katarzyna Dworak, Teatr im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy
DZIEJE GRZECHU, reż. Michał Kotański, Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach
EWELINA PŁACZE, reż. Anna Karasińska, TR Warszawa
HYDROKOSMOS, reż. Konrad Dworakowski, Wrocławski Teatr Pantomimy im. Henryka Tomaszewskiego
KOPIDOŁ, reż. Iwona Woźniak, Fundacja Szafa Gra, Mikołów- Bujaków
KRĘCIPUPA, reż. Tomasz Maśląkowski, Fundacja LALE.Teatr, Wrocław
LABIRYNT, reż. Alicja Morawska- Rubczak, Art Fraction Foundation, Suchy Las
LALKA, reż. Aneta Groszyńska, Teatr Polski w Bielsku- Białej
OBCY Z MONS, reż. Maciej Masztalski, Teatr Ad Spectatores, Wrocław
OJCZYZNA, reż. Justyna Sobczyk, Teatr Polski w Poznaniu
PRELUDIUM SŁOWIAŃSKIE, reż. Agnieszka Glińska, Fundacja Art Color Ballet, Kraków
PYZA NA POLSKICH DRÓŻKACH, reż. Daniel Arbaczewski, Teatr im. Hansa Christiana Andresena w Lublinie
TROLLGATAN. ULICA TROLLI, reż. Tomasz Kaczorowski, Teatr Współczesny w Szczecinie
WOT TAKAJA ŻYZN, reż. Paweł Szkotak, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Biuro Podróży, Poznań
WZIOŁOWSTĄPIENIE, reż. Piotr Tomaszuk, Teatr Wierszalin w Supraślu
ZAPOLSKA- SUPERSTAR (CZYLI JAK PRZEGRYWAĆ, ŻEBY WYGRAĆ), reż. Aneta Groszyńska, Teatr Dramatyczny im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu
ZNAK JONASZA, reż. Paweł Passini, Stowarzyszenie Artystów “Bliski Wschód”, Lublin

O BRONIEWSKIM

Sztuka młodego polskiego autora, uznanego i nagradzanego, nieźle już na Wybrzeżu zadomowionego. Epizody z fascynującej biografii wybitnego poety, nierozerwalnie związane ze sporym fragmentem dwudziestowiecznej historii Polski. Nieoczywista analiza często niekonwencjonalnych zachowań tego, jak sam o sobie mówił „Polaka, katolika, alkoholika" pozwala autorowi raz jeszcze przyjrzeć się przełomowym wydarzeniom kształtującym naszą międzywojenną i powojenną rzeczywistość.

Próba zrozumienia wewnętrznych pęknięć Broniewskiego, jego wyborów i postawy po drugiej wojnie światowej, jego konszachty w władcami PRL oraz sławienie Stalina, którego był przecież przez półtora roku więźniem na tle jego młodzieńczych zasług w walce o niepodległość Polski u boku Piłsudskiego, żołnierskiej odwagi, jaką wtedy okazał, staje się zarazem zbiorowym portretem całego polskiego pokolenia naszych zawiedzionych, uwiedzionych i oszukanych rodaków.

Reżyseria: Adam Orzechowski
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Mirowski
Inspicjent: Jerzy Kosiła

W spektaklu występują: Michał Jaros - Broniewski (młodszy), Sledowatiel, Robert Ninkiewicz - Broniewski (starszy), Agata Bykowska - Janina Broniewska, Katarzyna Dałek - Maria Zarębińska, Sylwia Góra Weber - Matka, Wanda Broniewska, Dorota Androsz - Anka, Anna Kaszuba - Pipcia, Katia, Działaczka, Ola Watowa, Piotr Witkowski - Aleksander Wat, Piotr Chys - Kiciński, Działacz, Kirster, Historyk sztuki z Leningradu, Anders, Hłasko, Piotr Biedroń - Stande, Działacz, Grydzewski, Pasternak, Gałczyński, Marek Tynda - Nowicki, Stern, Działacz, Matuszewski, Stawar, Słonimski, Bierut, Cezary Rybiński - Julian Tuwim, Piotr Łukawski - Daszewski, Hempel, Jakub Mróz - Kencbok, Wandurski, Działacz, Balicki.

Polska prapremiera: 27 czerwca 2014 roku na Dużej Scenie
Czas: 3 godziny 15 minut (jedna przerwa)

MD/ip

fot. materiały prasowe

Słowa kluczowe: spektakl broniewski, teatr polska, sztuka broniewski, Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
NiepokÃłj przychodzi o zmierzchu
"Niepokój przychodzi o zmierzchu" - premiera spektaklu coraz bliżej. Zobacz plakat Wrocław

Przedstawienie powstaje na podstawie książki Marieke Lucasa Rijnevelda.

Barbara KrafftÃłwna
Barbara Krafftówna: Wszystko z czasem cichnie [Wywiad]

Przypominamy wywiad Fundacji Legalna Kultura z 2017 roku.

Polecamy
Ostatnio dodane
Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.