Dzieje się - Teatr

39. Przegląd Piosenki Aktorskiej - znamy program festiwalu

2018-01-30 13:39:32

30 stycznia na konferencji prasowej w Teatrze Muzycznym Capitol ogłoszono pełny program 39. Przeglądu Piosenki Aktorskie. Festiwal odbędzie się we Wrocławiu w dniach 16-25 marca 2018. Ma być jeszcze bardziej różnorodny, brawurowo łączący tradycję i awangardę. Jak mówią twórcy - PPA to jedyny festiwal na świecie, poświęcony sztuce interpretacji piosenki.

39. Przegląd Piosenki Aktorskiej - konferencja

Zaproszenie na tegoroczny Przegląd przyjęła Camille paryska gwiazda „eksperymentalnego popu”. Na Dużej Scenie Teatru Muzycznego Capitol artystka zaśpiewa utwory z najnowszego albumu „OUÏ” – olśniewającą mozaikę folkowych piosenek, hymnów, ballad, kołysanek i wokaliz a capella. To piosenka francuska w zachwycająco ekscentrycznym wydaniu.

Najbardziej oczekiwane koncerty festiwalu to oczywiście premierowe Finał i Gala. Koncert Galowy, poświęcony twórczości zmarłego w ubiegłym roku Wojciecha Młynarskiego, reżyseruje Agnieszka Glińska. – Spośród niemal trzech tysięcy utworów, które zostawił nam odchodząc przed rokiem, wybraliśmy te, które najdotkliwiej opowiadają nasz świat, dziś,

tu i teraz, mimo że pisane były w czasach pozornie minionych. Wraz z Jankiem Młynarskim, który jest kierownikiem muzycznym koncertu, i z wspaniałymi aktorami, zapraszamy na to spotkanie, by wspólnie doświadczyć tego, jak bardzo Wojciech Młynarski wciąż z nami jest – mówi reżyserka. Gala nosi tytuł jednej z jego piosenek: „Miłe Panie i Panowie bardzo mili”.

Koncert Finałowy reżyseruje w tym roku Ewa Kaim, aktorka Narodowego Teatru Starego

i wykładowczyni krakowskiej AST. Pierwsza część koncertu to Finał Konkursu Aktorskiej Interpretacji Piosenki i emocje związane z wyborem laureatów przez jury, dziennikarzy

i publiczność. W drugiej części, zatytułowanej „CO TO ZA DOM!”, złożonej z wierszy polskich poetów i piosenek Maanamu, Kultu, Rezerwatu, Siekiery, zobaczymy m.in. Katarzynę Nosowską, Krzysztofa Globisza i Jerzego Trelę.

Te dwa koncerty wskazują też na dwa wyraźne tropy w programie: jednym z nich jest nawiązanie do przeszłości i tradycji. Może to być powrót do korzeni, jak robi korsykański zespół A Filetta w tradycyjnych pieśniach z tamtych stron czy Adam Strug & Kwadrofonik

z „Requiem ludowym”, przewrotna parafraza, jak w spektaklu Komuny Warszawa „Cezary idzie na wojnę” z pieśniami Moniuszki, pierwsza w historii PPA swingowa potańcówka

w przedwojennym stylu (Jazzband Młynarski-Masecki i Natty Congeroo), czy wspomnienie Edith Piaf w sztuce Jeana Cocteau („Piękny nieczuły” Teatru Polonia z Natalią Sikorą) – bliżej czy dalej, patrzymy za siebie i czerpiemy z dobrych tradycji pełnymi garściami.

Drugi trop to obecne w Koncercie Finałowym „CO TO ZA DOM!”, w spektaklu „The Blind Poet” Needcompany i we wszystkich niemal spektaklach Nurtu Off pytanie o nasz stosunek do inności. O kwestiach tożsamości, płci, religii, wiary, przyzwyczajeń, o strachu przed obcym, o tym, co określa nasze człowieczeństwo, opowiada się tu poetycko lub dosłownie, z punkową wściekłością lub lirycznym szeptem – ale doniosłość pytania pozostaje niezmienna.

Warto też zwrócić uwagę na premiery festiwalu: „Flower Power” w reż. Jerzego Bielunasa, najsłynniejsze hity epoki dzieci-kwiatów i wiersze Jacka Podsiadły z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, w gwiazdorskiej obsadzie, koncert Katarzyny Groniec z materiałem z nowej płyty „Ach!”, a wśród wydarzeń towarzyszących – na L.U.C-a i jego muzykę do filmu „Good L.U.C.K”.

Jak każe tradycja, na festiwalu zaśpiewa ubiegłoroczny laureat Złotego Tukana, Marcin Januszkiewicz („Osiecka po męsku”).

W programie Przeglądu znajdzie się też „AquaSonic”: podwodny koncert i olśniewające widowisko. Zanurzeni w akwariach artyści śpiewają i grają na specjalnie spreparowanych instrumentach. To kolejny krok poza granicę klasycznej interpretacji piosenki, wyprawa po dziecięce zdumienie i zachwyt.

Mocnym uzupełnieniem programu PPA są codzienne koncerty w Klubie Festiwalowym, w który zamienia się podziemna Scena Restauracja. Zagrają tu m.in. Variété, Drekoty, Gang Śródmieście, Czerwone Świnie, Formacja Chłopięca Legitymacje.

39. Przegląd Piosenki Aktorskiej - plakat

Autorem plakatu 39. PPA jest Ryszard Kaja, wybitny grafik, malarz i scenograf, już po raz trzeci współpracujący z Przeglądem Piosenki Aktorskiej.  Ryszard Kaja przez wiele lat pracował jako scenograf w Teatrze Wielkim w Łodzi i w Poznaniu, Operze szczecińskiej, obecnie zajmuje się niemal wyłącznie tworzeniem plakatów, głównie teatralnych, lecz nie tylko – jest autorem słynnej serii plakatów POLSKA.

Sprzedaż biletów zaczyna się 3 lutego o godz. 10 w kasach Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu i online na www.ppa.wroclaw.pl

Bilety na Nurt Off dostępne będą od 10 lutego wyłącznie w kasach Teatru.

Więcej na stronie http://ppa.wroclaw.pl/

MD/ip

fot. Krzysztof Zatycki

Słowa kluczowe: data, koncerty, konkurs, bilety
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
Polecamy
Wrocławski Teatr Plenerowy
Wrocławski Teatr Plenerowy w wakacje 2021 stawia na Tadeusza Różewicza Wrocław

To inicjatywa która od czterech lat gości w parkach i na skwerach Wrocławia.

DÅźungla - spektakl
Wrocławski Teatr Lalek wznawia działalność dla publiczności Wrocław

Po przerwie wymuszonej przez epidemię WTL postanawia rozpocząć nowy sezon wcześniej niż zwykle - już w sierpniu!

Ostatnio dodane
Popularne
PPA 2024 Tukany
44. Przegląd Piosenki Aktorskiej: ujawniono wygląd Tukanów [FOTO] Wrocław

Wydarzenie odbędzie się we Wrocławiu już w dniach 15-24 marca 2024 roku.