Dzieje się - Teatr

25 lat Michała Znanieckiego w teatrze: Poznaj program obchodów

2017-09-25 09:15:55

„25 lat Michała Znanieckiego w teatrze”, pod takim tytułem w dniach 29 września – 10 października 2017 odbędzie się cykl imprez, podczas których reżyser będzie świętował jubileusz pracy artystycznej. Na obchody złożą się spektakle, spotkania z artystą, wystawa oraz promocja książki.

Szukając Leara Verdi

Program obejmie trzy miasta – Kraków (główna część obchodów), Chorzów i Bytom. - „Są miasta do których wracam, są widzowie, którzy mnie rozumieją, są teatry, które nie boją się wyzwań zapewniając mój rozwój i poczucie, że wciąż jestem Artystą i wciąż mam z kim i dla kogo pracować. Kraków jest takim miastem” – powiedział Michał Znaniecki, dodając - „Opera Krakowska pozwala mi spojrzeć wstecz na 25 lat poszukiwań (…)”. Na scenie przy ul. Lubicz 48 zrealizował on ważne w swojej karierze spektakle takie jak: „Don Giovanni” (2009), „Eugeniusz Oniegin” (2010), „Miłość do trzech pomarańczy” (2014), „Król Roger” (2015) i „Opowieści Hoffmanna” (2017).

Michał Znaniecki jest autorem ponad 200 spektakli w teatrach całego świata. Do wielu z nich sam przygotował scenografię i kostiumy. Działa także jako pedagog nauczając i prowadząc kursy dla młodych adeptów sztuki teatralnej. 25-lecie pracy artystycznej Michała Znanieckiego w Operze Krakowskiej rozpocznie się spektaklem „Eugeniusz Oniegin” (29 września i 1 października, godz. 18.30), za który reżyser otrzymał w 2011 roku nagrodę Premios Líricos Teatro Campoamor za najlepszą produkcję premierową roku w Hiszpanii.

29 września przed przedstawieniem, o godz. 17.30 na Antresoli Opery Krakowskiej odbędzie się wernisaż wystawy „Znaniecki na krańcach świata” poświęconej najważniejszym produkcjom Michała Znanieckiego zrealizowanym zarówno w Operze Krakowskiej, jak też w innych polskich teatrach muzycznych (Wrocław, Szczecin) oraz tych zagranicznych (Izrael – Pustynia Masady, Argentyna). Wernisaż uświetni występ solistek Opery Krakowskiej: Katarzyny Oleś-Blacha i Moniki Korybalskiej. Wystawę będzie można oglądać do 18 października br. Z kolei 2 października (godz. 11.00, Scena na Antresoli) zapraszamy widzów na pokaz rejestracji wideo ze spektaklu „Don Giovanni” W. A. Mozarta z Mariuszem Kwietniem w partii tytułowej.

W kolejnych dniach 5 i 6 października (godz. 18.00, Scena Kameralna) publiczność będzie miała okazję zobaczyć premierowy spektakl Michała Znanieckiego w ramach cyklu „Głos wykluczonych”- „Szukając Leara: Verdi”. Reżyser jest założycielem Fundacji Jutropera, która organizuje cykl spektakli teatralno-muzycznych łączących grupy amatorów z profesjonalnymi artystami. Głównym hasłem, które przyświeca temu projektowi jest „wykluczenie”. Spektakl „Szukając Leara: Verdi” ma na celu przybliżenie świata muzyki i teatru osobom, które na co dzień mają utrudniony dostęp do sztuki. Po raz pierwszy realizowany był w 2013 roku we Wrocławiu. Przez kolejne lata powstawały tam przedstawienia, z których każde angażowało w pracę na scenie inną grupę społecznie wykluczoną. W zaprezentowanym w Operze Krakowskiej spektaklu, obok Wojciecha Malajkata i Jerzego Artysza, solistów Karin Wiktor-Kałuckiej, Ewy Biegas i Marty Miki oraz Chóru i Studia Baletowego Opery Krakowskiej, wystąpią podopieczni krakowskich domów pomocy społecznej. Udział osób starszych sprawi, że przedstawienie będzie pogłębione o autentyczne doświadczenia życiowe i emocje każdego uczestnika. Kluczem do wyboru właśnie tej grupy społecznej stały się: szekspirowski Król Lear, kompozytor Giuseppe Verdi oraz temat przemijania i starości. Spektakl Michała Znanieckiego łączy szekspirowski dramat i wybrane fragmenty kompozycji Verdiego, które ten pisał z myślą o operze „Król Lear”. Verdi przez całe życie chciał skomponować to dzieło, ostatecznie jednak tego zamierzenia nie udało mu się zrealizować.

7 października w Operze Krakowskiej odbędzie się spotkanie z Michałem Znanieckim, podczas którego będzie miała miejsce promocja książki pt. „Złota klatka”, będąca zapisem obszernego wywiadu, przeprowadzonego z reżyserem przez red. Mateusza Borkowskiego. Publikację wydało Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Jest to pewnego rodzaju kompendium reżyserii operowej, od przygotowania do pracy, przez proces produkcji, aż do premiery. Gośćmi spotkania będą Mateusz Borkowski i Daniel Cichy, a uświetni je występ solistek: Katarzyny Oleś-Blacha i Ewy Biegas. W dniach 8 i 10 października (godz. 18.30) na krakowskiej scenie zostaną zaprezentowane także „Opowieści Hoffmanna” – opera fantastyczna J. Offenbacha, której premierą Opera Krakowska otworzyła 21. Letni Festiwal.

Obchody 25-lecia pracy artystycznej Michała Znanieckiego odbędą się także w Chorzowie, gdzie w Teatrze Rozrywki zostaną wystawione m.in. musicale „Bulwar zachodzącego słońca” czy „Billy Elliot”. Z kolei w Bytomiu w Operze Śląskiej odbędzie się spotkanie z Michałem Znanieckim w ramach cyklu „Opera blisko Ciebie: Porozmawiajmy o Operze”.

PROGRAM

29 września (piątek)
godz. 17.30 wernisaż wystawy „Znaniecki na krańcach świata” / Scena na Antresoli
godz. 18.30 „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego / Duża Scena

1 października (niedziela)
godz. 18.30 „Eugeniusz Oniegin” Piotra Czajkowskiego / Duża Scena

2 października (poniedziałek)
godz. 11.00 pokaz rejestracji wideo spektaklu „Don Giovanni” W. A. Mozarta, zrealizowanego
w lutym 2009 roku w Operze Krakowskiej, w reżyserii Michała Znanieckiego (wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek) / Scena na Antresoli

5 października (czwartek)
godz. 18.00 „Szukając Leara: Verdi” / Scena Kameralna
(reżyseria, scenografia i scenariusz – Michał Znaniecki)

6 października (piątek)
godz. 18.00 „Szukając Leara: Verdi” / Scena Kameralna
(reżyseria, scenografia i scenariusz – Michał Znaniecki)

7 października (sobota)
godz. 18.30 „Spotkanie z Artystą – Michał Znaniecki: Złota Klatka” - premierowa prezentacja książki PWM (wstęp za okazaniem bezpłatnych wejściówek) / Scena Kameralna
goście spotkania: Mateusz Borkowski, Daniel Cichy
prowadzenie: Katarzyna Sanocka

8 października (niedziela)
godz. 18.30 „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha / Duża Scena

10 października (wtorek)
godz. 18.30 „Opowieści Hoffmanna” Jacquesa Offenbacha / Duża Scena

ip

fot. Szukając Leara Verdi. Na zdj. Jerzy Artysz i Wojciech Malajkat. autor: Teresa Grotowska

Słowa kluczowe: spektakle, teatr, wydarzenia, 2017
Komentarze
Redakcja dlaStudenta.pl nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Zobacz także
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt
Zbliża się 28. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Kontakt w Toruniu

Wybitni światowi reżyserzy oraz najciekawsze polskie spektakle w programie wydarzenia!

Polecamy
Teatr na faktach luty 2021
Teatr na faktach wraca w lutym do Instytutu Grotowskiego Wrocław

Publiczność będzie mogła obejrzeć długo wyczekiwane premiery spektakli dokumentalnych.

Stand-up
Kto rządzi w polskim standupie?

Czyje występy są najbardziej oblegane? Oto dziesiątka topowych polskich komików.

Ostatnio dodane
modernizacja DuÅźej Sceny Tpl
Teatr Polski we Wrocławiu rusza z modernizacją Dużej Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Wrocław

Nadchodzący remont będzie ogromnym wyzwaniem zarówno logistycznym, jak i finansowym.

Popularne
Zmarł Dariusz Siatkowski
Zmarł Dariusz Siatkowski

11 października, w wieku 48 lat, zmarł znany polski aktor, Dariusz Siatkowski. Przyczyna śmierci nie jest znana, jak poinformował Teatr im. Jaracza w Łodzi, gdzie przez ostanie lata pracował aktor, śmierć nastąpiła nagle w jednym z hoteli poza Łodzią.

Makbet - kondycja mordercy
Makbet - kondycja mordercy Kraków

Napisana około 1606 roku tragedia Williama Shakespeare’a jest jednym z lepszych dramatów o "ciemnej stronie ludzkiej duszy". Jak poradził sobie z nim Andrzej Wajda, reżyser spektaklu w Teatrze Starym?

W przeddzień czegoś większego
W przeddzień czegoś większego

Z Bartoszem Porczykiem - zwycięzcą Przeglądu Piosenki Aktorskiej w 2006 oraz twórcą spektaklu "Smycz", która stała się ważnym wydarzeniem na kulturalnej mapie Wrocławia - o pracy w teatrze i planach na przyszłość rozmawia Marcin Szewczyk.